Hlavní navigace

Ruský úřad nařídil smazat video z YouTube, Google se brání u soudu

13. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

YouTube se dostal do sporu s úřadem, který má v Rusku na starosti monitoring médií a Internetu. Musel smazat video, které podle úředníků nabádalo k sebevraždě.

Bylo jen otázkou času, kdy se některý z provozovatelů internetových služeb dostane do sporu s ruskými úřady, kvůli snaze ruské vlády regulovat na Internetu závadný obsah. Od začátku listopadu totiž v Rusku platí zákon, který umožňuje úřadům zablokovat přístup k internetovému obsahu, který je nebezpečný pro zdraví a rozvoj dětí.

Postupně vzniká černá listina webů obsahujících dětskou pornografii, extremistický materiál a nebo obsah, který nabádá ke konzumaci drog či sebevraždě. Seznam je součástí plánu na vytvoření centrálního systému pro blokování a odstraňování podobného obsahu. Prostřednictvím zapret-info.gov.ru mohou závadný obsah nahlašovat sami uživatelé.

Podle kritiků je ale zákon definován velmi vágně a může tak být ruskými úřady zneužíván k cenzuře. Jejich představitelé ale takovou interpretaci odmítají a naopak tvrdí, že nový zákon plní svůj účel.

YouTube se nyní kvůli jednomu z nedávných rozhodnutí úřadu, který má v Rusku možnost nařídit zablokování přístupu k obsahu či celému webu, odvolal k moskevskému soudu. Spor se vede o video s názvem Видео урок Как резать вены =D (Video návod, jak si podřezat žíly =D). Podle úřadu toto video nabádá mladé lidi k sebevraždě a proto provozovateli YouTube nařídil, aby přístup k videu na území Ruska zablokoval.


Dívka na videu ale neukazuje, jak si žíly podřezat, nýbrž jak pomocí tupé žiletky, lepidla a umělé krve takové zranění napodobit.

V této věci, jsme se proti rozhodnutí úřadu odvolali, protože se nedomníváme, že cílem zákona bylo omezit přístup k videím, jejichž záměrem je pobavit diváky, stojí v oficiálním vyjádření společnosti Google.

YouTube se stal první společností, která zmiňovaný zákon napadla u soudu. Podle hlavní analytičky Ruské asociace elektronických komunikací Iriny Levové, ale podobný krok v současné době připravuje minimálně ještě jedna další firma.

Není to přitom poprvé, kdy se YouTube dostal kvůli novému zákonu s úřady do konfliktu. Už loni v listopadu se objevil na černé listině. Podle představitelů úřadu Roskomnadzor, který má v Rusku na starosti monitoring médií a Internetu, se YouTube dostal na černou listinu kvůli videím, která nabádala k sebevraždě.

MM socky3

Představitelé úřadu však později zprávu dementovali s tím, že YouTube se objevil na seznamu kvůli nešťastné technické chybě.

Zdroj: The Wall Street Journal a Vedomosti

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.