Hlavní navigace

Rumunsko se připravuje na test digitální televize

6. 12. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

6. 12. 2005

Národní audiovizuální rada (CNA) vyhrála v Rumunsku spor nad využíváním frekvenčního pásma a vyhradila 54. kanál na půlroční zkoušku pozemního digitálního vysílání, ke které by mělo dojít v Bukurešti. Zprávu přinesla středoevropská mutace serveru Broadbandtvnew­s.com. Další rumunský test by se měl odehrát v dubnu nebo květnu roku 2006, tentokrát na 59. kanále. Druhý multiplex bude vyhrazený pouze komerčním vysilatelům, kteří mají být podle prezidenta CNA, Ralua Filipa, vybráni na základě hodnocení a přepokládáného obsahu vysílání.

Letos v červenci byla v Rumunsku ustavena nová instituce s názvem Rada pro digitalizaci, jejímž hlavním úkolem je zajišťování frekvencí pro třetí národní síť DVB-T. Také třetí multiplex bude určený pro komerční televize a měl by nabídnout prostor pro šest vysilatelů s národním i regionálním pokrytím. Rumunsko si stanovilo jako datum vypnutí analogového vysílání rok 2012.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.