Hlavní navigace

Safari 4: lepší podpora Windows, vyšší rychlost i 3D hrátky v GUI

9. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Apple uvolnil finální verzi prohlížeče Safari 4 pro Mac OS X i MS Windows. Bertrand Serlet, senior viceprezident Applu, se na WWDC 2009 nechal slyšet, že díky novému enginu pro zpracování JavaScriptu je nové Safari 4 osmkrát rychlejší než Internet Explorer 8.0 a čtyřikrát rychlejší ve srovnání s Mozilla Firefoxem 3. K novinkám v jádru patří také podpora pro offline běh webových aplikací dle HTML 5. Safari 4 projde testem Acid 3 a přináší podporu pro CSS Effects a CSS Canvas. Nová funkce…

Apple uvolnil finální verzi prohlížeče Safari 4 pro Mac OS X i MS Windows. Bertrand Serlet, senior viceprezident Applu, se na WWDC 2009 nechal slyšet, že díky novému enginu pro zpracování JavaScriptu je nové Safari 4 osmkrát rychlejší než Internet Explorer 8.0 a čtyřikrát rychlejší ve srovnání s Mozilla Firefoxem 3. K novinkám v jádru patří také podpora pro offline běh webových aplikací dle HTML 5. Safari 4 projde testem Acid 3 a přináší podporu pro CSS Effects a CSS Canvas. Nová funkce Speculative Loading má zase načítat různé skripty a styly dříve, než jsou skutečně potřeba, čímž se údajně má dosáhnout rychlejší odezvy třeba u webových aplikací.

Content tip EARLY

Koncové uživatele ale spíše potěší novinky typu plného prohledávání obsahu stránek z historie dříve navštívených adres. Na první pohled nejviditelnější novinkou je ovšem nová výchozí stránka Top Sites, kde se uživateli zobrazují tlačítka s efektními 3D náhledy na nejčastěji navštěvované webové stránky. Efektní je také procházení záložek a historie ve stylu Cover Flow. Safari 4 přináší nové našeptávání při používání vyhledávací pole, inteligentní adresní řádek s lepším automatickým doplňováním a podporu pro plné zoomování obsahu webové stránky včetně obrázků (nastavení lze ale změnit).

Uživatelům Windows XP a Windows Vista přináší čtvrtá generace Safari podporu prvků z nativního GUI a využití fontů standardních pro tyto systémy, takže Safari 4 lépe zapadá do prostředí dvou nejrozšířenějších systémů současnosti. V Mac OS X 10.6 s kódovým označením Snow Leopard poběží Safari 4 jako 64bitová aplikace a uživatelům nabídne i ochranu před pády prohlížeče zaviněnými plug-iny. Za pozornost stojí i nové nástroje pro vývojáře. (Yahoo Tech)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).