Hlavní navigace

Miliardový státní rozvojový fond se odkládá o dva měsíce, otevře se všem z EU

Marek Janouš

Ministerstvo průmyslu a obchodu na poslední chvíli, jen pouhý den před otevíráním obálek vypsaným na dnes, prodloužilo o dva měsíce lhůtu na podání nabídek na obhospodařovatele státního rozvojového fondu na podporu podnikání. Fond se totiž otevře firmám z Prahy i z EU.

Doba čtení: 2 minuty

Nabídky lze nyní podat do konce prosince. Výběr uchazeče se předpokládaně uzavře do konce února 2013. Fond by pak začal pracovat od května 2013.

K prodloužení se ministerstvo uchýlilo pro zásadní změnu podmínek, za kterých bude fond pracovat. Fond již nebude omezen na podporu společností se sídlem v ČR mimo Prahu. Firmy budou moci sídlit jak i v Praze, tak kdekoli v EU. Zato však svou činnost budou muset vykonávat v ČR mimo Prahu.

Další podrobnosti o fondu čtěte v tomto článku.

Rozumí se, že nikoli pouze v ČR mimo Prahu, ale také v ČR mimo Prahu, a to měrou dostatečnou na to, aby se to dalo považovat za splnění podmínek EU. Posuzování míry činnosti mimo Prahu přitom prozatím není upřesněno. Ministerstvo předpokládá, že podmínky se popřípadě ještě vyjasní v odpověď na možné další žádosti uchazečů řízení o dodatečné informace Opraveno ve 14.51, MPO: „Hraniční případy bude nutné posuzovat individuálně po spuštění fondu, než se ustálí praxe, co je ekonomickou aktivitou v regionu, a co už ne.“

Změna podmínek vyplynula z dosud neuzavřených jednání mezi ministerstvem a evropským Generálním ředitelstvím pro hospodářskou soutěž, jež smetlo původní požadavek na omezení sídla, vznesený Generálním ředitelstvím pro regionální rozvoj, jakožto nepřípustné omezování hospodářské soutěže. „Od začátku jsme usilovali o to, aby tam taková podmínka nebyla,“ sdělil nám Ing. Ondřej Ptáček z MPO, kontaktní osoba pro zakázku obhospodařování fondu.

V praxi změna znamená, že zatímco předtím stačilo, aby firma byla zapsána třeba v Liberci, ale všichni mohli „sedět v Praze“, nyní tomu má býti opačně: společnost může být zapsána klidně v Praze, v Londýně, na Kypru… ale nesmějí všichni sedět a pracovat pouze v Praze.
Oprava 14.51: I předtím platilo, že mimo Prahu měl alespoň někdo „sedět“, měla se tam vyvíjet nějaká činnost.

Jelikož změna podmínek ovlivní to, kdo se bude moci o podporu ucházet, ovlivní tedy nejspíše i záměry uchazečů o obhospodařovatele fondu, a tím vůbec to, kdo bude nebo nebude chtít podat nabídku.

Content 2018 tip Kavka

Nutnost vyčerpat prostředky na první tři roky činnosti fondu do konce roku 2015 přitom není dotčena.

Zdroj: dokumentace k zakázce č. 23 v archivu v systému eGordion a Ministerstvo průmyslu a obchodu

Našli jste v článku chybu?