Hlavní navigace

Ruská zpravodajská televize RT by díky neobjektivitě mohla přijít o licenci

24. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ VIDEO – Tematickou stanici opustila minulý týden její reportérka Sara Firth, které se nelíbilo, jakým způsobem RT informovala o letecké katastrofě na Ukrajině.

Ruská zpravodajská televize RT, která je dostupná mimo jiné i v České republice, v nabídce ji má v HD rozlišení kabelový operátor UPC a k dispozici je i volně například na satelitu Astra, pozice 19,2 stupně východně, se dostala pod drobnohled britského Ofcomu. V úterý o tom informoval server Buzzfeed.com. Právě ve Velké Británii stanice získala před lety licenci a zde je tedy regulována. Ofcomu, respektive těm, kteří si u něho stěžovali, se nelíbí, jakým způsobem informovala silně proputinovská televize o pádu letu MH17 nad Ukrajinou a následné katastrofě, při níž zahynulo téměř 300 lidí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Na satelitu Astra odstartoval nekódovaný Twoj Telekanal s filmy, zatím testuje

V extrémním případě by mohla ruská zpravodajská stanice přijít i o licenci, pokud se zjistí, že šlo o vážné provinění, které by bylo v rozporu s britským vysílacím zákonem. Mluvčí RT Anna Belkina serveru Buzzfeed.com jednání ohledně sportu týkající se letu MH17 potvrdila, odmítla však sdělit jakékoliv podrobnosti. V současné době není možné jednání s Ofcomem komentovat, protože by to bylo v rozporu s jeho pravidly, konstatovala Belkina. Ztráta licence by pro RT mohla znamenat závažné problémy. Její provozovatel by ji pak musel získat na území jiného státu. Není to přitom poprvé, co je stanice podezírána z neobjektivity.

ČTĚTE TAKÉ: Provozovatel Filmu+ začal na českém trhu zastupovat další zahraniční stanice

UXD

Minulý týden proběhla zahraničními médii zpráva, dostala se i na stránky některých českých webů a periodik, že ruskou zpravodajkou televizi opustila její reportérka Sara Firth. Ta se v pátek 18. července rozhodla rezignovat na svůj post právě z důvodu, jakým stanice RT informovala o letecké katastrofě. Na sociální síti Twitter k tomuto kroku uvedla: Dnes jsem odešla z RT. Mám velký respekt k řadě kolegů v týmu, ale jsem pro pravdu. Jak připomněl Buzzfeed.com, Firth nastoupila do zpravodajské televize v roce 2009. Když jsem viděla, jakým způsobem jsme tuto událost pokryli, bylo mi jasné, že musím odejít, dodala reportérka.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.