Hlavní navigace

Samsung porazil Nokii a Lumie operátoři nechtějí prodávat...

24. 4. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

… Google Drive (pořád a stále) na spadnutí, nový GIMP, nové snímky v Google Mapy a navíc nové domény (co nepotřebujeme). Carly od amerického T-Mobile v kůži na motocyklu, s čím asi přijde český? Určitě to nebude Open Source film. Co týden dal a vzal?

Na úvod interaktivní vizualizace – Interaktivní zobrazení hustoty obyvatel na Zemi vybízí k zamyšlení. Moc z té Zeměkoule nakonec neobýváme. Zkuste sami na www.dwtkns.com/den­sity/#a

HARDWARE

První čtvrtletí roku 2012 možná přineslo malé nezanedbatelné vítězství. Konkrétně Samsungu nad Nokií. Myslí si to Asymco.com (viz How Samsung beat Nokia) a odhaduje počet dodaných telefonů do Samsungu na 85 milionů – od Nokie na 83 milionů. Samsung porazil Nokii v prodejích i ziskovosti už někdy minulý rok. V počtu dodaných kusů nejspíš tedy až nyní.

Nové telefony Lumia nejsou „dost dobré pro soupeření s Apple iPhone či Samsung Galaxy telefony“. Tvrdí to prý hlavní evropští operátoři a k novým Nokia Lumia se staví odmítavě (viz European Carriers Aren’t Digging Nokia’s Lumia Li­ne). Takže ačkoliv dřív měla Nokia v Evropě situaci snadnou, nyní se nedaří. Podle jednoho z operátorů navíc lidé „nechodí do obchodů ptát se po Windows Phone“.

WEBDESIGN, INTERNET

Ptáte se na Internetu uživatelů na „jméno“ a „příjmení“ je jedna z těch nejméně vhodných variant. Užitečná v tomto ohledu může být analýza W3C s názvem Personal names around the world. A ptáte se, jak to dělat? Jednoduše, stačí jedno políčko s názvem „celé jméno“.

Potřebuje Internet nové domény nejvyšší úrovně? Tim Berners-Lee si myslí, že nikoliv (viz Tim Berners-Lee: We Don’t Need Arbitrary New TLDs)

SOFTWARE

Google Drive se minulý týden mluvilo opět o něco více. Mimo jiné i proto, že 16. dubna (pondělí) bylo jedním z dnů, kdy se Google Drive mělo objevit dostupné pro veřejnost. Neobjevilo. Takže už v úterý se média věnovala další vlně spekulací a tvrdila, že to bude o týden později. (viz Google Drive detailed: 5 GB for free, launching next week for Mac, Windows, Android and iOS). Nejzajímavější bude zjistit, jak to nakonec s těmi spekulacemi dopadne. Takže – 5GB a „složka“ na Windows i Mac. Vyšlo to?

Extending the Web: Useful Google Chrome Extensions nabízí tři desítky rozšíření pro Google Chrome. Procházel jsem je a pár jich je opravdu hodně užitečných a možná stojí za vyzkoušení. Takže moje tipy – Silver Bird, Search by Image, Web of Trust, Ghostery, Chrome Toolbox, Xmarks Bookmark Sync. RSS Subscription Extension, Awesome Screenshot a IE TabScratchPad.

Windows 8 bude existovat ve třech verzích. Windows 8, Windows 8 Pro a Windows RT. Pokud z názvů nedokážete uhodnout, zkuste dlouhé vysvětlení v Announcing the Windows 8 Editions

GIMP se blíží ve verzi 2.8 a tak by vás možná mohlo zajímat, jak vypadá a co nového přichystal. Zkuste GIMP 2.8: Preview.

Mapy Google mají hodně nových satelitních snímků, Česká republika ale v seznamu není. Detaily v Imagery Update: Week of April 16th

Chcete vědět jako hodně mailujete a co všechno z objemu vašich mailů můžete vyčíst? Pokud používáte Gmail, můžete zkusit Gmail Meter (viz Know Your Gmail Stats using Gmail Meter).

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

V Itálii se opět vrací do hry pokusy o zavedení „práva na odpověď“ v jedné z nejabsurdnějších podob. A chtějí k tomu klasicky využít trik, který známe od našich „zákonodárců“. Propašovat to jako přílepek. (viz Italian ‚Blog Killer‘ Law Rises From the Grave)

Takřka výjimečně jedno doporučené čtení z českých zdrojů – Cory Doctorow: Copyright je začátek války. Jednoznačně povinné čtení. A pozor, je to rozdělené do dalších článků, takže nezapomeňte dole kliknout na číslíčko.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Forbes (Paul Tassi) si myslí, že Google+ zůstává malou komunitou (viz Six Months Later, Google Plus Still Doesn't Add Up). Autor článku ale musel poněkud poopravit své původní pohledy na G+ jako na mrtvou sociální síť a pochopit, že když nemá na G+ své přátele, tak si prostě musí  najít nové. A povedlo se mu to. Na Google+ má nakonec dokonce o řád více sledujících (skoro 14 000) než na Twitteru (kde má 1500) a o dva než na Facebooku (kde má 400). Stále prostě platí, že sociální síť je takovou, jakou si ji sami uděláte. A kruhy, přátelé ani sledující se vám sami nenajdou.

Podle Pulitzer Prizes Highlight Social Media’s Penetration Into the Newsroom se v rozdávání Pulitzerových cen v roce 2012 odráží vzrůstající role sociálních médií ve světě zpravodajství. Nakonec je ale zajímavé třeba i to, že Huffington Post se stal prvním (čistě) online deníkem, který získal Pulitzer. Možná jste nevěděli.

Dodržovat Pravidla Facebooku týkající se soutěží je dobrý nápad. Pokud netušíte, co se může stát při nedodržování, napoví rozhovor s Markem Rattiganem. Stránku mu Facebook smazal hned dvakrát (viz How Facebook Deleted My Facebook Page TWICE!) [Interview]

MARKETING

Americký T-Mobile doposud používal v reklamě sympatické děvče v růžových šatech. Nově se Carly ale objeví v kůži a s motocyklem značky Ducati. Celé doprovázeno sloganem „No More Nr. Nice Girl“. Vše je součástí změny image značky, která to v USA opravdu nemá jednoduché (viz Carly Dumps Her Pink Dresses as T-Mobile Aims For an Image Makeover). A pokud reklamu chcete vidět – youtu.be/5OIW­fmjnJPs

Digitální slevové kupóny jsou v USA chtěnou komoditou a situace tamní ekonomiky internetové uživatele naučila hledat na Internetu slevy. Digitální podobu přitom jsou více a více oblíbené na úkor těch tištěných (viz Digital Coupons Rival Print Counterparts in Effectiveness)

Proklikovost inzerátů na Facebooku poklesla v prvním čtvrtletí roku o 8 % (v některých zemích ještě více) a výsledkem je zvýšení ceny za fanouška o 37 %. Údaje samozřejmě o Česku nic neříkají, ale ukazují na několik věcí. Hlavně na to, že hlad Facebooku po inzerci (zobrazuje už příliš mnoho inzerce a tím méně se na ni kliká) nevede k ničemu dobrému. A snižující se úspěšnost vede k absurdnímu zvyšování ceny. (viz US Facebook Ad CTR Falls 8 % in Q1; Cost per Fan Up 37 %)

Honda nabídla 500 dolarů uživatelům www.pinterest.com. Zajímavé na téhle kampani je to, že nabídla 500 dolarů těm uživatelům, co na Pinterest dávají nejvíce fotek. Výměnou za to, že si na jeden den dají přestávku. (viz Honda Offer $500 to Obsessive Pinterest Users to Stop Pinning)

MOBILNÍ APLIKACE

U soudu se odehrává boj Oracle vs. Google, takže máme příležitos­t dočíst se leccos zajímavého. Třeba to, že Android pro Google není kritická záležitost, jde o „stroj na dodávání služeb od Google“. (viz Larry Page: Android isn't critical, it's a delivery vehicle for Google services). A chcete-li více informací, tak zkuste třeba Oracle and Google trial: day 4 a pokračujte k starším článkům.

Pro uživatele Androidu hledající nějaké ty aplikace na práci s obrázky či malovací aplikace se bude hodit Design on the Go: Designer Apps for Android. Jen ve stručnosti přehled co by možná stálo za vyzkoušení – Adobe Photoshop Express, Color Dictionary, ColorSnap, Color Mood Designer, Finger Colors, Autodesk SketchBook Express, Fotolab, Photo Effects, Reduce Photo Size, Photaf Panorama, BeFunky Photo Editor, PicsArt – Photo Studio, Photo Enhance, Dash of Color, Fontroid, Photo Grid, Gallery+ a PicWorld.

STARTUPY

Nová doba žádá nové hrdiny. Ti úplně noví jsou kurátoři. Lidé, firmy a služby, kteří z milionů informací vybírají to podstatné a dokáží poskytnout i nějakou tu přidanou hodno­tu. Zajímavé čte­ní v Content Curators Are The New Superheros Of The Web

Kickstarter je vzorem pro řadu dalších vznikajících služeb snažících se o místo na trhu – „trhu financování“ projektů. Většinou jde o stejný princip, tedy „výběr plateb“. Gambitious na to chce jít jinak, chce umožnit investorům získat podíl v herních projektech. (viz Game-specific Kickstarter alternative to launch at E3)

Open Source Film? Zajímavá myšlenka, která se stává skutečností. Více o filmu s názvem Tube hledejte v Will This Open-Source Animated Film Change the Movie Industry Forever? [VIDEO] a na KickStarter.com v The Tube Open Movie

 

INFOGRAFIKA

Which Social Network Should You Use — and When? aneb jakou sociální síť použít a kdy. Pohled je to samozřejmě hodně „americký“ a najdete tam pár hloupostí.

The World In Sync si všímá stoupající obliby cloudových úložišť (a synchronizací). A také říká, že každé dva dny je vytvořeno tolik dat, jako bylo vytvořeno od počátku lidské civilizace do roku 2003.

Is The Race For the White House Being Fought on Wikipedia? [INFOGRAPHIC] si všímá americký prezidentských voleb a souvislostí s Wiki.

E-KNIHY

Mashable považuje za vítěze v DOJ vs. Apple zejména Amazon.com. A kdo v tomto sporu ztrácí? Podle What Apple’s Ebook Fiasco Means for Amazon and the Book Business jsou to vydavatelé. A to hlavně proto, že Amazon.com má za sebou dlouho historii (záměrně) ztrátového podnikání.

Content tip EARLY

Oxfordská universita a Vatikán oznámili plán na digitalizaci 1.5 milionu stránek starých a vzácných textů (převážně) z šestnáctého století (či starších). Projekt bude trvat čtyři roky.  Online se tak dostane řada unikátních materiálů z Bodleian Library (hlavní univerzitní knihovna) a Biblioteca Apostolica Vaticana (Vatikánské apoštolské knihovny). Viz: Le Vatican et la faculté d'Oxford vont numériser 1,5 million de pages

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většina zahraničních. Vzniká průběž­ně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).