Hlavní navigace

Rozhýbe nový šéf Českých Radiokomunikací digitální rozhlas a DVB-T2?

23. 3. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Microsoft
TÝDENNÍ REVIZE – Michal Čupa nastupuje do funkce od 1. dubna. Panasonic údajně ukončí výrobu plazem a česká BBC pod novým majitelem nabírá bývalé zaměstnance Rádia Česko.

Nový šéf tři měsíce po odchodu Kamila Levinského

Dominantní poskytovatel vysílacích služeb u nás, společnost České Radiokomunikace, má konečně řádného generálního ředitele. Kamila Levinského, který tento post opustil na konci loňského roku, nahradil Michal Čupa. Ten má zkušenosti z řady firem, v nichž působil i na vedoucích pozicích. Z těch nejznámějších je možné jmenovat Český Telekom (dnešní Telefónica Czech Republic), Microsoft, Golden Telekom a řadu dalších. Do Českých Radiokomunikací nastupuje z pozice prezidenta společnosti IBS DataFort.

“Hlavním úkolem nového generálního ředitele bude naplnit naše ambiciózní cíle v rozvoji nových vysílacích služeb, využít obchodních příležitostí na trhu infrastrukturních a ICT služeb a pokračovat v budování Českých Radiokomunikací jako silné firmy. Věříme, že Michal Čupa je z tohoto pohledu ideální volbou," uvedl při této příležitosti předseda představenstva Českých Radiokomunikací Jiří Zrůst. Samotný Čupa vnímá své budoucí působení u tohoto operátora jako další velkou výzvu ve své bohaté profesní kariéře.


Foto: Ondřej Hošt, DïgiZone.cz

Kamil Levinský opustil České Radiokomunikace ke konci loňského roku, do konce března je dočasně vede finanční ředitel Martin Gebauer

Lukáš Polák: Radiokomunikace mají nového ředitele, povede je bývalý šéf Microsoftu Michal Čupa

Panasonic se chystá ukončit výrobu plazmových televizí

Největší výrobce plazmových televizorů na světě, společnost Panasonic, má od příštího roku ukončit jejich produkci. Bez uvedení zdroje to uvedl japonský list Nikkei, podle něhož má firma v následujících třech letech omezit celou produkci televizorů, tedy i LCD. Televizory přestane úplně vyrábět její hlavní závod Amagasaki. Mluvčí Panasonicu odmítnul informaci potvrdit. „Zvažujeme řadu možností ohledně aktivit v oblasti televizorů. Nic ale ještě nebylo rozhodnuto,“ řekl agentuře Reuters.

Postupné snižování produkce televizorů zvolil Panasonic podle listu Nikkei kvůli obavám z negativních reakcí obchodních partnerů a maloobchodníků, kteří na tuto značku spoléhají. Firma by se do budoucna mohla soustředit na vývoj OLED televizorů, jejichž výroba je zatím příliš drahá. Ve spolupráci s firmou Sony ale hledá možnosti, jak ji zlevnit. Deník Nikkei rovněž upozorňuje, že Panasonic již zcela zastavil vývoj nových modelových řad plazmových televizorů.


Foto: Panasonic

Panasonic údajně ukončí v roce 2014 veškerou produkci plazmových televizorů, letošní modelové řady jsou poslední, které představil

Jan Potůček: Panasonic přestane od roku 2014 vyrábět plazmové televizory, tvrdí japonský list

Česká BBC nabírá lidi ze zrušeného Rádia Česko

Bývalí zaměstnanci zpravodajského Rádia Česko přecházejí do českého vysílání BBC pod novým provozovatelem, společností Lagardère Active ČR. Novým editorem vysílání se stal Petr Nosálek, který ve stejné pozici pracoval i v Rádiu Česko, z veřejnoprávního Českého rozhlasu do inovované české BBC zamířil i Ondřej Černý coby moderátor zpravodajských bloků. Střídat se bude s Pavlem Malúšem, který působil v komerčních rádiích Beat a Impuls, a Romanou Navarovou, která zároveň působí v redakci zpravodajského serveru iDnes.cz.

Petr Nosálek zažil všechny podoby českého vysílání na vlnách BBC a sedm let působil i jako redaktor BBC v Londýně. „Zažil jsem tři rozhlasové pohřby: ukončení českého vysílání BBC z Londýna na přelomu tisíciletí, definitivní zánik české redakce BBC několik let po přesunu do Prahy a nedávno i přesun Rádia Česko na rozptylovou loučku Českého rozhlasu. To, že teď mohu stát u zrodu nové zpravodajsko-publicistické stanice, proto beru jako velkou příležitost a výzvu k vypiplání rádia, které v tom nejlepším naváže na BBC, ale zároveň si dokáže najít svou vlastní cestu k chytrému posluchači,“ říká.


Screenshot: Jan Potůček, DigiZone.cz

Nový web českého vysílání BBC pod taktovkou společnosti Lagardere Active ČR

Jan Potůček: Česká BBC získala posily z bývalého Rádia Česko. Rozšiřuje zpravodajské bloky

Jan Potůček: BBC Radiocom si registruje názvy Zet a Radio Zet. Náhrada za zaniklé Rádio Česko?

Jan Potůček: Ptejte se Michela Fleischmanna, prezidenta Lagardere Active ČR, majitele české BBC

Jan Potůček: E15: Lagardere zaplatila za českou BBC jednu korunu. Zavázala se ji financovat

Stručně

Naše severní sousedy zasáhla v noci na úterý už třetí vlna vypínání analogového vysílání. Pravděpodobně tou nejvýznamnější oblastí, kde došlo k takzvanému switch-off, je samotné hlavní město Varšava. Dále šlo o Elblag, Rzeszów a Szczecin. Lokalitou, kterou jsme si nechali záměrně na konec, je Wisła, konkrétně vysílač Skrzyczne. U něj se zastavme, protože jde o oblast, z níž doposud mohli analogové vysílání přijímat diváci především v Moravskoslezském kraji. Šířeny jsou v této podobě konkrétně stanice TVP 1 (kanál 24, 100 kW), TVP 2 (kanál 41, 100 kW) a Polsat (kanál 58, 100 kW). Z vyzářeného výkonu vyplývá, že vysílače rozhodně neobhospodařovaly zanedbatelnou plochu.

Lukáš Polák: Obyvatelé Moravskoslezského kraje naladí nové televize, několik i v HD rozlišení

Rakouský telekomunikační operátor ORS, dceřiná společnost veřejnoprávního vysílatele ORF, zveřejnil v polovině minulého týdne podrobnosti ohledně plánovaného spuštění technologie DVB-T2. Služba nazvaná simpliTV odstartuje 15. dubna a měla by být od počátku dostupná pro 89 % obyvatel, kteří přijímají signál na venkovní anténu. Ve velkých aglomeracích slibuje operátor příjem na pokojovou anténu. Oproti původním plánům z počátku roku to přitom vypadalo, že DVB-T2 bude dostupné pouze ve Štýrsku.

Lukáš Polák: DVB-T2 v Rakousku odstartuje už 15. dubna, dostupné bude pro 89 % obyvatel

Na televizní trh vstoupí 15. dubna už třetí televize s neobvyklým názvem. Po kanálech Smíchov a Fooor, které spustila CME, se diváci na Slovensku dočkají televize Wau. Ta bude dalším kanálem z rodiny Joj Media House. Hlavní cílovou skupinou budou ženy, pro které stanice připravila i speciální motto „Po čem ženy touží“. Kanál se má zaměřit konkrétně na ženy moderní a žijící ve městech. Na své si má ovšem podle společnosti Joj Media House přijít i mužská část publika. Jak se ukazuje, třetí kanál Jojky nakonec upustil od jednoho z původních prvků, kterým mělo být zpravodajství.

Lukáš Polák: Wau, třetí stanice TV Joj, odstartuje 15. dubna. Bude slovenskou obdobou Primy love

První duben bude posledním dnem, kdy si budou moci zákazníci satelitních služeb Skylink a CS Link pustit HD programy prostřednictvím dekódovacích karet CryptoWorks. Operátoři dnes prostřednictvím společné tiskové zprávy informovali o tom, že k tomuto datu ukončí šíření programů právě v tomto kryptování. A o které stanice konkrétně půjde? Budou to ČT 1 HD, ČT sport HD, Prima Family HD, Nova HD a Markíza HD. Nadále budou kanály dostupné prostřednictvím karet ICE a Irdeto.

Lukáš Polák: HD kanály Skylinku a CS Linku ukončí 1. dubna kódování v systému CryptoWorks

Televize Joj rozjela podle serveru Omédiách.com na vlastní pěst přípravy na další ročník show Česko Slovensko má talent. Přesto, že v názvu licencované show je i naše republika, případní zájemci o castingy mohou být nepříjemně překvapení. V seznamu míst, která zveřejnila televize Joj, jsou oproti předchozím třem ročníkům, alespoň prozatím, uvedena pouze slovenská města, konkrétně Banská Bystrica, Poprad a Košice. Vítěz letošního ročníku bude mít zajištěnou účast v britské verzi Talentu.


Foto: archiv DigiZone.cz

Satelitní služby Skylink a CS Link odpojí u HD programů kódování CryptoWorks, nově je bude možné přijímat jen přes karty Irdeto nebo ICE

Lukáš Polák: Budou čtvrtou řadu Talentu dělat Prima a TV Joj odděleně? Není to vyloučeno

Významný posun v dostupnosti svého vysílání chystá pro diváky módní a lifestylový kanál Fashion TV ve verzi pro Českou republiku a Slovensko. Od 1. dubna začne stanice vysílat zcela bezplatně prostřednictvím svých internetových stránek http://tvfashion.eu/. Serveru DigiZone.cz to potvrdila ředitelka stanice Gabriela Drobová. Program tak chce vyjít vstříc především těm divákům, kteří o jeho vysílání přišli poté, co se stanice stáhla ze satelitního vysílání výhradně do kabelových a IPTV nabídek.

Lukáš Polák: Česko-slovenská verze Fashion TV bude vysílat zcela zdarma na internetu

Patnáct měsíců po ukončení vysílání mohou přijít regionální studia RTA o vysílací licence. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) totiž tento týden konstatovala, že pominuly technické překážky, které pěti studiím RTA mohly bránit ve vysílání poté, co televize Prima, do jejíhož programu se původně připojovala, vrátila k 31. prosinci 2011 vysílací licenci a zanikla (nahradila ji Prima family, která vysílá na základě nové licence bez podmínky pouštět do svého programu regionální televize).

Jan Potůček: RRTV stahuje ochrannou ruku od studií RTA: Buď vysílejte, nebo přijdete o licence

MM socky3

Těžké nemoci podlehl v pátek pražské nemocnici Motol ve věku 61 let herec a moderátor Vladimír Čech. Člen souboru Městských divadel pražských se proslavil především moderováním soutěže Chcete být milionářem?, kterou vysílala televize Nova. Spolupracoval ale i s konkurenční televizí Prima nebo Českou televizí. Vlastní pořady měl i v Českém rozhlasu, například pro pardubické krajské studio připravoval magazín o historických toulkách po Pardubicku.

Jan Potůček: Zemřel herec Vladimír Čech, proslavený moderátor soutěže Chcete být milionářem?

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):