Hlavní navigace

Richard Stallman varuje před Google Chrome OS

Patrick Zandl

Zakladatel Free Free Software Foundation a autor GNU Richard Stallman varuje před Google Chrome OS. Ten podle něj bude znamenat ztrátu kontroly nad vlastními daty. Už před dvěmi lety Stallman varoval před větším použitím cloudu, které podle něj je hloupost, protože znamená vzdát se kontroly nad vlastními daty. 

Zakladatel Fre­e Free Software Foundation a autor GNU Richard Stallman varuje před Google Chrome OS. Ten podle něj bude znamenat ztrátu kontroly nad vlastními daty. Už před dvěmi lety Stallman varoval před větším použitím cloudu, které podle něj je hloupost, protože znamená vzdát se kontroly nad vlastními daty. 

Stallman poukazuje především na právní potíže, například pro prohledání vašeho osobního počítače potřebuje firma povolení k prohlídce, k prohledání firemního počítače nepotřebuje nic – a cloudy jsou podle práva především firemní počítače.

Podle řady názorů zasadil těžkou ránu důvěryhodnosti cloudů případ WikiLeaks versus Amazon, kdy Amazon svévolně smazal data WikiLeaks ze své cloudové služby na základě vágního tvrzení americké vlády, že data jsou „nelegální“. Takové tvrzení bez soudního rozhodnutí se samozřejmě může objevit kdykoliv. Výhrady k postupu Amazonu shrnuje například GigaOm.

Našli jste v článku chybu?
2. 1. 2011 14:33
Kecka (neregistrovaný)

Mně to jedno není. Například Amazon se mi líbí čím dál míň (není to první případ) a proto také s jejich čtečkou váhám a zatím ji nekupuji. Za rok se rozhodnu jestli do výběru Amazon zahrnu nebo ne.

Spíše z důvodů ne-očekávané funkčnosti, a stále nenaplněných očekávání, již nepoužívám služby Windows Live.

Obecně bych Cloud a podobné technologie nezavrhoval. Osobně se ne-lokálním datům a aplikacím vyhýbám, ale je to každého věc. Myslím, že je dobře, že si můžeme vybrat; pokud to tedy nebude auto…

4. 1. 2011 23:36

to by ale musel to šifrování dat podporovat hostitel cloudu. do cloudu si asi jen tak nenainstaluješ šifrovací sw (není to OS který by jsi měl pod kontrolou)