Hlavní navigace

Robert Záruba: Studiem Londýn vyvažujeme, že nebudeme na každém sportovišti

24. 7. 2012
Doba čtení: 16 minut

Sdílet

Nebýt finanční spoluúčasti Českého olympijského výboru, studio v Londýně bychom si nemohli dovolit, říká v rozhovoru pro DigiZone.cz šéf projektu olympijského vysílání ČT.

Kdy jste začali v České televizi připravovat projekt olympijského vysílání z Londýna? Podle Petra Dvořáka snad už dva roky dopředu…

Ano, základní rozvaha se dělá už rok a půl nebo dva roky před začátkem olympiády, i když to není samozřejmě tak intenzivní. V té době jsme se už museli rozmyslet, zda ji budeme vysílat na dvou programech, jak do olympijského vysílání zapojíme internet, a dělali jsme si vlastní průzkum, jak to dělají televize jinde a zda to neděláme špatně. Bojuje se taky o počet novinářských akreditací. Z toho pak vyplývají možnosti, jak celou událost pojmout přímo na místě.

Kolik akreditací jste získali pro Českou televizi?

Letos jsme byli poprvé v situaci, kdy jsme dostali pevný počet akreditací a bylo nám řečeno, že přes to „nejede vlak“. Protože za vysílací práva neplatíme tolik jako třeba finská televize YLE nebo švýcarská SRG, akreditací jsme logicky dostali méně, i když z olympiády objektivně vysíláme mnohem více programu než ony. Naštěstí některé jiné televizní společnosti akreditace vracely a ty se pak nabízely ostatním. Kolega Vladimír Drbohlav si to pohlídal, a protože má dobré kontakty, získali jsme je my. Akreditací tedy máme o trochu víc, než nám původně chtěli udělit, i když s tím původním počtem bychom to zvládli taky. Takhle to ale bude příjemnější.

V čem?

I z hlediska příletu a pobytu je výhodnější, když máte akreditaci, než když přicestujete bez ní. Organizátoři her se k vám chovají úplně jinak. Pokud akreditaci nemáte, nejste pro ně nikdo jiný než obyčejný turista. Proto se nám hodí mít víc akreditací, i když je nevyužijeme úplně ke všemu. Třeba se nebudeme tolik pohybovat přímo po sportovištích, jsme limitováni našimi finančními možnostmi ohledně komentátorských pozic u jednotlivých olympijských disciplín. Je to poměrně drahá záležitost, takže jsme museli na začátku udělat výběr, zda budeme mít komentátorské stanoviště na judu a plážovém volejbale, nebo i na plaveckém maratónu.

Takže třeba méně atraktivní sporty budete komentovat z Kavčích hor, a ne přímo z Londýna?

Máme tři možnosti, odkud můžeme komentovat přenosy. Prvním jsou přímo olympijská sportoviště, a tam máme, pokud se nepletu, zajištěn atletický stadion, plavecký bazén, halu na judo, basketbal, semifinále a finále házené, plážový volejbal, horská kola, kde máme naději na medaili, moderní pětiboj, máme stanoviště ve Wimbledonu na centr kurtu, ale už ne na dalších kurtech, přímo budeme i u střelby, fotbalu ve Wembley, ale pouze tam, jiných stadionech ne. Zajistili jsme si stanoviště i v gymnastické hale…

A asi veslování, ne?

Ano, kanál pro veslování a kanoistiku máme pokrytý kompletně.

Potom můžeme komentovat ze stanovišť v mezinárodním vysílacím centru, kde je mnoho komentátorských kójí oddělených plentami, kde vedle vás sedí Íránec, Pákistánec, Rumun a podobně. Tam máme zajištěné dvě pozice. V tomhle centru si může komentátor navolit kterýkoli z šestnácti olympijských kanálů a komentovat cokoli, jako by byl na daném sportovišti, i když tam fyzicky nebude. Bude ve stejné pozici jako divák doma u televizní obrazovky, přenos uvidí jen na monitoru. Takhle budeme komentovat zhruba jednu třetinu sportů, kterým se budeme věnovat přímo z Londýna.

A pak zbývají komentátoři v Praze.

Ano, protože bychom s londýnskou sestavou komentátorů nemohli stihnout pokrýt všechno na obou olympijských programech ČT. Proto budeme mít sedm komentátorů ještě v Praze na Kavčích horách. Odbaví box, zápasy, pozemní hokej, vodní pólo, taekwondo, některé zápasy volejbalu a plážového volejbalu, které nestihne Jiří Rejman z Londýna, protože bude mít navíc na starosti i judo. Z Prahy pravděpodobně odkomentujeme i některé fotbalové zápasy, i když většinu bychom měli zajistit z komentátorského stanoviště v Londýně. Z Prahy budeme komentovat i jachting. Nejsme bohužel v situaci, kdy bychom si mohli dovolit mít komentátorskou pozici na každém sportovišti, navíc s možností živého vstupu komentátora na vlastním obrazu.

Projektu celého olympijského vysílání ČT šéfujete vy. Je to poprvé, nebo už máte stejnou zkušenost?

Dělal jsem všechny olympijské projekty ČT od roku 1992, ve spoluautorství s Vladimírem Drbohlavem. Já dávám dohromady program, takový nástřel, co budeme vysílat, a jednotlivé segmenty, až do takových podrobností, jako je hudba, jak budou vypadat tabulky… Vladimír Drbohlav se věnuje logistice, vybírá komentátorské pozice, kde se nám to vyplatí, zjišťuje, zda komentátor stihne přejet z veslování na fotbal tak, aby to bezpečně stihnul a byl na stadionu včas. Zároveň chodí na porady team leaderů v mezinárodním vysílacím centru, kde zastupuje ČT při jednání všech televizí, které tam mají denní mítinky, a vytváří plány na další den.

Asi největší letošní změnou je, že budete mít olympijské studio přímo v dějišti her, v Českém domě v Londýně. Jak dlouho jste na něm pracovali, a kdy ten nápad vlastně vznikl? Podle tiskových materiálů jste měli první koncept studia hotový už loni v srpnu.

Loni, přesně před rokem, jsme byli na obhlídce Českého domu v Londýně, který je opravdu impozantní. Něco na způsob Sjezdového paláce na pražském Výstavišti, ale nemá za sebou takovou minulost. Je to opravdu obrovská stavba, studio jsme původně umístili úplně do jejího centra na nejlepší místo, což jsme potom museli trošku korigovat. Nám to ale nevadí, hlavní je, že jsme v centru dění, i když třeba nebudeme moci být přímo na atletickém stadionu, kde bychom nedokázali zaplatit komentátorské stanoviště. Tohle je takový dobrý kompromis.

V čem?

Můžeme nabídnout okamžitou reakci sportovců večer po výkonu. Uděláme třeba rozhovor se Štěpánkou Hilgertovou po jejím závodě přímo na vodním kanále, reportér ho pošle přes takové technické vybavení k nám, s tímhle materiálem se spokojíme během dne a večer se Štěpánkou můžeme mluvit živě v Českém domě. V tom je olympijské studio v Českém domě unikátní, hostů plánujeme opravdu hodně. Rozhodnutí, že budeme mít studio přímo v Londýně, padlo zhruba před rokem a při našem rozhodování bylo důležité, že podstatnou část jeho vybavení hradí Český olympijský výbor. Bez něj by studio nebylo.

Nevyšlo by vám to finančně?

Nevešli bychom se do rozpočtu olympijských her z roku 2008, z něhož jsme pro letošek vycházeli. Vlastní studio v Londýně celou operaci samozřejmě prodraží, takže jsme museli někde jinde ubrat a někdo nám musel trošku pomoct. Teprve když nám olympijský výbor slíbil, že stavbu studia zajistí na vlastní náklady a připraví pro něj podmínky, jsme s ním mohli počítat opravdu na sto procent.

Studio pojme maximálně 14 lidí, z toho čtyři za moderátorským stolem. Moderovat máte vy a Jaromír Bosák. Jak se budete střídat? Budete něco moderovat společně?

Oba tam najednou nebudeme. Bude nutné vymyslet určitý systém střídání, na kterém jsme se ještě úplně nedohodli. Míra Bosák má na olympiádě totiž ještě jednu takovou malou povinnost, která ho limituje v nasazení v tomto studiu. Buď se budeme střídat v jednom dni tak, že zhruba od devíti nebo deseti hodin dopoledne do pěti odpoledne bude studio uvádět jeden z nás a potom se prostřídá s tím druhým, nebo je druhá možnost, že v jednom potáhneme celý den, což jsme dělali u jiných olympiád. Zvládli jsme i delší směny. Při olympiádě v Sydney jsme začínali o půlnoci a končili v 19 hodin, takže jsme moderovali 19 hodin nonstop. Letos to asi nebude nutné, spíš se domluvíme na střídání během dne, zhruba před prime time okolo 17. hodiny, aby si druhý moderátor mohl připravit večerní olympijské zpravodajství. Dává mi to větší smysl.

Bude se ten, kdo zrovna nebude moderovat ze studia v Českém domě, objevovat ve vysílání třeba ze sportovišť, nebo to není časově zvládnutelné?

Ne, na to vůbec nebude šance. Sám jsem zvědavý, zda se z olympijského studia vůbec dostaneme na nějaké sportoviště. Míra Bosák asi ano, ale já mám na starosti ještě skládání olympijského vysílání ČT, takže musím průběžně sledovat všechny soutěže, jak se vyvíjejí výsledky, jak bude nalosovaný další den. Musím sestavit program ČT 2 a ČT 4 na další den. Ono se to nezdá, ale je to docela dost práce, aby to všechno zapadlo do sebe. Dá se to určit až na místě třeba podle toho, jestli rozjížďka Ondřeje Synka bude v deset hodin dopoledne nebo v poledne a zda náš boxer Chládek bude boxovat ráno nebo večer.

Čili nic není jisté, program se bude hodně měnit.

Ano, hrozně to závisí na mnoha okolnostech. A do toho všeho přijde ještě tak nevyzpytatelná věc, jako je tenis, kde může pršet a nemusí se hrát, takže musíme mít připravenou „suchou“ a „mokrou“ variantu programu. U tenisu to je ještě tak, že se může hrát nějaký třísetový zápas, který se protáhne a Petra Kvitová, která má na centr kurtu hrát jako třetí v pořadí od 14 hodin, přijde na řadu až okolo páté, protože předchozí zápasy se protáhnou nebo bude pršet. Je tam tedy mnoho otazníků, které budeme řešit za pochodu. Já se ze studia vůbec nehnu, Míra Bosák se dostane ke komentování jednoho fotbalového zápasu, kde ho nemůže zaskočit nikdo jiný. Komentovat ho bude z mezinárodního stanoviště. Jinak se ale z Českého domu nehneme, nebude to možné.

Olympijské vysílání jste rozdělili tak, že ČT 4 má nabídnout všechny medailové disciplíny a ČT 2 míčové sporty. Proč jste vyčlenili zrovna míčové sporty zvlášť – to je jich tolik?

Je jich hodně, ale hlavně – mně to rozdělení na dva programy připadá nejlogičtější. Občas se samozřejmě stane, že tohle rozdělení nebude platit úplně stoprocentně, velmi brzy ho nabourá olympijský tenis. Nějaká míčová hra se tedy objeví i na ČT 4. Ale Čtyřka, které pracovně říkáme ČT Londýn a původně jsme ji chtěli po dobu olympijských her takto přejmenovat i oficiálně (ČT 2 si zase pracovně označujeme jako ČT Olympic), bude kompletně všechno vysílat přímo z Londýna: studio, jednotlivé medailové disciplíny, individuální sporty… Jsou to disciplíny, které se budou většinou rozhodovat během jediného dne, kdežto u míčových her se čeká, postupuje se, divák musí dostávat průběžné výsledky. Proto jsme logicky dospěli k tomuto rozdělení a Studio Londýn bude vysílat pouze na Čtyřce. Dvojka nabídne kromě míčových her i pevné olympijské zpravodajství z Prahy s průběžnými přehledy výsledků.

Živé přenosy mají denně začínat v 10:00 a potrvají do půlnoci, na dopoledne slibujete Studio Londýn s přehledem toho nejdůležitějšího. To ale půjde, jak říkáte, jenom na Čtyřce. Co budete dopoledne před desátou vysílat na Dvojce?

Na Dvojce hned od rána půjdou přenosy. Před nimi nasadíme reprízy, ale třeba zápasy ve volejbale začínají už dopoledne.

Jak bude vypadat menší olympijské studio ČT 2 v Praze na Kavčích horách?

Bude naprosto jednoduché. Museli jsme na něm ušetřit, takže je opravdu malinké, s jednou kamerou a jedním moderátorem.

Umístili jste ho do hlavní budovy „velkých Kavek“, nebo do budovy zpravodajství, odkud vysílá sportovní kanál ČT 4?

Bude na „velkých Kavkách“ ve velkém studiu, ale to ČT využije hlavně pro zázemí celého olympijského vysílání. Potřebujeme program zásobovat olympijskými materiály, které se budou zpracovávat v Praze. Ono se bude celé olympijské vysílání tvářit, že je kompletně dělané v Londýně, ale jednotlivé příspěvky se budou zpracovávat v Praze. Musí to tak být, jinak bychom je nezvládli dát dohromady. V Praze budou střižny, některé hlasatelny, protože ne všechny hosty můžeme brát sebou do Londýna.

Takže do Studia Londýn budete mít i telemosty z Prahy?

Spíše zvukomosty, hosty z Prahy nebudeme snímat kamerou.

Vedle dvou plnohodnotných olympijských programů nabídnete ještě šest internetových streamů z olympiády. Budou některé z nich i s českým komentářem, a stane se třeba, že nějakou disciplínu rozjedete na televizním programu a zbytek odvysíláte s českým komentářem na internetu?

Stane, dopředu s tím počítáme a je to obrovská výhoda. Zajímali jsme se, jak budou olympiádu vysílat jiné televize, zda některé vyčlení stejně jako my dva televizní programy. Zjistili jsme, že jsme opravdu jediní v Evropě, kdo pojímá olympijské vysílání tak velkoryse. Drtivá většina televizí přesouvá olympijský program na internet a pro klasické televizní vysílání z toho dělá takovou výběrovou záležitost. Já si pořád myslím, že olympijské hry jsou natolik výjimečné, že přesahují klasický sport, nabízejí unikátní program, navíc o prázdninách, kdy televize vysílají to, co vysílají; že si tak velký prostor na ČT zaslouží. Něco tak občerstvujícího, jako je olympiáda, je pro televizi naprosto úžasné. Jsem rád, že jsme to takhle pojednali.

Opravdu jste jediní, kdo bude mít dva volně šířené olympijské programy?

Ano, jako jediní ho nabídneme volně 24 hodin denně na dvou programech. Ostatní to řeší jinak. Poláci mají jeden olympijský program, který navíc nebude vysílat nepřetržitě, ale k němu nabídnou šestnáct internetových streamů. Švýcaři, Španělé, Francouzi, Italové, všechny tyto sportovní národy si vybírají, co budou vysílat. My chceme nabídnout pokud možno všechno, i ty sporty, které nejsou úplně tradiční, v té nejlepší kvalitě a nejlepším televizním zpracování.

Kromě toho jsme moc rádi, že k tomu budeme mít i internetové streamy, protože zejména na ČT 2 se bude často stávat, že rozjedeme utkání v házené, a když bude v poločase, může na centr kurtu začít hrát Petra Kvitová, kterou logicky musíme nabídnout živě v televizi. Házenou tedy dojedeme živě na internetu s českým komentářem, a potom se celý tento zápas odvysílá ze záznamu v době nočních a ranních repríz na ČT 2 nebo ČT 4.

Nabídnete některé sporty s českým komentářem vyloženě jenom na internetu?

Může se to stát. Třeba se rozběhne závod v silniční cyklistice, který trvá pět a půl hodiny, jenže během této doby začne Kateřina Emmons střílet finále vzduchové pušky. Samozřejmě bychom tedy v televizi přešli na Kateřinu Emmons, ale s cyklistikou bychom pokračovali, včetně českého komentáře, na internetu. Můžou být diváci, které by Kateřina Emmons až zase tak moc nezajímala, nebo by je zrovna zaujal únik Romana Kreutzigera, a těm umožníme sledovat cyklistiku dál živě. Je to pro nás mnohem jednodušší než v minulosti, kdy ještě nebyl internet a diváci museli čekat, až skončí disciplína, která je zrovna tak nezajímá. Teď je můžeme odkázat na internet a k cyklistickému závodu se můžeme posléze znovu vrátit i v televizi.

Ptal jste se ale na unikátní přenosy s českým komentářem jenom na internetu. I to se může stát, třeba v situaci, kdy budeme nějaké disciplíny vysílat v televizi ze záznamu. Třeba vodní pólo. Letos jsem se snažil vybírat zajímavé zápasy i z menších sportů, abychom nenabídli třeba právě vodní pólo mezi dvěma outsidery, ale dva dobré týmy, například Maďary proti USA. Takový zápas máme v televizi plánovaný ze záznamu, ale živě ho s českým komentářem můžeme dát na internetu. Možností, jak se český komentář dostane k internetovým streamům, je tedy hodně.

Šest internetových kanálů je docela dost, zvládne je ČT?

Bude to velmi náročné. Přestože se sekce Nová média rozvíjí úžasným způsobem, nejsou na takové vysílání úplně perfektně vybaveni, takže s ním budou hodně technicky bojovat. Zřejmě se opět stane, že jim sem tam do vysílání unikne něco, co tam nepatří, ale to je potom na nás, abychom si udrželi určitou komentátorskou kázeň a nepouštěli ven to, co se potom dá lehce rozmáznout v médiích. Takové věci se stávají, dokážeme s nimi žít, ale je trošku smutné, že potom přehluší veškerou naši snahu a úsilí, které do těchto přenosů vkládáme. Na druhou stranu ale mohou svým způsobem působit i jako taková reklama na naše internetové vysílání.

Už na společné tiskové konferenci ČT a Českého olympijského výboru jste říkal, že program olympijského vysílání se mění každým dnem. Jak dlouho dopředu budete mít pevně stanovená schémata ČT 2 a ČT 4 pro jednotlivé olympijské dny a jak rychle se o nich dozví diváci?

Budeme se snažit, abychom využili všechny možné kanály k rychlému a včasnému informování diváků, hlavně o mimořádných změnách v programu. Nabídneme je na teletextových stránkách, na webu a budeme je dávat i do samotného televizního vysílání. Jakmile se třeba nějaký náš sportovec dostane do finále nějaké disciplíny, samozřejmě dostane ve vysílání přednost. Všechna programová schémata k olympiádě, která jsou už teď zveřejněná, jsou tedy tak trochu neplatná a mohou se změnit. Spousta věcí bude jinak.

Na začátku jsme trošku zamluvili, kolik lidí ČT do Londýna vysílá, kolik jste tedy získali akreditací.

Jede jedenáct komentátorů, dva experti, dva redaktoři budou ve studiu a tři reportéři s kameramany v terénu.

Podle čeho jste vybírali, kdo pojede do Londýna a kdo bude zajišťovat olympijské vysílání v Praze z Kavčích hor? A prostřídají se někteří?

Ne, to vůbec nejde, to by se zbytečně prodražovalo o letenky a další náklady. Výběr byl jednoduchý: jedou ti lidé, kteří se poslední čtyři roky v ČT starali o konkrétní sporty a komentovali je určité úrovni. Proto je jedou komentovat i na olympiádu. Potom tam samozřejmě byla ještě druhá selekce, při které jsme vybírali, kdo bude mít komentátorské stanoviště přímo na sportovišti a kdo ne. Tam ale víc záleželo na úspěšnosti českých sportovců a na předpokladu jejich výsledků. A taky na tom, jak moc se nám to vyplatí.

Řešili jste nějaké zásadní dilema?

Docela dost jsme zvažovali, zda si zaplatit komentátorské pozice u moderního pětiboje. Nakonec jsme do toho šli, i když u něj musíme mít hned dva komentátory. Moderní pětiboj se odehrává na třech sportovištích během jediného dne, a jeden komentátor by v londýnské dopravě neměl absolutně žádnou šanci stihnout přesuny mezi jednotlivými stanovišti. Proto jsme ho museli rozdělit mezi dva lidi. Jedno stanoviště je na parkuru, takže díky tomu budeme mít pokrytý částečně i ten. V tomhle máme obrovskou výhodu ve Vladimíru Drbohlavovi, který má perfektní přehled o dostupnosti komentátorských míst i jejich smysluplnosti.

Jedou na olympiádu i nějací komentátorští nováčci?

Ne, z týmu, který do Londýna jede, nevezeme na olympiádu nikoho poprvé. Všichni už na olympijských hrách někdy byli. Zvažovali jsme ale, jaké s sebou vzít experty, a vyhodnotili jsme si, že dvěma velkými taháky letošních her jsou tenis a veslování. U veslování je to jasné tím, že Ondřej Synek a Mirka Knapková a další dvě posádky mohou jet olympijské finále. Veslování má v Británii navíc obrovskou tradici. Proto s námi do Londýna jede Václav Chalupa. A u tenisu jsme se tak rozhodli proto, že se bude hrát ve Wimbledonu, v jednom z nejposvátnějších sportovních míst na světě. Jako tenisový expert s námi jede Jiří Novák, který bude na místě i přes to, že první část turnaje nebudeme komentovat z Wimbledonu, ale z mezinárodního komentátorského stanoviště, protože nevíme, na jakém kurtu budou hrát naši hráči.

Není to trochu nevýhoda, vzhledem k tomu, že naši tenisti mají celkem slušné šance na medaile?

Náš mix Štěpánek – Kvitová může dvakrát vyhrát a mít medaili, ano. Samozřejmě chceme ukázat zápasy Tomáše Berdycha, Petry Kvitové, deblu Štěpánek – Berdych, i dámského deblu. Komentátorské stanoviště ale máme jenom na centr kurtu, kde tentokrát není možnost přepínat na monitoru na další kurty. Proto je musíme pokrývat z mezinárodního vysílacího centra, které je pokrývá – i když ani u mezinárodního komentátorského stanoviště tam nebudou k dispozici všechny, takže je možné, že některé tenisové zápasy vůbec neuvidíme.

Olympiáda začíná v pátek, stavba olympijského studia v Londýně vám prý zabere tři dny. Kdy odlétáte do Británie a jak dlouho vám bude trvat příprava na olympijské vysílání přímo na místě?

Já odlétám v úterý, ale na stavbu studia se asi podívat nepůjdu. Když se bouralo studio na mistrovství světa v hokeji, pomáhal jsem trochu s jeho stěhováním, protože tam na to bylo málo lidí, ale teď jich tam bude dost. Navíc to budou lidé, co tam jedou jenom kvůli téhle přípravě a pak zase odjedou. Až na místě zjistíme některé věci, které se nedají odhadnout dopředu, jako jsou úhly záběru a podobně, ale o to se postará spíš režisér vysílání. Ještě před začátkem olympiády je ale potřeba, aby si všichni komentátoři našli svoje stanoviště, zjistili, jak to mají daleko, reportéři si musí projet trasy, prostě prověřit takové ty logistické věci, které pro nás budou důležité.

MMF24

V Českém domě budeme trošku dolaďovat program nultého dne, vysílat odtud začneme v pátek hodinu před oficiálním zahájením her. Už máme předjednané nějaké hosty, něco budeme i předtáčet, ale to všechno se bude dělat až v pátek. Tři dny na přípravu podle mě bohatě stačí.

Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Na jakém programu budete sledovat LOH 2012 Londýn?

Seriál: Rozhovory
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).