Hlavní navigace

Revoluční změna Snapchatu, smrtící selfies a právní odpovědnost robotů

10. 7. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Aeronet aneb dluhy a exekuce, závislost na internetovém pornu, https na vzestupu, kostelní Wi-Fi nebo čínský astroturf. Co přinesl právě končící #tyden.

Aeronet? Marek Pešl, člověk, co se kdesi skrývá, zůstávají po něm dluhy a exekuce a hledá ho kdekdo. Viz Komu lidé přispívají na konspiračním webu? Peníze zřejmě plynou k člověku s exekucemi.

Válka mezi OurMine a Anonymous má oběti v podobě WikiLeaks offline. Viz WikiLeaks knocked offline in ongoing feud between OurMine hacking gang and Anonymous, kde zjistíte, že OurMine odpálili proti WikiLeaks DDoS útok.

Z GitHubu bylo v roce 2015 na základě DMCA žádostí odstraněno 8 268 projektů. Viz GitHub's 2015 Transparency Report, kde najdete i další informace a původní DMCA Notices Remove 8,268 Projects On Github In 2015.

Tento seznam deseti rostoucích technologií pro rok 2016 vypadá docela zajímavě. Nejenom že přijde Internet věcí, ale tady uvádějí také Internet nanověcí. Viz The top 10 emerging technologies of 2016. Osobně bych opravdu uvítal příští generaci baterií, které skutečně vydrží dlouho a po pár měsících nezačnou být méně a méně použitelné.

TELEgraficky

Calvin and Hobbes v 3D? raději ne ■ Nová modrá se jmenuje IynMn ■ Po tenisovém loktu je to selfie loketxmake.io Neveselý konec Elizabeth HolmesFiona O'Leary a její Spector ■ Feynmanovy diagramy Evolve je F2P ■ Něco pro milovníky UFO Prisma 

WEBDESIGN, INTERNET

The future of gaming is virtual reality, in real time, on Facebook, tvrdí Peter Kim z Minkonet. Já osobně pevně doufám, že nikoliv. Ono je to asi tak stejný hype jako s tím 360stupňovým videem a live streamingem.

Závislost na internetovém pornu mu zruinovala život, teď pomáhá jiným: V Internet Porn Nearly Ruined His Life. Now He Wants to Help se dočtete víc. Třeba to, že dotyčný při sledování porna na internetu masturboval až čtrnáctkrát denně. Ale rozhodně to není nic, co je dobré brát na lehkou váhu. Byť to teď trochu zlehčím připomenutím jednoho legendárního videa, které má už 9 milionů zhlédnutí:

Google dělá zmatky se Search Console. Znovu žádá o ověření webů. Nemáte ale propadat panice, byla to chyba. Ale také dobrý důvod k tomu. abyste si ověřili, jestli přístup do Search Console pro váš web mají pouze ti, kdo ho mít mají. Případně, pokud pro váš web Search Console nastavené nemáte, tak to udělat. Viz Google Search Console bug sends re-verification notifications to users.

HTTPS weby tvoří 30% podíl ve vyhledávání v Google. Viz HTTPS websites account for 30% of all Google search results a je čas připomenout, že to má hodně společného i s tím, že Google dokázal přesvědčit svět, že https je důležité pro umístění ve výsledcích vyhledávání. Takový trochu trik. Ve skutečnosti by bylo daleko prospěšnější, kdyby svět pochopil, že když web, tak jedině přes šifrované https spojení. Jenže, to by provoz (a zprovoznění) https nesměl být tak zbytečně komplikovaný, jako prozatím je. A ano, je tu mnoho zlepšení, ale pořád je to opravdu zbytečně složité.

72 nových emoji je na cestě do iOS 10 (iPhone a iPad). Otázka je, k čemu budou, když opět v řadě případů nejde poznat, co to vlastně znamenají, dokud si je nedokážete zobrazit pořádně velké:

SOFTWARE

Zákony v EU by měly obsahovat právní odpovědnost robotů. Zejména proto, že schopnost samostatného učení se a konání u robotů bude znamenat, že právní odpovědnost vlastníků, výrobců, programátorů či uživatelů nemůže být jasně a jednoznačně dána. Viz EU laws should recognise liability of robots, says MEP a originální návrh v PDF.

Co si pořídit místo Evernote? V 4 free Evernote alternatives you should try doporučují Microsoft OneNote, Google Keep, Simplenote a Quip. Další možnosti případně v Jaký software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep?

Google Mapy mají ostřejší satelitní fotky. Viz Google Earth and Maps get sharper satellite imagery with new update, kde se navíc dočtete o tom, že před pár lety v Googlu přišli na to, jak odstranit mraky. A také to, že tenhle proces byl právě aplikován na novější, ostřejší fotky ze satelitu Landsat 8.

HARDWARE 

Německé kostely lákají lidi na WiFi zdarma. Ano, tedy alespoň podle Churches Offer Free Wi-Fi to Lure Back Young People, kde píší, že kostely nabízejí „godspost“ místo „hotspots“. Gizmodo navíc komentuje, že v Německu mají jedno podivné specifikum, nedostatek zdarma dostupných WiFi.

Pět nejlepších myší pro designéry najdete v The 5 best computer mice for designers. Zjistíte tam, že doporučují Logitech MX Master, Apple Magic Mouse 2, Razer Deathadder Chroam, Genius Wireless Pen Mouse a Microsoft Sculpt Touch Mouse.

MARKETING A KOMUNIKACE

Huawei P9 si naběhl s reklamní fotografií. Nebyla focena na Huawei P9, ale profi zrcadlovkou. Viz Huawei P9 promotional image lands company in hot water.

Už jste se pokoušeli zavřít popup inzerát? Na videu níže můžete vidět, jak to může vypadat v praxi. Možná se pak přestanete divit, že lidé raději použijí blokátory reklam:

Čínská vláda generuje miliony falešných příspěvků na sociálních sítích. Masivní „astroturfing“ slouží hlavně režimním potřebám, odvádí pozornost od disidentů a politických zapeklitostí. Za rok by mělo jít až o 448 milionů příspěvků. Viz How the Chinese Government Fabricates Social Media Posts for Strategic Distraction, not Engaged Argument (PDF).

V The Facebook of ecommerce se o Facebooku dočtete v zásadě jenom to, že Amazon je Googlem pro produkty, ale že nemáme Facebook pro produkty. Typický Benedict Evans, respektive typický text od analytika, který se pohybuje pouze na povrchu věcí. Ale je to zajímavé k přečtení, protože tam pochopíte, jak typičtí analytici nemají nejmenší ponětí o realitě. Což ale platí už dlouhá desetiletí.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

BadTunnel vypadá na hodně zajímavou bezpečnostní chybu ve Windows. Viz BadTunnel: a vulnerability all Windows users need to patch a měli byste vědět, že se týká Windows od XP dále. A také to, že v MS16–077 dorazila náprava.

50 milionů dolarů hacknutých z DAO je zajímavý příběh a asi se o něm bude ještě dlouho psát. Ukazuje totiž na rizika "kryptografických"měn. Viz The Thief Who Stole $50 Million In Ether Can’t Spend His Money a neberte to na lehkou váhu, Ethereum je podle některých podstatně pokročilejší než nejznámější digitální peníze, tedy bitcoin.

Až budete chtít použít „Night Shift“, tak pozor, Apple si registruje obchodní známku. K použití na Mac, Watch, TV a CarPlay. Viz Apple is trademarking ‘Night Shift’ for use on Mac, Watch, TV and CarPlay aneb zvláštní nápady.

Zajímavá zranitelnost ve wget, viz Wget Arbitrary Commands Execution. Zajímavá je tím, že musíte dokázat unést spojení / stahovaná data. Pokud netušíte, co je wget, tak viz K čemu se vám může hodit wget? Ke stahování a zrcadlení! a dodám, že wget používám i ve Windows extrémně často.

Google AdSense rozesílá zprávy o rušení účtů a není vůbec jasné, zda jsou pravé (někteří lidé tvrdí, že jejich účty skutečně přestaly existovat, jiní ne), zda jde o sofistikovaný phishing, zda se hackerům podařilo dostat na množství účtů nebo zda jde o nějakou chybu u Googlu. Viz Just received and Email saying „Your Google AdSense account was recently cancelled“.

Symantec i Norton Security obsahují kritické zranitelnosti. Což u antivirových produktů není zrovna dobrá zpráva, zejména pokud jde o možnost ovládnutí stroje na dálku. Viz Symantec and Norton Security Products Contain Critical Vulnerabilities.

Pokud v mailu narazíte na .DOCM? S největší pravděpodobností je to virus. Nějak ve velkém opět jede kampaň s viry, které se skrývají v DOCM souborech. Což je klasický XML soubor z Microsoft Office, kde to „M“ v příponě znamená, že je „Macros Enabled“. Nového na tom není vcelku nic, začalo se to poměrně hodně používat někdy v druhé polovině loňského roku, kdy se to navíc šířilo i přímo na hacknutých webech.

Klasický phishing snažící se ukrást účet v Apple iCloud používá doménu ios-security.com. Je dobré se podívat na vlastníka, protože zjistíte, že Prabhakar Katiyar má podobných phishingových a podvodných domén k dispozici několik desítek. Asi tenhle byznys prostě vynáší.

Většina organizací nemá žádné experty na bezpečnost informačních technologií. Viz Most organizations don't have an IT security expert a ani to nepřekvapuje, v téhle oblasti je situace tristní. Navíc nějaké té bezpečnosti počítačů či webů se moc pozornosti nevěnuje.

Ashley Madison používá ženské boty, aby muže připravili o peníze. U Ashley Madison to vlastně ani nepřekvapí, protože tohle je seznamka, která se nechala doslova luxusně hacknout. Viz Ashley Madison admits using fembots to lure men into spending money a nemyslete si, že by tohle bylo nějak výjimečné. A také viz Avid Life Media Breaks Its Silence – Announces New CEO & President.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Žurnalistika na Facebooku? Vynese vám ban a smazání. Proč? No prostě proto, že „porušujete pravidla komunity“. Bohužel ani příklad z Facebook Banned This Viral Post About the Orlando Shooter nedokáže médiím konečně vysvětlit, že se musí od Facebooku držet co nejdále. Příští krok totiž bude, že jim něco podobného zajistí zákaz zobrazování v tzv. rychlých článcích (Instant Articles) a přidání na blacklist pro sdílení adresy jejich domény. To jsou totiž další kroky, které má Facebook v záloze. Ale možná pomůže, když dost zaplatí nějaké to výpalné.

Sociální síť pro fanoušky automobilů založená trojicí z dřívějšího Top Gearu? Jo, jasně, DriveTribe ale nezachrání ani tahle legendární trojka, která stejně teprve musí ukázat, že jejich The Grand Tour na Amazon Video bude fungovat. Kolik to asi reálné tvůrce DriveTribe stálo, aby ti tři na hlavní stránce dělali šašky?

Snapchat spustil Memories, kde můžete zveřejnit starý obsah. Takže pokud jste to stále nepochopili, Snapchat se více a více blíží tomu, co umožňují ostatní sociální sítě. A takový ten příslib, jako že po sobě nezanecháte žádné stopy (ani u sebe ani u těch, co to dostali), začíná víc a víc blednout. TechCrunch k tomu píše Snapchat Memories is a searchable replacement for your camera roll, což je docela trefné (prohledávatelná náhrada úložiště fotek a videí z fotoaparátu). Jen je otázka, jak tohle obstojí proti masově rozšířenému pořizování fotek bez jakéhokoliv dalšího třídění:

MOBILNÍ APLIKACE

Facebook se snaží boty v Messengeru vylepšovat, ale pořád je to něco jako Gopher před desítkami let. O nějaké umělé inteligenci (AI) si samozřejmě můžete nechat jenom zdát. Viz Facebook Releases New Messenger Bot Features and Options to Improve Engagement.

Úmrtí při focení selfies jsou prý nová epidemie. Alespoň to říká TNW v Death by dumb selfies is a new epidemic a připomíná rok staré varování ruské vlády týkající se nebezpečných selfie nápadů.

Facebook Messenger na iOSu doplnil podporu pro více účtů. Je to užitečné v případě, že telefon či tablet používá více lidí. Ještě užitečnější by ale bylo, kdyby Apple konečně umožnil profily. Viz Facebook Messenger Adds Support for Multiple Accounts on iOS.

Facebook Messenger potřeboval pět let na pokoření světa. Viz How Facebook's Messenger Became a Popular Mobile Messaging Service, kde zjistíte to, co už jsme psali, tedy informaci o 900 milionech uživatelů (duben 2016). A také to, že Facebook v červnu začal s kompletní likvidací posílání zpráv v mobilních podobách Facebooku a opět si tak pomůže k navýšení počtu uživatelů jeho aplikace. Lidé budou nuceni si stáhnout Messenger, který bohužel nelze v rámci Facebooku vypnout.

Facebook Messenger bude umět end-to-end šifrování někdy v létě nebo později. Budete si je muset zapnout, sám od sebe to umět nebude. WhatsApp, patřící také Facebooku, tohle umí už od dubna. Viz ‘Secret Conversations:’ End-to-End Encryption Comes to Facebook Messenger a Facebook Blew It on Messenger Encryption. V posledně uvedeném článku Gizmodo vcelku správně říká, že „opt-in“ je fatální selhání.

STARTUPY A EKONOMIKA

Zdražení a omezení Evernote vyvolalo tak trochu paniku. V You Should Worry About This Evernote Update, Even If You Don’t Use It se zamýšlejí nad tím, co by třeba znamenalo, kdyby Gmail byl omezen jen na jeden počítač/zařízení a za další chtěl Google peníze. Software as a Service (SAAS) má prostě onu nevýhodu, že ho mohou kdykoliv vypnout nebo kdykoliv změnit podmínky.

Microsoft chtěl koupit Docker za 4 miliardy dolarů. Celé to ale nakonec skončilo právě na ceně. Viz Sources: Microsoft Tried To Buy Docker for $4B.

Po Facebooku jde americký finančák. Dokonce ho žene k soudu, aby vydal informace o převodu aktiv do Irska, v rámci obvyklých snah vyhnout se placení vysokých daní přímo v USA. Aktiva, o kterých je řeč, měla být podhodnocena o několik miliard dolarů. Viz IRS Wants Facebook’s Records on Transfer of Assets to Ireland a IRS SUES FACEBOOK OVER 2010 ASSET TRANSFERS IT MADE TO IRELAND. Jde přitom o rok 2010 a Facebook ignoruje žádosti daňové správy o předání dokumentů.

Smrt Iana Murdocka, zakladatele Debianu, byla sebevražda. Viz Debian founder Ian Murdock killed himself – SF medical examiner, kde se dozvíte o podivných okolnostech jeho úmrtí. Smutný konec.

Startups need to respect the laws of retail physics, Užitečné čtení na téma startupů, exitů, zhodnocení, ocenění, tržního podílu a všudypřítomných bublin.

Elizabeth Holmes dostala na dva roky zákaz podnikání v oblasti testování krve. Pád Theranosu a jeho obdivované šéfky pokračuje a je o to markantnější, jak byla tahle společnost i její šéfka miláčky médií. Nekritické obdivování, bezmezná důvěřivost, žádné otázky, tak typické pro naivistický žurnalismus, postrádající ty nejzákladnější nutné obranné prvky. Viz This Woman Was Just Banned From An Industry That Once Lionized Her.

INFOGRAFIKY

Co se na internetu stane během jedné minuty? Viz In One Minute … (Infographic), kde najdete už čtvrtou verzi oblíbené vizualizace od společnosti Domo.

Cloud23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).