Hlavní navigace

Rusko hrozí blokací populární české aplikaci Photopea. Vadí mu informování o Ukrajině

18. 4. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Cenzurní úřad Roskomnadzor chce po provozovateli online grafického editoru Photopea do 24 hodin smazání odkazu na informace o válce na Ukrajině.

Rusko hrozí populární české aplikaci Photopea zablokováním. Webová alternativa k Photoshopu s deseti miliony návštěv měsíčně začala 24. února zobrazovat rusky mluvícím uživatelům odkaz na nezkreslené informace o válce na Ukrajině. Dnes se tvůrci aplikace Ivanu Kuckirovi ozval úřad Roskomnadzor zajišťující dohled a cenzuru ruského internetu. Uvádí, že pokud uvedené informace nebudou do 24 hodin smazány, dojde k blokaci.

Photopea na stránkách ukazuje banner se sloganem „Rusko začalo válku s Ukrajinou – zjistit více“, který vedl na ruskojazyčné zpravodajství BBC. „Třináctého března se mi ozval uživatel z Ruska s tím, že BBC už je v Rusku zablokované,“ popisuje Kuckir. Odkaz tedy vyměnil za zaslaný rozcestník uložený v dokumentu na Google Docs.

Kuckir odkaz na informace o ruské invazi začal zobrazovat místo reklamy. Ta je pro Photopeu vedle prémiového předplatného zdrojem příjmů. „Přišel jsem o dva tisíce denně z příjmu z reklamy, informovat Rusy mi ale přišlo důležitější,“ popsal Kuckir pro Lupu. Photopea má měsíčně deset milionů návštěv a 1,7 procenta, tedy asi 170 tisíc z nich je z Ruska.

„Zprávu na stránkách ponechám. Možná tím ztratím nějaké věrné fanoušky Ruska, ale při současné situaci je určitá konfrontace nezbytná,“ doplnil Kuckir.

Ruská verze Photopea s informacemi o Ukrajině
Autor: Jan Sedlák

Ruská verze Photopea s informacemi o Ukrajině

Roskomnadzor, v jehož kompetenci je úkolovat telekomunikační operátory a poskytovatele internetu požadavky na okamžitou blokaci z pohledu vlády závadných stránek, tvůrci Photopea poslal výzvu v ruštině a angličtině. Lupa ji má k dispozici. V elektronickém dokumentu je mimo jiné uvedeno, že doména photopea.com obsahuje informace porušující zákon (článek 15.3 federálního zákona N 149-FZ).

Ruským cenzorům konkrétně vadí, že Photopea obsahuje tyto informace: „Falešné zprávy o teroristických činech nebo jiné nespolehlivé zprávy. Veřejně významné informace šířené pod rouškou důvěryhodných zpráv, které představují hrozbu újmy pro život a (nebo) zdraví občanů, majetek, hrozbu újmy na zdraví a (nebo) životě. Hromadné narušení veřejného pořádku a (nebo) veřejné bezpečnosti, nebo hrozbu narušení fungování nebo zániku veřejné bezpečnosti, nebo provozu zařízení pro podporu života, dopravy nebo sociálních infrastruktury, úvěrových institucí, energetiky, průmyslu nebo komunikačních zařízení.“

V dokumentu se dále píše, že Roskomnadzor na základě žádosti generálního prokurátora Ruské federace neprodleně pošle zprávu telekomunikačním operátorům, aby zahájili omezení přístupu k photopea.com.

„Telekomunikační operátor je povinen omezit přístup k informačním zdrojům, které obsahují informace šířené v rozporu se zákonem, a to neprodleně po obdržení žádosti od Roskomnadzoru,“ stojí v ruské výzvě.

Photopea, stejně jako další vyzvané subjekty, mohou po smazání dle Ruska závadného obsahu poslat zprávu na e-mail na doméně rkn.gov.ru a komunikovat pomocí přiděleného unikátního kódu. Stejně tak je možné využít webový formulář. Roskomnadzor pak ověří, že bylo vše odstraněno. Pokud už byl přístup ze strany ruských operátorů omezen, bude obnoven.

„Nikdy bych nečekal, že ruská cenzura půjde po tak malých rybách, jako jsem já. Možná jsem jediný v Česku, koho se taková blokace týká,“ doplnil Kuckir.

MMF23 tip3

Rusko po vojenském vpádu na Ukrajinu rozjelo cenzurní akce a blokování služeb v ještě větší míře, než jak tomu bylo do té doby. To mimo jiné vedlo k tomu, že většina nejstahovanějších aplikací v ruských obchodech s mobilními aplikacemi jsou VPN.

S Ruskem mají problémy i jiní čeští softwaroví vývojáři. Například tvůrce budovatelské strategie Mashinky Jan Zelený se setkal s takzvaným review bombingem ze strany ruských hráčů, což mu srazilo hodnocení na Steamu. Ve hře totiž začal na válku na Ukrajině upozorňovat. „Také jsem výdělky z Ruska poslal na podporu Ukrajiny,“ sdělil Zelený Lupě.

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPRCHLÍKY

FINANCE A BYZNYS

IT A KYBERBEZPEČNOST

UŽITEČNÉ RADY

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).