Hlavní navigace

Miliardový státní rozvojový fond se odkládá o dva měsíce, otevře se všem z EU

9. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu na poslední chvíli, jen pouhý den před otevíráním obálek vypsaným na dnes, prodloužilo o dva měsíce lhůtu na podání nabídek na obhospodařovatele státního rozvojového fondu na podporu podnikání. Fond se totiž otevře firmám z Prahy i z EU.

Nabídky lze nyní podat do konce prosince. Výběr uchazeče se předpokládaně uzavře do konce února 2013. Fond by pak začal pracovat od května 2013.

K prodloužení se ministerstvo uchýlilo pro zásadní změnu podmínek, za kterých bude fond pracovat. Fond již nebude omezen na podporu společností se sídlem v ČR mimo Prahu. Firmy budou moci sídlit jak i v Praze, tak kdekoli v EU. Zato však svou činnost budou muset vykonávat v ČR mimo Prahu.

Další podrobnosti o fondu čtěte v tomto článku.

Rozumí se, že nikoli pouze v ČR mimo Prahu, ale také v ČR mimo Prahu, a to měrou dostatečnou na to, aby se to dalo považovat za splnění podmínek EU. Posuzování míry činnosti mimo Prahu přitom prozatím není upřesněno. Ministerstvo předpokládá, že podmínky se popřípadě ještě vyjasní v odpověď na možné další žádosti uchazečů řízení o dodatečné informace Opraveno ve 14.51, MPO: „Hraniční případy bude nutné posuzovat individuálně po spuštění fondu, než se ustálí praxe, co je ekonomickou aktivitou v regionu, a co už ne.“

Změna podmínek vyplynula z dosud neuzavřených jednání mezi ministerstvem a evropským Generálním ředitelstvím pro hospodářskou soutěž, jež smetlo původní požadavek na omezení sídla, vznesený Generálním ředitelstvím pro regionální rozvoj, jakožto nepřípustné omezování hospodářské soutěže. „Od začátku jsme usilovali o to, aby tam taková podmínka nebyla,“ sdělil nám Ing. Ondřej Ptáček z MPO, kontaktní osoba pro zakázku obhospodařování fondu.

V praxi změna znamená, že zatímco předtím stačilo, aby firma byla zapsána třeba v Liberci, ale všichni mohli „sedět v Praze“, nyní tomu má býti opačně: společnost může být zapsána klidně v Praze, v Londýně, na Kypru… ale nesmějí všichni sedět a pracovat pouze v Praze.
Oprava 14.51: I předtím platilo, že mimo Prahu měl alespoň někdo „sedět“, měla se tam vyvíjet nějaká činnost.

Jelikož změna podmínek ovlivní to, kdo se bude moci o podporu ucházet, ovlivní tedy nejspíše i záměry uchazečů o obhospodařovatele fondu, a tím vůbec to, kdo bude nebo nebude chtít podat nabídku.

BRAND23 Workshop

Nutnost vyčerpat prostředky na první tři roky činnosti fondu do konce roku 2015 přitom není dotčena.

Zdroj: dokumentace k zakázce č. 23 v archivu v systému eGordion a Ministerstvo průmyslu a obchodu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).