Hlavní navigace

Rusko testuje v Nižním Novgorodě digitální televizi v mobilu

2. 5. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
2. 5. 2006

Ruská společnost Sistema mass (SMM) zahájila v Nižním Novgorodě testy digitálního zemského televizního vysílání pro mobilní telefony v evropském standardu DVB-H. Ruští analytici podle serveru Telesputnik.ru odhadují, že zájem o tuto službu nebude vzhledem k vysoké ceně mobilních telefonů třetí generace velký.

Komerční vysílání DVB-H plánuje firma na konec letošního roku. Maximální rozlišení obrazu bude 320×240 pixelů při 25 obrázcích za sekundu. Technicky vysílání zajišťuje společnost CTV, která je stejně jako SMM součástí holdingu AFK Sistema. Mobilní telefony kompatibilní s touto službou se na ruském trhu objeví ve třetím čtvrtletí letošního roku. Dodají je společnosti Nokia a Samsung.

Přes mobil bude možné přijímat osm televizních programů při ceně od pěti do patnácti dolarů za měsíc. Průzkumy předpovídají, že do roku 2010 bude televizi v mobilním telefonu využívat půl milionů obyvatel Moskvy. Projekt „televize do kapsy“ v ruské metropoli přijde na 30 milionů dolarů.

ICTZ23

Podobné testy nyní provozuje satelitní operátor SES Global ve spolupráci s americkou společností Startup v Las Vegas. Televize v mobilním telefonu je dostupná 1,7 milionu obyvatel města a blízkého okolí. Pokud se testy vydaří, firma hodlá službu rozšířit do celých Spojených států. Startup Aloha pokrývá svými pozemními vysílači v pásmu 700 MHz asi šedesát procent území USA.

Firma se také zabývá provozováním bezdrátového připojení k internetu. SES Global už v loňském roce navázala kvůli digitální televizi v mobilu spolupráci se společnostmi Crown Castle a MobiTV.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.