Hlavní navigace

Sám doma s Googlem, nejpoužívanější heslo je 123456, kola ofo před bankrotem

21. 12. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

IMAX končí s VR. One.com mění majitele. MIPS a PyText jako open source. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Google vydal vánoční reklamu na technologii Google Assistant, ve které účinkuje herec Macaulay Culkin. Vrací se do role Kevina z prvního dílu filmu Sám doma a opakuje některé scény – ovšem za použití chytré krabičky od Googlu.

Byl zveřejněn žebříček nejpoužívanějších hesel letošního roku. Žádné velké překvapení se nekoná, nejvíce se stále používá 123456. Následují další stálice password, 123456789, 12345678, 12345, 111111, 1234567, sunshine, qwerty a iloveyou. Na 23. místo poskočil donald.

IMAX definitivně zavřel všechna svá kina, kde využíval headsety pro virtuální realitu. Byznys se nedostavil. Pozastaveny byly i společné aktivity s Googlem, kde se pracovalo na VR kameře.

Jeden z největších evropských webových hostingů One.com mění majitele – od investiční skupiny Accel-KKR jej přebírá další skupina Civen. Odkupní částka nebyla zveřejněna, zřejmě ale nebude nízká. Civen dříve vlastnil rovněž evropského hostera Host Europe Group, kterého získal za 668 milionů dolarů a následně ho prodal do rukou GoDaddy za 1,8 miliardy dolarů. One.com má 1,5 milionu zákazníků a nabízí řadu služeb z jednoho místa. Vedle webů a spol. je možné z jednoho rozhraní založit doménu, objednat Office 365 a podobně.

Čínský bike sharing ofo čelí velkým problémům s penězi. Reuters informuje, že firma dokonce zvažovala bankrot. Uživatelé navíc kvůli prosakujícím problémům chtějí vracet své depozity, což problémy s cash flow ještě zhoršuje. Ofo se pokoušelo vstoupit také do Prahy, firma to ale vzdala. Podle informací Lupy dlužila peníze zdejším partnerům.

Společnost Wave Computing zpřístupní procesorovou architekturu MIPS jako open source. Stane se tak v prvním kvartálu příštího roku a komunita bude mít přístup k nejnovějším 32– a 64bitovým ISA zdarma. V poslední době začíná na síle nabírat také otevřená architektura RISC-V.

Facebook zase jako open source vypouští PyText, framework pro zpracování jazyka (NLP) postavený na PyTorch. K dispozici je na GitHubu.

Cisco za 660 milionů dolarů kupuje firmu Luxtera. Její optické technologie chce nasadit skrze řadu svých produktů a posílit tím svoji nabídku v 100 GbE a 400 GbE.

Nvidia představila modul Jetson AGX Xavier, který slouží k pohonu autonomních zařízení, jako jsou třeba drony. Je postavený na SoC Xavier, který obsahuje Volta Tensor Core GPU (512 jader), osmijádrové CPU Carmel běžící na ARMu, akcelerátor pro deep learning a procesory pro práci s videem a obrazem.

Oracle do světa vypustil VirtualBox ve verzi 6. Vylepšena byla například podpora 3D grafiky ve Windows, předěláno je uživatelské rozhraní a funguje také nový správce souborů.

Qualcomm představil nový LTE modem Qualcomm 9205, který je určený pro IoT a LPWAN. Součástí je ARM Cortex A7 na 800 MHz s podporou AliOS a ThreadX. V klidovém stavu má oproti předchozímu modelu klesnout spotřeba energie až o 70 procent.

Společnost Niantic, která stojí za Pokémon Go, získala investici 200 milionů dolarů a byla oceněná na 3,9 miliardy dolarůpíše Wall Street Journal. Celkově si podnik přišel na 425 milionů dolarů. Vývojáři her a experimentů pro rozšířenou realitu nyní pracují na AR titulu se značkou Harry Potter.

Slušné ocenění získala také firma Graphcore, která má nových 200 milionů dolarů s valuací 1,7 miliardy dolarů. Graphcore dělá čipy pro strojové učení (IPU, intelligence processor unit) a do poslední investice se zapojily i Microsoft a BMW.

Content First 2022_tip temata

Google plánuje v New Yorku ve West Village vybudovat nové sídlo. To by mělo umožnit zvětšit počet tamních zaměstnanců ze sedmi tisíc na dvojnásobek. Stěhování má začít v roce 2020. Google má v New Yorku pobočku od roku 2006. Původně byl vstup do města oslavován, nyní si však obyvatelé stěžují, že okolním podnikům klesají tržby kvůli tomu, že Google provozuje vlastní firemní kavárny a restaurace. Do New Yorku se také chystá Amazon, který chce v Queensu zaměstnat 25 tisíc lidí.

Autodesk opět nakupuje a za 275 milionů dolarů získává BuildingConnected. Je to platforma pro plánování a správu konstrukčních procesů. Autodesk nedávno za 875 milionů dolarů získal PlanGrid.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.