Hlavní navigace

Reportér Jan Tuna "odchází" z televize Nova

11. 10. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
11. 10. 2006

Televizi Nova opustí po sedmi letech reportér Jan Tuna. Podle generálního ředitele Novy Petra Dvořáka nepřistoupil na nabídku vedení sekce zpravodajství a publicistiky, aby po odeslání veřejného dopisu předsedovi ČSSD a expremiérovi Jiřímu Paroubkovi, v němž se jako šéfreportér Novy dožadoval omluvy za obvinění, že pracuje v žoldu ODS a Paroubkovy rezignace, dočasně přešel na místo řadového reportéra a zabýval se apolitickými tématy.

Tuna napsal 21. září Paroubkovi otevřený dopis, v němž reagoval na expremiérův povolební projev a urážky několika novinářů. Paroubek tehdy Tunu obvinil z nadržování ODS a práci proti sociální demokracii. Dopis podepsal jako šéfreportér TV Nova a bez vědomí vedení redakce poskytnul agentuře ČTK. Ředitel zpravodajství a publicistiky Martin Ondráček poté Tunu dočasně stáhnul z obrazovky a nechal prověřit objektivitu jeho politických reportáží.

Redakce jeho postup odmítá a i sám autor dopisu ho zpětně hodnotí jako chybný. Vedení zpravodajství se navíc domnívá, že tímto krokem mohl Jan Tuna ohrozit vnímání redakce, která důsledně dbá na nezaujatost a vyváženost vůči všem, vysvětlil Ondráček. Nova se podle své mluvčí Veroniky Šmítkové proti nařčení Jana Tuny veřejně ohradila. Podrobná analýza Tunových předvolebních příspěvků v Televizních novinách podle ní neprokázala, že by někomu nadržoval nebo se dopustil politicky nekorektního postupu.

MMF24

Přesto se měl Tuna dočasně stáhnout z politického zpravodajství a přijít o funkci šéfreportéra. Podle generálního ředitele Novy Petra Dvořáka ale reportér na tuto dohodu nepřistoupil a z televize tak odejde. Chybou Jana Tuny bylo, že se rozhodl ke zcela osobní akci, která mohla ohrozit vnímání Televizních novin jako nestranné zpravodajské relace. I přesto ale nebylo přistoupeno k tomu nejtvrdšímu trestu, kterým by byl odchod z TV Nova, ale bylo rozhodnuto o dočasném přeřazení ze stávající funkce do nižší reportérské pozice se zaměřením na apolitická témata, hájí postup Novy Dvořák.

Protože Tuna tuto nabídku odmítl, probíhají nyní podle Dvořáka jednání o jeho odchodu z Novy. Stejným způsobem bychom postupovali, ať by se jednalo o podobný dopis politikovi jakékoliv pravicové nebo levicové strany, ujistil ředitel Novy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).