Hlavní navigace

Samsung 40H6700: drahý, ale vybavený chytrý televizor

29. 10. 2014
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Samsung
Snažíme se vyslyšet vaše přání a zkoušet i menší úhlopříčky, i když není vždy zcela jednoduché je sehnat. Ale povedlo se, a tak nabízíme další…

Je o 4000,– dražší než naposledy testovaný Samsung 40H6270 (recenze zde), takže se logicky nabízí otázka, co dostanete navíc?

Dlužno říci, že zvukově a obrazově vzato nic. Alespoň mi to tak (televizory jsem testoval po sobě) připadalo. Za 18 990 Kč jde především o výbavu. Jsou tu zdvojené tunery, takže například můžete nahrávat oba kanály, nebo sledovat jeden z nich a nahrávat druhý. Je tu ale i více chytrých funkcí, jako hlasové ovládání či pohybový dálkový ovladač s mikrofonem.

Je na vás rozhodnout, zda je to – vzhledem k rozdílu v ceně – málo, či moc. Televizor s aktivním 3D a výbavou na úrovni vyšší střední třídy dostanete – vedle základní úhlopříčky 102 cm – i ve 122 a 140 centimetrech.

Styl je obdobný modelům řady 6200, pouze podstavec je jiný. Po pravdě – ten čtyřramenný mi připadá elegantnější.
Autor: Samsung

Styl je obdobný modelům řady 6200, pouze podstavec je jiný. Po pravdě – ten čtyřramenný mi připadá elegantnější.

Potíže s továrním nastavením

K instalaci podstavce dostanete dvojí šrouby (každou sadu s jiným závitem), takže první, co musíte udělat (co byste měli udělat), je otevřít příručku a podívat se, kam které přijdou. Tohle strojař nevymyslí! A protože televizor dorazil z předchozího testu už nainstalovaný a nikoli tedy v továrním nastavení, mohl jsem si alespoň díky tomu všimnout problémů s tzv. Počátečním nastavením. To pracuje, resp. má pracovat tak, že zcela resetuje televizor a v duchu svého jména provede novou, čistou instalaci. Nikoli zde!

Poté, co jsem vše provedl a mj. naladil i kanály, zjistil jsem, že se zvuk a ovladač nevrátily do původního nastavení. Výsledkem byla zatržená volba „externí reproduktory“ a televizor bez zvuku. Napojený pohybový dálkový ovladač Smart Control, se kterým ovládat menu bylo poněkud náročnější, zase zapříčinil (možná, i když je to nepravděpodobné), že ten klasický nepracoval. A nepodařilo se rozchodit ani po výměně baterií. Je však možné, že byl také kdesi zakázán. Kde, ví ale jenom tvůrce systému. Já volbu nenašel.

Softwarová instalace na DVB-T je rychlá a i když její součástí není seřazení kanálů, i to uděláte svižně prostým prohozením.

Zprovoznění bezdrátové sítě je tradičně bezproblémové s výbornou softwarovou klávesnicí.

Klasický ovladač je na můj vkus příliš malý, výrobce se zřejmě domnívá, že se bude více používat ovladač pohybový. Na něm ale chybí tlačítko pro vyvolání seznamu všech kanálů. Jinak by byl výborný! Mimochodem pokud na něm hledáte ztlumení hlasitosti tak jako já, najdete ho na boku. Možná někde nenápadně bude i ono CH LIST pro vyvolání seznamu...
Autor: Bohumil Herwig

Klasický ovladač je na můj vkus příliš malý, výrobce se zřejmě domnívá, že se bude více používat ovladač pohybový. Na něm ale chybí tlačítko pro vyvolání seznamu všech kanálů. Jinak by byl výborný! Mimochodem pokud na něm hledáte ztlumení hlasitosti tak jako já, najdete ho na boku. Možná někde nenápadně bude i ono CH LIST pro vyvolání seznamu…

Ovládání dobré, klasický ovladač příliš kompaktní

Menu televizoru je přehledné a dobře ovladatelné, v jednotlivých částech se dá kolovat, což urychluje práci. Jindy je ale chování poněkud zapeklité, to když se pokoušíte zprovoznit HbbTV, k čemuž se ještě dostanu.

V ceně dostanete dva ovladače. Jeden kompaktní, nijak velký a hustě osazený tlačítky, druhý futuristický s mikrofonem nabízející jednak poměrně funkční ovládání v češtině, jednak kurzor řízený pohybem paže. Smart Control sice nenabízí úplná tlačítka, ale dá se vyvolat i ovladač softwarový, kde jich je podstatně více. Ani tady jsem však výpis všech naladěných kanálů nenašel, takže jak se zdá, je pouze na „klasice“.

Pokud se vám pohybový ovladač, který vidíte v horní části snímku, bude zdát na pohyb kurzoru příliš citlivý, nic se neděje. Upravit se to dá v menu.

Jinak se velice dobře drží v ruce a kurzor spustíte jednoduše tak, že se dotknete plošky mezi šipkovými tlačítky. Můžete to udělat kdekoli, a pokud v tomto okamžiku funguje, objeví se nepřehlédnutelný kroužek. Kupodivu ho uvidíte například i v souborovém manažeru v multimédiích či dokonce v EPG!

Pokud jde o vyvolání seznamu kanálů, to neobstarává tlačítko Enter, nýbrž zmiňované speciální tlačítko Ch List, v multimédiích se pak postará o Pause/Play. A když jsem u toho, stále tu nejsou kompletní tlačítka pro ovládání multimédií. Rychloposuv je totiž stále sdružený s přeskokem například o video dále.

EPG je tradičně kvalitní. Světlý kroužek není odražený blesk nýbrž kurzor pohybového ovladače, který pracuje i zde. Například v HbbTV byste ale jeho podporu hledali marně. Tam je to ale o konkrétní aplikaci nikoli o výrobci televizoru.
Autor: Bohumil Herwig

EPG je tradičně kvalitní. Světlý kroužek není odražený blesk, nýbrž kurzor pohybového ovladače, který pracuje i zde. Například v HbbTV byste ale jeho podporu hledali marně. Tam je to ale o konkrétní aplikaci, nikoli o výrobci televizoru.

Tradičně kvalitní EPG

Je jako obvykle s obrazem a zvukem a najednou nabízí přehled pořadů pro sedm stanic. Po nabídce se lze bez obav pohybovat, na kanál jste přepnuti až v okamžiku, kdy stlačíte Enter. Pak se také pro daný multiplex začne stahovat programová nabídka, která je na obvyklých sedm, osm dnů dopředu. EPG samo o sobě je ale snad nekonečné…

Televizor umí nahrávat a na pořad se můžete nechat i upozornit. Pokud je zapnut, přepne vás, pokud je v pohotovostním režimu, neděje se zhola nic.

Jak má Samsung některé věci udělané pěkně, vstup do chytrých funkcí a zejména spuštění HbbTV mezi ně nepatří. Každý výrobce má zkrátka něco a logika a snadnost užívání jdou z neznámých důvodů zcela stranou. Platí to i zde!
Autor: Bohumil Herwig

Jak má Samsung některé věci udělané pěkně, vstup do chytrých funkcí a zejména spuštění HbbTV mezi ně nepatří. Každý výrobce má zkrátka něco a logika a snadnost užívání jdou z neznámých důvodů zcela stranou. Platí to i zde!

Katastrofa jménem HbbTV

Zatímco u jiných televizorů značky Samsung (alespoň těch, které jsem měl v poslední době na testy) je sice také nutné HbbTV zapnout, ale jde to jednoduše v menu Systém, „Datová služba“.

Tady je tomu jinak!

Musíte do části Smart TV a tam najít ikonu (widget) HbbTV. Trvalo mi to ale hodně dlouho, protože na všech předchozích modelech to naopak nešlo a i v elektronickém manuálu je po vyhledání slova HbbTV popsáno zapnutí prostřednictvím volby v klasickém menu, což je také vidět na fotografii výše.

Jakmile jsem si však tímto poněkud šíleným zprovozněním prošel, HbbTV už bezproblémově fungovalo a kupodivu se náhle v menu objevila i položka „Datová služba“.

Cesty páně, žen, výpočetní techniky a zjevně i televizorů jsou zkrátka nevyzpytatelné…

Pokud jde o další chytré funkce nacházející se v části Samsung Apps, vidět jsou jednak tradiční widgety typu Voyo, O2 TV či Animáček, jednak aplikace typu Dopravní informace. Najdete tu ale i možnost připojit se k serveru či libovolnému počítači přes DLNA, nebo spustit multimédia z rozhraní USB.

Vyzkoušel jsem rovněž sdílení obrazovky z telefonu LG Flex, což po chvilce přesvědčování klaplo i přesto, že Samsung neříká, že podporuje funkci Wi-Fi Miracast využívající mj. i Wi-Fi Direct. Nicméně to fungovalo, i když LG naopak říká, že Wi-Fi Miracast podporuje a nemlží firemními jmény jako Samsung Smart View.

U pohybového ovladače Smart Control je možné vyvolat takovouto softwarovou klávesnici, která vám zpřístupní některá další tlačítka.
Autor: Bohumil Herwig

U pohybového ovladače Smart Control je možné vyvolat takovouto softwarovou klávesnici, která vám zpřístupní některá další tlačítka.

Vyvážené možnosti nastavení obrazu (až na poměr stran)

Přednastavené obrazové režimy jsou čtyři, resp. pět, protože k těm, které zvolíte v menu Obraz, můžeme směle připočítat Fotbal, který má jako jediný samostatné tlačítko na dálkovém ovladači.

Režimy jsou dobře odlišeny, upravit můžete zejména podsvícení, poměr zelená/červená, či teplotu barev. V pokročilých nastaveních pak upravíte „Černý tón“, „Pleťové odstíny“, vyvážení na bílou či gama korekci. Lze také upravit odstín a sytost pro jednotlivé barvy modelu RGB.

Zvukových režimů je šest a k dispozici je pětipásmový ekvalizér. Klasické basy a výšky už nikoli.

Pokud jde o poměr stran podle formátu příchozího pořadu, televizor ho snad nikdy nedodržel a nikde v menu jsem nenašel volbu, jak to nastavit. Položka zcela chyběla i v elektronickém manuálu a je možné, že se Samsung vydal stejnou cestou jako Panasonic. Jen ještě navíc vypustil jakékoli manuální volby.

Nastavit jde také pohybový ovladač, a to co do citlivosti pohybu či citlivosti dotykové plošky. Z dálkového ovladače jde také částečně udělat i ovladač univerzální, tj. zprovoznit ho pro řízení dalšího přístroje. K dispozici je v tomto směru tradiční průvodce.

Volbu Eko řešení najdete v menu Systém. Další nastavení můžete udělat typicky v menu Obraz.
Autor: Bohumil Herwig

Volbu Eko řešení najdete v menu Systém. Další nastavení můžete udělat typicky v menu Obraz.

Výtečná spotřeba, slabší pohotovostní režim

V základním nastavení je obraz v režimu Standardní, úspora energie vypnuta, stejně jako tzv. Eko čidlo hlídající hladinu okolního světla. Na stanici ČT24 pak televizor spotřeboval 93 wattů s nicotným rozmezím 89–95 W.

V menu Obraz můžete také vypnout panel a nechat zapnutý pouze zvuk. V tomto okamžiku si televizor vezme 15–16 W, což je naprosto vynikající a svědčí to o excelentní práci! Na druhou stranu 0,3 W v pohotovostním režimu jsou spíše podprůměrné, i když je nutné říci, že se za poslední dva roky spotřeba v pohotovostním režimu v rámci střední třídy notně zvýšila, takže je to bohužel trend a bráno očima kolekcí roku 2014/15 spíše průměr.

Pokud na pohybovém ovladači zmáčknete příslušné tlačítko, vyjede vám na obrazovce ikona mikrofonu a můžete vyslovit příkaz. Vyvolat jde i takovouto nápovědu, resp. Kurz, takže vidíte i použitelný seznam slov. Funguje to klasicky, tedy v mém konkrétním případě jednou ano, podruhé ne. Ale mě nemají tato zařízení ráda.
Autor: Bohumil Herwig

Pokud na pohybovém ovladači zmáčknete příslušné tlačítko, vyjede vám na obrazovce ikona mikrofonu a můžete vyslovit příkaz. Vyvolat jde i takovouto nápovědu, resp. Kurz, takže vidíte i použitelný seznam slov. Funguje to klasicky, tedy v mém konkrétním případě jednou ano, podruhé ne. Ale mě nemají tato zařízení ráda.

Slabší DLNA, výborná kompatibilita přes USB

U DLNA na rozdíl od výborných multimédií přes rozhraní USB musíte dopředu říci, co chcete přehrát. Snažil jsem se u PS3 Media Server rozchodit i titulky, ale nepovedlo se. Nakonec jsem zjistil, že to serverem nejspíše nebude, protože PODPORA chybí i v samotném nastavení přehrávání u Samsungu. Jinak by kompatibilita byla solidní a souborový manažer výborný, i když je pouze obrázkový a prostorově náročný; do prostého textového výpisu se přepnout nedá. Ostatně ten samý najdete i u multimédií přes rozhraní USB a tady už titulky chodí perfektně, včetně volby velikosti. Celkově vzato byla kompatibilita stejná jako u bratrského Samsung 40H6270, takže vás odkáži na recenzi zde. 

Rozhraní najdete vzadu na pravé straně a pod nimi (zcela dole) je jediný joystickový ovladač, který funguje i pro zapnutí televizoru (elektronické tlačítko).
Autor: Samsung

Rozhraní najdete vzadu na pravé straně a pod nimi (zcela dole) je jediný joystickový ovladač, který funguje i pro zapnutí televizoru (elektronické tlačítko).

Solidní obraz, ale…

Zmiňované „ALE“ představuje fakt, že televizor vyžaduje kvalitní signál, resp. lépe řečeno poměrně vysoký datový tok. S ČT24 si nerozuměl a znát to bylo i při promítání multimédií přes USB, kde sice resamplování z nízkého rozlišení v kodeku X.264 (260 MB na 45 min.) nebylo úplně špatné, ale vzhledem k ceně přístroje blížící se dvaceti tisícům bych čekal přece jen víc. Obrazově se tak televizor zdál být na úrovni o 4000 levnějšího Samsung 40H6270, a to i přesto, že by tu měly být nějaké ty elektronické vychytávky navíc. Ty ale nahradila výbava zejména v podobě zdvojených tunerů.

Zvukově je přístroj vyvážený, podání v rámci kategorie možná lehce nadprůměrné, reproduktory vyzařující směrem dolů se rozhodně činí a znát to je, i když zvuk nelze označit za překvapující.

Pokud byste měli zájem o jeden ze zmiňovaných Samsungů, budete se nejspíše ptát: „Vyplatí se nám dražší varianta?“ Záleží na tom co chcete. Pokud jde o obraz, musím konstatovat, že podle mého názoru nikoli. V případě přídavných funkcí už možná ano.

ICTZ23

Hodnocení

pro: spousta českých widgetů, výborná multimédia přes USB s kvalitním podáním externích titulků, tradičně výborné EPG
proti: potíže s instalací a návratem do továrního nastavení, velmi problematické zprovoznění HbbTV

Balení obsahuje

  • 2× dálkový ovladač (kompaktní, tradiční, druhý s dotykovou ploškou, pohybový)
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
  • 2× tužkové baterie (AA)
  • 2× 3D brýle (aktivní)
  • adaptér pro mechaniky PCMCIA (CI slot)
  • natáčitelný podstavec
  • kabel s čidlem pro příjem IR signálu
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“ (Quick Start)
  • záruka: 24 měsíců

Kolik byste byli ochotni zaplatit za televizor o úhlopříčce 102-107 cm (40ʺ-42ʺ)?