Hlavní navigace

Ruší vám 4G/LTE televizní signál? Nevolejte do servisu, jde to i zdarma

11. 2. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: ČTÚ
UVNITŘ POTŘEBNÉ DOKUMENTY – Je to půl roku, co byl zveřejněn návod ČTÚ, který má pomoci s ohlášením rušení TV signálu. Je zapotřebí čím dál častěji. Oprávněných stížností je za prosinec 350…

Mobilní operátoři budou ve výstavbě datových sítí čtvrté generace 4G/LTE pokračovat ještě nějaké tři roky a počet základnových stanic (BTS) může dosáhnout 15 000 a více. Riziko rušení televizního příjmu se tak bude zvyšovat. Momentálně bylo k 31. prosinci 2015 v trvalém provozu „jen“ 6043 základnových stanic, tedy ani ne polovina z plánovaného počtu.

V průběhu prosince zjistil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) skoro 350 případů rušení TV signálu sítěmi LTE, o měsíc dříve, tedy v listopadu 2015, to bylo přitom jen něco přes dvě stovky.

České Radiokomunikace uvádějí, že v Česku je nejvíce rušen kanál 59 a 60 a k rušení dochází zhruba do 500 metrů od základnové stanice LTE. Potíže však mohou mít diváci i jinde, a to v případě slabšího televizního signálu, dále pak ti, kteří používají anténní zesilovač nebo nevhodnou pokojovou anténu, a problém může nastat i u kabelové či satelitní televize. Pak většina buď volá do servisu, nebo dokonce přechází na jinou vysílací platformu. A přitom stačí vyplnit formulář, připojit potřebné údaje, a pokud se vše prokáže, jde účet do nákladů operátora LTE, který musí problém odstranit.

Potřebné dokumenty najdete pod článkem ke stažení.

K TÉMATU: Harmonogram spouštění základových stanic LTE a aktuální mapa vysílačů LTE

ČTÚ ohlásilo, že v prosinci 2015 stoupl počet rušení DVB-T signálem 4G/LTE

ČTÚ spustil nový web, z databáze mu vypadla řada vysílačů

Dva měsíce zkušebního provozu pro každou BTS

ČTÚ vyžaduje, aby každá nově zaváděná BTS, tedy základnová stanice LTE, prošla testováním v dvouměsíčním zkušebním provozu, a rovněž informuje starosty dotčených obcí o jeho zahájení.

Nicméně v květnu 2015 na setkání s novináři v souvislosti s rušením televizního signálu mobilními sítěmi čtvrté generace, tedy 4G/LTE, upozornili zástupci Českých Radiokomunikací na nedostatečnou roli státu.

Marcel Procházka, ředitel pro regulaci ČRa, tehdy řekl, že v této souvislosti v podstatě žádná velká kampaň neproběhla a diváci nevědí, jak se chovat. Občané nedostali žádnou službu. Diváci tyto problémy řeší tak, že se obrátí buď na lokální servisní službu, ale v takovém případě musí za výjezd zaplatit. Problém přitom může bezplatně vyřešit ČTÚ na náklady operátora LTE, konstatoval Procházka.

Počet stížností roste

Kvůli rozšiřování 4G/LTE vzrostl počet stížností na rušení digitálního televizního vysílání DVB-T na několik set měsíčně a zvyšuje se výrazně i počet oprávněných stížností, což bylo jasně vidět z prosincové monitorovací zprávy ČTÚ. Pravdou ale je, že současný počet je oproti zahraničí stále výrazně nižší, což ale také bude souviset se zatím relativně nižším počtem spuštěných základnových stanic (BTS). Těch bylo podle ČTÚ k 31. prosinci 2015 v trvalém provozu 6043, ve zkušebním provozu pak 2780.

Prosincové údaje o rušení však mohou být zkreslené díky tomu, že některé BTS byly, podle ČTÚ, před koncem roku preventivně vypnuty a spuštěny až 4. ledna. V řadě případů tak toto opatření zajistilo klidnější sledování zemského DVB-T vysílání na konci roku 2015. Mohlo ale také přispět k nižšímu počtu stížností, a nejspíše i přispělo.

Připomeňme si v krátkosti celou „rušící“ genezi…

Údaje, které budete potřebovat pro zahájení šetření

Pokud se hlášení o rušení televizního příjmu podává e-mailem, písemně, telefonicky nebo osobně, je podle § 37 správního řádu nutné poskytnout následující údaje (zdroj: ČTÚ, níže ke stažení v PDF):

 • jméno a příjmení,
 • datum narození,
 • adresu trvalého pobytu (případně adresu pro doručování),
 • IČO (pouze podnikatelé a právnické osoby),
 • kontaktní údaje (telefon, e-mail).

Pro rychlé řešení nahlášených případů je vhodné poskytnout tyto další údaje:

 • adresu výskytu rušení (pokud je jiná),
 • druh rušeného příjmu (televize nebo jiná služba),
 • rušené programy (nebo kanály, vysílače atd.),
 • druh přijímací antény (individuální venkovní, event. použití zesilovače, pokojová, společná, TKR atd.),
 • popis projevu rušení,
 • začátek rušení, časový výskyt rušení,
 • případná další sdělení.

KE STAŽENÍ (PDF):

ČTÚ – LTE-ruseni_prijmu-Jak postupovat a kontakty (dokument je aktuální, nic novějšího ČTÚ nenabízí).

MMF tip early

ČTÚ – LTE-ruseni-Nutne udaje pro zahajeni setreni

ČTÚ – Formulář oznameni ruseni tv prijmu – 27_07_2015

Setkali jste se vy nebo někdo z vašeho okolí s případem rušení TV signálu stanicemi 4G/LTE?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).