Hlavní navigace

Rezignujte, vyzval Janečka šéf senátní mediální komise

9. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
9. 2. 2007

Odchod generálního ředitele České televize Jiřího Janečka požaduje předseda stálé senátní komise pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer (ODS). V otevřeném dopise adresovaném Janečkovi píše, že pokud se prokáže, že věděl o členství vrchního ředitele ČT Františka Lamberta v Lidových milicích a nevyvodil z toho patřičné důsledky, měl by rezignovat.

Pokud se potvrdí, že funkcionáři orgánů a organizací ČT (generální ředitel, vedení odborů a členové rady) byli informováni o faktu, že F. Lambert byl členem Lidových milicí a nevyvodili z toho patřičné důsledky, vyzývám je, aby na své funkce rezignovali, napsal senátor. Jsem přesvědčen, že dodržování lustračního zákona je pro naši společnost nadále nesmírně důležité a že jej musíme důsledně uplatňovat, i když v dílčích případech může postihnout osoby, u nichž je morálně-politické pochybení z faktického hlediska malé, dodal.

BRANDstorming tip2

Oberfalzera o Lambertově minulosti v Lidových milicích informovalo v pondělí 5. února vedení Filmového a televizního svazu (FITES). Předsedou svazu je moderátor Jan Kraus, jehož spolupracovníka Jana Šterna, který se podílel na všech Krausových televizních pořadech, Lambert donutil dobrovolně opustit pozici šéfa oddělení ČT pro nové formáty. Ve středu 6. února Lambert informaci potvrdil v písemném prohlášení pro Radu ČT. Navíc uvedl, že s ní již dříve seznámil generálního ředitele Jiřího Janečka, vedení nezávislých odborů a rovněž některé členy rady ČT, upozorňuje Oberfalzer.

Senátor tvrdí, že Lamberta lidsky chápe a má jeho osobní sympatie, z hlediska zákona jsou ale tyto okolnosti nepodstatné. Funkce ve vrcholovém managementu veřejnoprávní televize podléhá lustračnímu zákonu a další setrvání pana Lamberta v této pozici je nemyslitelné, konstatuje šéf mediální komise.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).