Romové, kteří kritizovali v květnu televizi Nova za to, jak o nich informovala v rámci své hlavní zpravodajské relace Televizní noviny, byli vyslyšeni. Reportáže, jenž se v nich objevily, označila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) jako snahu o vyvolání předsudků vůči etnickým a rasovým menšinám. Pořad Televizní noviny prezentoval ve sledovaném období v souvislosti s romským etnikem prakticky výhradně negativní informace, převážně ze sféry kriminality,
uvedla ve svém stanovisku RRTV.
Vysílací rada dále uvedla, že Romové byli účelově prezentováni jako problémová menšina a kritizovala, že za Romy byli označování i ostatní jedinci tmavší pleti, aniž by bylo jasné, zdali o ně skutečně jde. V případu informování o střelbě v Tanvaldu byli účastníci incidentu označeni jako mladíci v reportáži (ze dne 1. ledna) z doby, kdy se předpokládalo, že jsou oběťmi. V okamžiku, kdy se začalo uvažovat o tom, že mohli být útočníky, identifikovala je televize verbálně jako Romy,
konstatovala RRTV.
K TÉMATU: Romům se nelíbí, jak o nich informují média. Kritizují hlavně Novu
Radě pro rozhlasové a televizní vysílání se dále nelíbilo, že v reportáži padly ze strany respondentů i některé nevhodné výroky, jako například: Můžu říct, že ten člověk jich zastřelil málo…
Reportáže Novy byly podle RRTV značně neobjektivní a snažily se pouze kopírovat předsudky většiny. Podobně se pak rada vyjádřila i k pěti reportážím, které Nova odvysílala v lednu a kritizovala ji mj. za to, že nedala vůbec Romům možnost se vyjádřit. V reportážích navíc podle RRTV padla i několikrát zmínka o konání demonstrací, které byly označeny jako protiromské.
Jaké bude finální stanovisko, které RRTV ve věci zaujme, je ještě předčasné předjímat. Její předsedkyně Kateřina Kalistová uvedla, že orgán se chce touto problematikou zabývat i na svém dalším zasedání, které se bude konat za dva týdny, tedy 18. září.