Hlavní navigace

Digitální rozhlas ve III. televizním pásmu? ČTÚ se brání.

27. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
27. 11. 2009

Český telekomunikační úřad zatím nevypíše tendr na provozování digitálních rozhlasových sítí ve III. televizním pásmu, byť by tak mohl učinit. Úřad chce počkat až na moment, kdy dojde ke schválení plánu přechodu na digitální rozhlasové vysílání. Tento dokument by pak byl závazný pro všechny subjekty na rozhlasovém trhu, které se k němu připojí. Některá rádia tak už podmíněně učinila, výměnou za to získá transformační licence pro analogové vysílání, které jsou platné až do roku 2025.

Digitální vysílání ve III. televizním pásmu vzbuzuje zájem dominantního operátora Českých Radiokomunikací, a zájem projevila i příbramská společnost Teleko, která se testům digitálního rozhlasu dlouhodobě věnuje. Rozhlasovému vysílání v tomto pásmu ale zatím částečně brání analogové televizní vysílání v některých regionech. Český telekomunikační úřad by ale přesto mohl vypsat výběrové řízení jen pro některé regiony, ale zatím o tom neuvažuje.

ebf - tip do článku - debata

Teď probíhá tender na L-band, a zatím neexistuje tak výrazná poptávka nebo tlak z trhu, který by nás nutil vypsat řízení na digitální rozhlas ve III. televizním pásmu. Až to nastane, budeme se tomu věnovat. Jenže momentálně není možné spolehlivě naformulovat podmínky tohoto řízení pokud nemáme v ruce plán, jak bude digitalizace rozhlasu pokračovat, uvedl šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Úřad nechce podle něj vydávat kmitočtové přiděly do doby než bude jasný další vývoj trhu. Jakmile se jednou udělí kmitočtový příděl, nelze jej vzít zpět. Proto chceme počkat s tendrem na III. televizní pásmo do doby než se situace na trhu vyjasní, dodal Dvořák.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).