Hlavní navigace

Samsung ruší svou hudební službu i e-knižní hub v mobilech

Autor: Samsung
Daniel Dočekal

Věčný boj Samsungu o atraktivní a použitelné aplikace má další výsledek. Končí mobilní hudební služba i e-knižní část Samsung Hub aplikace.

K prvnímu červenci přestanou fungovat dvě služby, které na počátku vypadaly jako základ strategie k lepšímu ovládnutí trhu a zaujetí uživatelů – končí hudební služba Samsung Music Hub, stejně tak jako jeho e-knižní hub. 

Samsung se ke konci těchto služeb nijak konkrétně nevyjádřil, zazněla pouze slova o „úsilí o diferenciaci služeb a zvyšování hodnoty pro zákazníka“. Trochu paradoxně se rušení nedotkne jiné hudební služby, kterou nedávno Samsung spustil pouze v USA pod názvem Milk.

Z původní služby Samsung Hub tak nakonec zůstávají pouze tři části – vzdělávací obsah, video a hry. Otázkou samozřejmě zůstává, proč by Samsung měl do budoucna něco takového provozovat – aplikace pro Android se dají s podstatně menším úsilím pořídit z Google Play. 

Stejně je tomu u dalších komodit – hudbu je snadné mít (třeba) ze Spotify, knihy snad nejlépe z Amazonu nebo od dalších prodejců. Role Samsungu coby dalšího prostředníka je silně diskutabilní a tendence zaplevelovat mobilní hardware vlastními aplikacemi a nadstavbami se navíc dlouhodobě ukazuje jako problematická.

Samsung chtěl Hub využít pro přilákání zákazníků k vlastnímu softwaru, ale tento cíl se mu nepodařilo splnit. Z hlavní části právě proto, že jiní provozovatelé nabízejí podstatně atraktivnější a jednodušší cesty k získání obsahu i softwaru. Nejsilnějším tahem bylo zahrnutí Samsung Hub v modelu S4 uvedeném v březnu loňského roku. V modelu S5 už ale, paradoxně, Samsung Hub k nalezení není.

Content 2017 Tip Kytary

Rušení služby, ze které si lidé mohli opatřit hudbu či knihy, přináší klasické otázky: jak to dopadne s právy k užívání takto získaného obsahu v okamžiku, kdy Samsung služby definitivně vypne? Podle serveru TechRadar Samsung uživatele e-mailem vyzývá, aby si koupený obsah do konce června stáhli, poté už nebude k dispozici.

Zdroj: Samsung Music will close its doors on July 1

Našli jste v článku chybu?
27. 5. 2014 11:22
Lol Phirae (neregistrovaný)

Naprostý souhlas. Příkladů již bylo mnoho, kdy DRM soudruzi prostě zavřeli krám, ale někteří lidé jsou zjevně nepoučitelní.

A jinak k těm hrám, tam to je - co se týče problému "zavíráme krám" prakticky to stejné. Navrch je legální uživatel je obvykle trestán "ochranou" na úrovni rootkitu, která způsobuje nejrůznější problémy s počítačem a kterou ani nelze korektně odinstalovat.

27. 5. 2014 11:08
A.S.Pergill (neregistrovaný)

1. Nepsal jsem o hrách, protože ty jsou zcela mimo fokus mých zájmů. 2. Psal jsem o knihách, hudbě a videích s DRM, které jsou vázány na existenci nějaké pofidérní autorizace, po jejímž vypnutí se vám v počítači nespustí, bez ohledu na to, že jste to řádně koupil a zaplatil. A nespustíte to většinou ani když jste off line (a já nejvíc muziky a videjí konzumuji na chalupě, kde nemáme internet) Nebo které dokonce průběžně opakovně (na svoje náklady a limity na internetové připojení) stahujete, kdy…