Hlavní navigace

Říjen: Pomalu vzhůru

26. 11. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tak jako každý měsíc hodnotíme růst návštěvnosti českého Internetu podle údajů z DCCI auditu. Po velmi úspěšném srpnu a září přichází poněkud slabší říjen - růst sice pokračuje, ale procento tentokrát zůstalo jednociferné. Řada klíčových serverů přitom zaznamenala dokonce pokles.

Celková čísla z DCCI auditu porovnáváme od letošního července, kdy jsme zaznamenali pochopitelný letní propad. Překvapivý byl naopak výsledek v srpnu, kdy došlo k velkému růstu, ačkoliv v dřívějších letech se oživení dostavovalo až v září, po prázdninách. Předpokládal jsem proto, že září bude slabší: ale výsledek byl ještě lepší. Raketový růst se přibrzdil až v říjnu; těžko říci, zda to může mít nějakou souvislost s probíhajícím Invexem.

Přesný vývoj zachycují – tak jako obvykle – následující dvě tabulky:

srpen 1.126.912 shléd­nutých stran
září 1.322.009 shléd­nutých stran + 17,31 %
říjen 1.435.913 shléd­nutých stran + 8,60 %
srpen 120.951 unikátních hostů
září 140.798 unikátních hostů + 16,41 %
říjen 145.238 unikátních hostů + 3,15 %

Pro správné hodnocení je vhodné jako každý měsíc zopakovat, jakým způsobem jsou čísla v tabulkách počítána. Jedná se o součet příslušných hodnot u všech serverů v DCCI auditu. Aby se však odstranil rušivý vliv nově přidaných serverů, které by svými čísly v rozporu s realitou zvyšovaly růst, jsou zahrnuty pouze servery, které se auditu účastnily po všechny tři měsíce. Pokud tedy například některý server vstoupil do auditu v srpnu, budou jeho čísla zahrnuta až v listopadovém srovnání. To je také důvodem, proč se čísla u jednotlivých měsíců v jednotlivých článcích liší: postupně je možné brát v úvahu i servery, které vstoupily do auditu v poslední době, a naopak.

Zatímco růst předchozích měsíců byl nezvykle vysoký, říjen v zásadě odpovídá dlouhodobým trendům: 8 procent měsíčně odpovídá zhruba 100 procentům ročně. V blízké době bychom rádi provedli hodnocení, jaké postavení měly známé servery v Auditu dnes a před rokem. Řada z nich rostla ještě rychleji, ale v průměru jsou skutečně za 12 měsíců dvojnásobné.

Od konce roku si nelze slibovat žádné mocné finišování, v prosinci je vždy druhá polovina měsíce takřka úplně mrtvá. Poslední šance ještě dále vylepšit letošní bilanci tak skýtá právě končící listopad – a podle různých signálů se zatím zdá, že by umírněný růst mohl přinést.

Cloud23

Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).