Hlavní navigace

RTA se ohradila proti výrokům na tiskovce Primy, trvá na staré licenci

11. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
11. 1. 2012

UVNITŘ DOKUMENT Zásadní nesouhlas s výroky, které zazněly na dnešním mimořádném brífinku generálního ředitele FTV Prima Marka Singera k situaci okolo zániku původní licence televize Prima, vyslovila Regionální televizní agentura (RTA). Odmítá, že by od 1. července loňského roku věděla, že nemá se společností FTV Prima podepsanou smlouvu na sdílení prostoru v multiplexu 2 po 1. lednu 2012.

DOKUMENT: Prohlášení RTA k dnešními brífinku ředitele FTV Prima Marka Singera (DOC, 42 kB)

Toto konstatování je zcela zavádějící. RTA žádnou smlouvu nikdy nepotřebovala a nepotřebuje, protože má platnou vysílací licenci, a FTV Prima má naopak ve svých licenčních podmínkách povinnost dodávat celoplošný program. To ostatně potvrdil i výrok Nejvyššího správního soudu ze 14. září 2011, v němž se uvádí, že tato povinnost pro FTV Prima platí i v době digitálního vysílání, uvedla RTA v tiskové zprávě, kterou rozeslala dnes podvečer médiím.

K TÉMATU: Šéf Primy: Nevím, proč se má k vrácení naší původní licence vyjádřit i RTA

Šéf FTV Primy Marek Singer na dnešním brífinku vyjádřil překvapení, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dosud nezrušila původní licenci televize Prima, i když jí o to FTV Prima písemně požádala. Místo toho si vyžádala stanovisko Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Původní licence Primy stále platí, i když podle ní televize už nevysílá. Teprve po třiceti dnech nevysílání o ní může provozovatel podle zákona přijít. RRTV by s ním měla zahájit správní řízení o jejím odebrání.

ČTĚTE TAKÉ: Prima požádala RRTV o zrušení původní licence, ta se obrací na ČTÚ

ICTZ23

Singer uvedl, že RRTV nikdy v minulosti u podobných žádostí o zrušení licence neváhala a oprávnění na žádost provozovatele zrušila. RTA ale namítá, že příklady z minulosti nejsou pro stávající situaci relevantní. Tito vysílatelé skutečně ukončili vysílání, zcela opustili trh a nepoškozovali nikoho dalšího. Naproti tomu FTV Prima ve vysílání stejného programu pokračuje – pouze pod pozměněnou značkou. Vše má jediný účel: zbavit se závazků k regionálním vysilatelům sdruženým v RTA, tvrdí regionální televize.

Studia RTA od Nového roku nevysílají, protože původní televize Prima ukončila vysílání a místo ní začala vysílat Prima family, která využívá novou vysílací licenci bez podmínky sdílení prostoru s regionálními televizemi. Jednoznačně trváme na zachování modelu, který máme garantovaný svými licencemi – tedy připojování regionálních vysilatelů do hlavního programu FTV Prima v multiplexu 2, zopakovala RTA.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.