Hlavní navigace

Názory k článku Rychlé a levné platby Bitcoinem? Lightning Network má vyřešit velký problém kryptoměn

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 2. 2019 7:34

  Ondřej Surý

  Zajímala by mne jedna věc - opravdu v tom nadšení (nebo co to je) nevidíte, to co sám píšete?

  Právě jste v mnoha slovech popsal technologii, která má problémy již v protokolu a díky složitosti i v implementaci (to není spekulace, to je prostě fakt, se zvyšující složitostí protokolu roste i počet implementačních chyb). Nebo je to takový životní cyklus kryptoměn, že se musí nejdřív ztratit významné částky významnému množství uživatelů, aby se něco začalo dít?

  Nemůžu si pomoct, šle kdyby takhle nějak hazardoval se skutečnými penězmi, tak by dneska už dávno všichni seděli ve vězení. I kvůli tomu, že máme zkušenosti z minulosti, kdy lidé o peníze přicházeli. Místo toho se kryptoměny pořád prezentují jako “budoucnost”.

 • 18. 2. 2019 8:18

  bez přezdívky

  LN vzniklo, protože si to prosadili v Bitcoin Core, kde nechtěli nafukovat stávající velikost bloku do několika násobků...což by od nějaké velikosti naráželo na stále stejné problémy. LN toto řeší, ale jak už autor zmínil poměrně riskantním způsobem. Bohužel tak jde vývoj a ne každý z toho důvodu LN fandí.

  Minimálně je to do budoucna možnost pro frekventované platby mezi burzami, kde čas hraje důležitou roli, než čekat na ověření 3 bloků desítky minut.

  Běžní uživatelé nakonec budou preferovat platby v jiné měně.

 • 18. 2. 2019 20:15

  Ondřej Surý

  Shodou okolností nedávno na Wired vyšel článek od Bruce Schneiera, který velmi dobře popsal, co je na public blockchainu špatně: https://www.wired.com/story/theres-no-good-reason-to-trust-blockchain-technology/

  Bylo by docela fajn, kdyby redakce třeba zajistila překlad a vydání tady na Lupě...

 • 20. 2. 2019 10:57

  Ondřej Surý

  Připadá mi, že jste Vaší reakcí přesně ukázal, proč má Schneier pravdu, když píše o důvěře (misplaced trust). Každý z nás samozřejmě bude naslouchat více názorům, které nám více konvenují, takže si nemyslím, že má smysl s Vámi debatovat nad detaily.

  A při vší úctě k panu Wolfovi opravdu nepůjdu psát Bruci Schneierovi, že si má jít přečíst články na Lupě. Naopak si myslím, že by tady na Lupě měly zaznívat i kritické hlasy vůči blockchainu (ale chápu, že se dá vydat jenom článek, který někdo napíše).

 • 19. 2. 2019 21:32

  bez přezdívky

  Clanek je zbytecne kriticky a je to mozna i z duvodu, ze clovek co ho psal zcela nechape danou problematiku.

  Body ktere lze rozporovat:

  "We don’t know any bitcoin miners, for example, but we trust that they will follow the mining protocol and make the whole system work."

  Minerum nemusime vubec verit, oni jsou motivovani odmenou za vytezeni bloku + feecka, takze pokud nehrajou fer, prijdou zbytecne o prostredky, ktere vlozili na spaleni el. energie.

  "What blockchain does is shift some of the trust in people and institutions to trust in technology. You need to trust the cryptography, the protocols, the software, the computers and the network. And you need to trust them absolutely, because they’re often single points of failure".

  Vsechny tyto prvky jsou narozdil od bankovniho segmentu open source, muze si je kdokoliv zauditovat a diky tomu na projektu pracuje nejvetsi mozna programatorska zakladna.

  "When that trust turns out to be misplaced, there is no recourse. If your bitcoin exchange gets hacked, you lose all of your money. If your bitcoin wallet gets hacked, you lose all of your money. If you forget your login credentials, you lose all of your money. If there’s a bug in the code of your smart contract, you lose all of your money. If someone successfully hacks the blockchain security, you lose all of your money. In many ways, trusting technology is harder than trusting people. Would you rather trust a human legal system or the details of some computer code you don’t have the expertise to audit?".

  Pokud vam kvuli nedostatecne ochrane PC hacknou ucet, mate smulu, banka ma v obchodnich podminkach, ze jste povini vynalozit veskere usili k zabezpeceni sveho uctu. Clovek si muze sam vybrat jestli bude verit bance (necha si kryptomeny v jejich uschove viz napr. Expobank) nebo si chce byt sam svou bankou, veri tomu, ze vsichni vyrobci hd/sw penezenek maji sve podniknani zalozene na dobre povesti a vetsina z nich ma sve reseni otevrene k auditu, pripadne to maji certifikovane treti stranou.

  "Do you need a public blockchain? The answer is almost certainly no. A blockchain probably doesn’t solve the security problems you think it solves. The security problems it solves are probably not the ones you have. (Manipulating audit data is probably not your major security risk.) A false trust in blockchain can itself be a security risk. The inefficiencies, especially in scaling, are probably not worth it. I have looked at many blockchain applications, and all of them could achieve the same security properties without using a blockchain—of course, then they wouldn’t have the cool name".

  Zcela jiste necetl hromadu povedenych clanku od K. Wolfa, protoze by spoustu veci mel vysvetleno a dosel by k nazoru, ze provoz BTC blockchainu je tak nakladny, aby se dukladne zabezpecil. Skalovani a rychlost BTC je dlouhodobe tema shitcoinu a poskytovatelum karet. Ne kazda utrata za kafe musi byt zapsana on chain, pro tyhle pripadu tu muze byt oterveny LN kanal. Banky maji sve centralizovane databaze, ktere nejsou schopny fungovat pres vikend, vezmou si v lepsim pripade nehorazne poplatky pri platbach na druhy konec sveta a v tom horsim vam to na pul cesty stopnou, protoze se jim neco nezda.

  V clanku je tolik veci spatne, ze by zcela jiste nekdo fundovany mohl temer vse rotrhat na kusy, staci si ale procist publikovany material zde na lupe a odpoved si tam najdete sam.

 • 18. 2. 2019 16:54

  XRP.observer

  Citace: "Představte si třeba situaci, kdy sledujete na internetu placené video / hrajete hru a poplatek se nestrhává za celé video / předplacený herní čas, ale strhne se jen mikropoplatek za každou zhlédnutou minutu."

  Tak tohle už nějakou dobu umí Coil s využitím XRP a Interledger Protocolu, přičemž žádné platební kanály k tomu nepotřebuje.

  Jinak mi v článku chybí zmínka o poplatcích za otevření platebního kanálu, ty můžou být v určitých případech relativně vysoké (dolary, desítky dolarů), tzn. všechno se to může hodně prodražit.

 • 18. 2. 2019 12:40

  Martin Pištora

  Pokud by to bylo dimenzované jen na dvojnásobek transakcí, co má dnes VISA, tak je to málo.
  VISA nemá ani polovinu karet a většina transakcí je mimo karty.
  Ale naštěstí je to napsáno jen v titulku, resp. perexu, takže to nemusí být pravda.