Hlavní navigace

Ruská Vkontakte.ru prý spolupracuje s FSB. A vůbec se okolo ní dějí věci

30. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Největší ruská sociální síť, Vkontakte.ru, podle některých médií spolupracuje s FSB (následovník KGB). Podle jiných médií je ale vše součást diskreditačního plánu a Putin již síť ovládá.

VKontakte.ru (známá nově jako VK.com) je nejenom největší sociální sítí s 200 miliony uživatelů (Rusko je ještě stále jednou z mála zemí, kde Facebook není v sociálních sítích jedničkou), ale také teoretickou hrozbou pro ruské snahy ovládnout a cenzurovat Internet. Podle deníku Новая Газета  (Novaja Gazeta) VKontakte.ru spolupracovali s FSB, následovníkem KGB. A navíc se síť měla podílet na politických machinacích na přelomu let 2011 a 2012. Včetně předání informací o uživatelích FSB a blokace uživatelů, kteří podporovali opozici.

Новая Газета se odvolává na zprávu mezi Pavlem Durovem (CEO a zakladatel VKontakte.ru) a Vladislavem Surkovem (v tehdejší době šéf administrace prezidenta Medveděva) ve které Durov ospravedlňuje spolupráci a předávání informací „národními zájmy“, „zabráněním monopolizace trhu ruských sociálních sítí Facebookem“.

Газета nabízí i dokumenty, které mají dokazovat vinu VKontakte.ru. Ty vyvolaly řadu diskusí o tom, zda jsou zfalšované či nikoliv. Včetně reakci tehdejšího tiskového mluvčí VKontakte.ru, Vladislava Cypluchina – ten nejprve dokumenty měl označit za padělky, aby později obrátil a přiznal, že lhal a ve skutečnosti s Kremlem spolupracoval.

CIF23

The Guardian pro změnu informuje o vyšetřování a prohledávání kanceláří VKontakte.ru (a také bydliště Pavla Durova) na základě podezření, že Durov byl účastníkem dopravní nehody. A také o zvláštním dění okolo vlastnické struktury Vkontakte.ru. „Putin je nyní de facto vlastníkem VKontakte.ru,“ cituje Guardian zdroj ze společnosti. V praxi by tak 88 % společnosti mělo být v rukou lidí, kteří jsou loajální Putinovi, uvádí dále Guardian.

Guardian ale také nabízí zcela opačný pohled na spolupráci s FSB. Podle jejich zdroje se tlak na největší ruskou sociální síť objevil poté, co Durov odmítl spolupracovat s FSB. Vše měla způsobit neochota VKontakte.ru mazat protestní stránky v době, kdy v Moskvě zuřily protestní akce.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).