Hlavní navigace

Samsung BD-H8900: výborný přehrávač s nahráváním, tunerem a převodem do 4K

11. 7. 2014
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: Samsung
Za asi 10 000 Kč si můžete pořídit Blu-ray přehrávač kombinovaný s pevným diskem, na který lze nahrávat ze zabudovaného TV tuneru. Nejde ale jen o to.

Samsung BD-H8900 je jeden ze dvou nových přehrávačů firmy, který zvládá převod do rozlišení Ultra HD (druhým je výrazně levnější BD-H6500 – 3990 Kč). Přehrávač sice nabízí Dolby Digital a dts až v provedení 7.1, to už ale dnes umí většina. Ani při ceně 9900 Kč tak v něm nehledejte nějaké „hifistické“ řešení, to opravdu ne. Je třeba si uvědomit, že provedením odpovídá střední třídě a že značnou část ceny „spotřebuje“ terabajtový pevný disk a pochopitelně také televizní část. Dlužno rovněž říci, že titulek má pravdu pouze částečně. Resamplování do Ultra HD, či 4K, chcete-li, se netýká všeho. Nebyl jsem schopen oficiálně potvrdit, čeho se vlastně týká, ale minimálně jde o DVD/BD disky. Těmi to podle mého názoru také končí, protože jinde jsem to na obrazu nepozoroval, nebo pozoroval něco, o čem nejsem schopen říci, že to tak bylo či nebylo. Přehrávač jsem navíc měl napojen pouze na jediný Ultra HD televizor, Samsung 50HU6900 a ten neumožňuje volit rozlišení. Ostatně podobně to dělá drtivá většina Ultra HD televizorů na trhu. V praxi tak nejde zjistit nic bližšího o chování při bezprostředním přepnutí z Full HD na 4K a zpět. V každém případě mohu potvrdit solidní obrazové kvality přehrávače a vynikající multimediální kompatibilitu i když mj. nedokáže přehrát 4K soubory přes rozhraní USB.

Shora vidíte základní ovládání, na přední straně je pak vedle klasické DVD/BD mechaniky umístěno USB 2.0. Je za krytkou, která se poměrně špatně otvírá a bylo by lepší, kdyby tu vůbec nebyla a USB bylo prostě „přiznané“.
Autor: Samsung

Shora vidíte základní ovládání, na přední straně je pak vedle klasické DVD/BD mechaniky umístěno USB 2.0. Je za krytkou, která se poměrně špatně otvírá a bylo by lepší, kdyby tu vůbec nebyla a USB bylo prostě „přiznané“.

Jednoduchá instalace, pomalejší řazení

Instalace je opravdu velice jednoduchá a podobná televizoru až na to, že nenastavujete jeho umístění v obchodě či doma. I tady ale například vybíráte síť WiFi či tuner (pozemní či kabelový) a není to tak dlouho, co se tyhle věcičky instalovaly ryze speciálně a odděleně. Tady to už naštěstí neplatí.

Ve volbě „Upravit kanál“ pak můžete naladěné stanice fyzicky seřadit (můžete to udělat i přes Oblíbené), což u pozemního vysílání nešlo nejrychleji. Vybrat jde vždy pouze jeden kanál a s ním je nutné přejet na patřičné místo. A protože televizory Samsung, a toto zařízení není výjimkou, řadí opravdu abecedně, je na prvním místě „podtržítko Nova“, pak Active, Barrandov TV, Country a řada stanic českého rozhlasu…

Televizní ovládání

Tlačítko Menu budete na dálkovém ovladači plné délky hledat marně. Vše se řídí přes Home (viz foto výše) zajišťující rovněž vstup do chytré části, kde je i položka Nastavení. Ta nabízí obvyklé menu známé z televizorů které je výborně ovladatelné a dá se v něm kolovat, takže je vše svižnější. Toto menu je zpracované tradičně dobře, na chybu ale narazíte například u nahrávek, kde tlačítko „Možnosti“ na dálkovém ovladači chybí a „Tools“, které tam naopak je, takto nefunguje.

Chytrá část sice zabírá pouze jednu obrazovku, ale další widgety najdete pod Samsung Apps, vstup do multimédií pouštěných přes rozhraní USB je pak v části Multimédia.

Na spodní straně obrazovky jsou nejdůležitější věci, včetně vstupu do elektronické příručky, nahraných pořadů či funkce Screen Mirroring dovolující na televizoru zobrazit obsah třeba z tabletu.

V této části jste bez obrazu i zvuku, a to i tehdy, když nemáte v mechanice žádný disk a přehrávač také nenabíhá na poslední použitou položku, což je škoda.

Ve  „Správci úložných zařízení“ si můžete provést formátování, kontrolu disku a také test jeho výkonu. Pokud jich máte připojeno více, je třeba zvolit na které médium se má nahrávat.
Autor: Bohumil Herwig

Ve „Správci úložných zařízení“ si můžete provést formátování, kontrolu disku a také test jeho výkonu. Pokud jich máte připojeno více, je třeba zvolit na které médium se má nahrávat.

Nekonečné EPG zase jinak

Funguje s obrazem i zvukem pro sedm stanic a můžete si v něm naplánovat nahrávání a vyvolat tzv. rychlou navigaci přes níž se lze například posunout o den dále. Tady záhy zjistíte, že EPG je vlastně nekonečné a je omezeno pouze provozovatelem stanice, takže se i tak pořady ukazují na obvyklých sedm, osm dnů dopředu.

Mimochodem rychlou navigaci vyvoláte delším podržením tlačítka Enter a v menu, které se pak objeví si můžete zvolit i filtr kanálů, nebo upravit kanály oblíbené.

EPG je trochu jiné než u televizorů, ale je taktéž výborné. Hodně se mi líbila věcička, která by se hodila všude. Když totiž najedete v EPG na pořad, objeví se bublina s podrobnějšími informacemi. V tomto okamžiku ani tak nevadí, že EPG neukazuje k pořadu nic. Navíc jakmile na některém z budoucích pořadů odmáčknete Enter, objeví se okénko s podrobnými informacemi i možností pořad si na zabudovaný pevný disk nahrát.

Převzorkování na Ultra HD se paradoxně nedělá ve volbě „Rozlišení“ (tam je – jak vidíte – maximem 1 080p), nýbrž v menu Obraz. Aby se vám ale volba „UHD výstup“ vysvítila a mohli jste ji tudíž ovlivnit, musíte chvíli experimentovat (viz dále). V době testu totiž způsob přepnutí nebyl ani v nápovědě ani v manuálu.
Autor: Bohumil Herwig

Převzorkování na Ultra HD se paradoxně nedělá ve volbě „Rozlišení“ (tam je – jak vidíte – maximem 1080p), nýbrž v menu Obraz. Aby se vám ale volba „UHD výstup“ vysvítila a mohli jste ji tudíž ovlivnit, musíte chvíli experimentovat (viz dále). V době testu totiž způsob přepnutí nebyl ani v nápovědě ani v manuálu.

Konverze do UHD zatím poněkud neujasněná

Převod na Ultra HD obstarává speciální volba v menu Obraz zvaná „UHD výstup“ a nikoli položka „Rozlišení“, což je tak nějak nelogické.

Volba „UHD výstup“ však není po instalaci vysvícena a jakmile na ni najedete, v nápovědě, která je jinak poměrně často trefná, uvidíte něco jako „tato možnost se zobrazí jen tehdy, když je Filmová frekvence (24 sn./s) nastavena jako automatická“.

Takhle to ale bohužel nefunguje!

Ať jsem volbu „Filmová frekvence…“ přepínal jakkoli, nikdy jsem se do UHD výstupu nedostal. Nakonec jsem po konzultaci s výrobcem přece jen dospěl k řešení: vedle volby „Filmová frekvence (24 sn./s)“ nastavené na automatiku je třeba mít takto nastaveno i „Rozlišení“. To se však po instalaci v mém případě – napojen byl UHD televizor Samsung – objevilo jako 1080p. Jakmile tuto volbu předěláte na automatickou, „UHD výstup“ se vysvítí a můžete ho přepnout na konverzi na 4K. Mohu se jen domýšlet, proč takto přehrávač není nastaven už z výroby, což by mi přišlo navýsost logické!

Souborový manažer má u televizorů i u přehrávačů nový styl. Nejsem si jist zda zcela správný, protože mi obraz připadal místy jak za závojem, což ve skutečnosti nebyl.
Autor: Bohumil Herwig

Souborový manažer má u televizorů i u přehrávačů nový styl. Nejsem si jist, zda zcela správný, protože mi obraz připadal místy jak za závojem, což ve skutečnosti nebyl.

Výborná kompatibilita

Souborový manažer je slušný a ve fotografiích vidíte i dlouhé názvy, včetně koncovek. Kdykoli si je také můžete vyvolat tlačítkem „Info". V muzice už koncovky vidět nejsou a ve videu jen občas.

Fotografie se přehrávaly svižně, a to v JPG, BMP i PNG, zvládnuty byly i snímky ve 3D ve formátu MPO.

Muzika jela jako obvykle v MP3, WAV a WMA, na drobné potíže jsem narazil u formátu FLAC a jedna z testovacích nahrávek se přehrála po až poměrně dlouhém čekání.

Na napojeném Ultra HD televizoru Samsung 50HU6900 jsem i v tomto případě zaznamenal výborné zvukové podání.

Video v MKV (L4.0) nabídlo výrazně provedené titulky z externího souboru, nahrávka v MKV (L4.1) se však nepřehrála.

S titulky nebyl problém ani u XviD či kodeku X.264 a i zde šly nastavit ve třech velikostech. Ostatně spouštěly se automaticky a po prvním nastavení i se správným kódováním.

Na drobnosti jsem narazil u WMV HD 1080p, kdy přehrávači chvilku trvalo než se chytl, ale obrazové podání bylo perfektní, což u tohoto formátu ani zdaleka nebývá zvykem. V tomto okamžiku jsem také nebyl schopen zjistit, zda se zapojilo resamplování na UHD, ale připadalo mi že nikoli. Pro multimédia přes USB pak volba s největší pravděpodobností nepracuje, o čemž by svědčilo už jen zabudování USB 2.0.

HD nahrávky z kamer a fotoaparátů přehrávač zvládl v různých odstínech formátu MPEG-4, včetně H.264 či AVCHD, a koncovky MP4 a M2TS (MTS už nikoli). Přehrál se ale i MOV z fotoaparátu Nikon a vysoce kvalitní profesionální Full HD nahrávka (H.264, M2TS až 28 Mb/s) se zvukem v dts.

Výsledky, resp. převod na Full HD, byly impozantní i u nahrávky v HD Ready z obyčejného fotoaparátu za čtyři tisíce a v tomto ohledu si BD přehrávač nezadá s kvalitním multimediálním centrem.

Horšího má ale „pamatováka“. Neví totiž, kde skončil, resp. si to u DVD/BD disku pamatuje jen po jednom zmáčknutí Stop. Jakmile přehrávač vypnete nebo jen vyskočíte z menu na tlačítku Home, už pozici zapomene a potíže v tomto ohledu byly i u videa přes USB.

Zkoušel jsem také přehrát soubory ve 4K (externí USB disk, USB flash paměť). Přehrávač však napsal, že rozlišení Ultra HD není podporováno. Jako Full HD se ale jeden ze souborů (v některých případech jsou pro 4K čtyři…) bezproblémově přehrál.

BD-H8900 nabízí nejen vyspělé nahrávání, ale také základní editaci v podobě rozdělení nahrávky na dvě. Reklamy uvnitř filmu ovšem neodstraníte, ale protože nahrávku nikam neuložíte, byla by to nejspíše jen další zbytečná funkce.
Autor: Bohumil Herwig

BD-H8900 nabízí nejen vyspělé nahrávání, ale také základní editaci v podobě rozdělení nahrávky na dvě. Reklamy uvnitř filmu ovšem neodstraníte, ale protože nahrávku nikam neuložíte, byla by to nejspíše jen další zbytečná funkce.

Méně citlivý tuner, převod do 4K

Přehrávač bez problémů zachovával formát pořadu aniž bych po instalaci cokoliv upravil a tak to má být! Bohužel jsme toho v poslední době svědky málokdy. Co do barevného podání, máte v menu nastavení vcelku běžné možnosti jako přepnutí obrazového výstupu do YUV či RGB (případně to nechat na automatice), spustit tzv. Deep Color umožňující prý věrnější reprodukci barev (nějak jsem to nepociťoval a ani nepotřeboval) a nechybí ani volba pro progresivní režim. Přehrávač ostatně po instalaci nabíhá do režimu Full HD, 50p, tedy padesát progresivních snímků za sekundu, což bylo nejspíše napojeným televizorem.

Blu-ray přehrávač jsem zkoušel na DVB-T na společnou anténu v Praze 6, kde poslední půl rok testuji i televizory. Žádný mi ale neudělal to, co jeho televizní tuner. V jednu chvíli totiž začala vypadávat stanice ČT24 a pak i další stanice České televize na stejném multiplexu. Neříkám, že se to dělo vždy, ale občas ano. Na příjmové podmínky jsem si tu ale nikdy neměl příležitost stěžovat. BD-H8900 ale prostě nesedly. Je myslím tedy zřejmé, že pořizovat si ho do míst, kde víte, že je horší příjem, nebude optimální. Potvrzuje to i fakt, že televizor Samsung 50HU6900 neměl v době testu jediný problém.

Výpadky se však netýkaly ČT HD, které je šířeno jinak, tady byl navíc obraz naprosto parádní a kupříkladu Dobré ráno na ČT 2 HD mělo až neuvěřitelnou hloubku.

Pro nahrávání nemůžete nastavit kvalitu, ale co jsem byl svědkem na kanále ČT 2 HD, nahrávka se nijak od originálu nelišila a byla naprosto vynikající. Zjevně se zaznamenává 1:1 nebo jen s minimálním rozdílem.

Nahrávku můžete odstranit, přejmenovat a můžete ji také rozdělit (viz foto výše). Vše se dělá velice jednoduše.

Nejspíše vás ale více než nahrávání zajímá převod na 4K. Po vyřešení problémů, o kterých jsem se zmiňoval výše jsem dospěl k tomu, že převod není u televizního tuneru a multimédií přes USB aktivní, i když to konzultace s výrobcem ani nepotvrdila, ani nevyvrátila. Já jsem ji nepozoroval, navíc si myslím, že pokud by tu takováto funkce například pro tuner byla, chlubil by se s ní Samsung na všechny strany. Nicméně v případě BD (DVD) disku resamplování konečně naběhlo a bylo to někdy hodně znát. Snímková frekvence byla vždy 24p, což je dáno i tím, že zabudované HDMI není verze 2.0, takže je limitem UHD, 24, resp. 25p (s 2.0 až 60p).

U BD disku (Casino Royale), který je sám o sobě špičkový, se mi obraz zdál po přepnutí ještě hladší a sametovější, u některých DVD disků byl však v některých případech trochu rozhozený a jakoby zašuměný. Na vzorec jsem nepřišel, ale máte možnost konverzi vypnout.

Menu Obraz se standardními volbami tak, jak si je přehrávač nastavil po instalaci. Jak vidíte, převzorkování na UHD je vypnuto.
Autor: Bohumil Herwig

Menu Obraz se standardními volbami tak, jak si je přehrávač nastavil po instalaci. Jak vidíte, převzorkování na UHD je vypnuto.

Klady převažují, oprava firmwaru by se ale hodila

Na Blu-ray přehrávači s nahráváním a tunerem DVB-T/C je jasně vidět, že ho dělá jiná divize Samsungu s jinými představami o ovládání a funkcích. Tohle je ale problém všech velkých firem a léta se neustále divím, že žádná nemá zastřešující orgán, který by všemu dal „firemní fazonu“. Tady dálkový ovladač připomíná spíše televizní než od DVD/BD přehrávače či nějaké kombinace, a také chybí tlačítko Smart, kolem kterého dělala televizní divize svého času velký humbuk. Naštěstí je „dálka“ univerzální, takže si ji tlačítkem lehce přepnete z BD/DVD do režimu TV, což jsem si také mohl v praxi ověřit.

Co chybí, je podle mého kabel HDMI v ceně, protože jak jsem sám poznal, je tu příliš mnoho faktorů, které mohou ovlivnit převod na 4K. Takto by alespoň jeden zmizel. Navíc ve faktoru nejdůležitějším, podle kterého nejspíše při zprovozňování této funkce pojedete (nápověda), má výrobce fatální chybu. Ještě jednou tedy připomenu, že je třeba mít nejen volbu „Filmová frekvence (24 sn./s)“ nastavenu jako automatickou, ale je také nutné mít na automatiku nastaveno „Rozlišení“. To se mi v mém případě hned po instalaci objevilo jako 1080p, i když je pravděpodobné, že se přenastavuje podle napojeného televizoru. Přimlouval bych se však za urychlené vydání opravy firmwaru, protože tohle může řadě uživatelů znepříjemnit život. To ale může i méně citlivý televizní tuner.

Je také evidentní, že nahrávku z pevného disku nikam nedostanete a že se bude na disk ukládat v nějakém specifičtějším formátu. V jakém, to se mi nepodařilo zjistit, nicméně půjde o něco blízkého transportnímu streamu, protože kvalitou se od vysílání nelišila. Alespoň jsem to nepoznal. V tomto ohledu Samsung chválím. Včetně možnosti alespoň minimálně nahrávku upravit.

A převod na 4K? Ten je, či může být, opravdu užitečný a ve většině případů se mi osvědčil. Je na vás rozhodnout, zda ho chcete či nikoli a je dobře, že Samsung dává v tomto případě na výběr, což bohužel televizní divize nedělá. Řadu nahrávek BD-H8900 opravdu dokáže vylepšit, což bylo vidět i z tohoto krátkého testu. Doufejme, že vše bude časem směřovat k tomu, aby vylepšení pracovalo pro všechny zdroje. Včetně USB a tuneru.

MM_SS3

Hodnocení

pro: výborná multimediální kompatibilita, solidní obraz ze všech zdrojů, výborná kvalita nahrávek, včetně HD kanálů, do Full HD zvládne převod i z horší nahrávky na USB rozhraní, rychlá reakce na povely nejen při práci s BD, většinou funkční převod na 4K…
proti: …ale nepočítejte se stoprocentní účinností, méně citlivý TV tuner, nepodporuje HbbTV, nepamatuje si pozice na DVD/BD disku a zvládá to pouze po jednom stlačení Stop, v ceně by měl být kabel HDMI kompatibilní s převodem na 4K

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • uživatelská příručka v přehrávači, jednoduchá v papírové podobě
  • záruka: 24 měsíců

Máte přehrávač Blu-ray disků?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.