Hlavní navigace

Samsung UE46F8000ST: extra elegantní, extra vybavený a extra dobrý

2. 10. 2013
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Řada F8000 je nejvyšší běžně dostupnou řadou Samsungu a podle toho je také vybavená. Nechybí např. výklopná kamera či zdvojené tunery.

Nechybí ale ani DVB-T2, a tak jsou tunery tak říkajíc v „plné palbě“ a s opravdovým obrazem v obraze (PiP). Je tu i zcela kompletní ovládání, které v současnosti Samsung nabízí, tj. např. i s gesty a identifikací obličeje. A také dva subwoofery pro vylepšení zvuku, což je opravdu znát, zabudované WiFi, či plné možnosti chytrého televizoru, včetně multitaskingu  a „chytré evoluce“. Ta například letošnímu modelu prostřednictvím hardwarové aktualizace zajistí i příští rok vlastnosti a výkonnost roku 2014, což jsme v srpnu vyzkoušeli na recenzi televizoru Samsung UE46ES7000S a Evolution Kit 2013.

Vedle přístupu na otevřený web s možností zadat libovolnou adresu tu najdete řadu widgetů, a to i českých pro například Voyo, Youtube, Topfun, Skiinfo ČR či třeba povedené české Pexeso se zvířátky. Kameru pro Skype lehce vyklopíte z horního rámu (mikrofony jsou umístěny shora a zezadu) a spokojeni myslím budete i s dvojicí dálkových ovladačů k nimž se ještě dostanu.

Na výběr máte ze širokého rozmezí úhlopříček: 102 cm (40"), zapůjčených 117 cm (46", 42.990 Kč), 140 cm (55"), 165 cm (65") a dokonce i 191 cm (75"), což se opravdu často nevidí. Stále však jsme u rozlišení Full HD, tedy 1 920×1 080 bodů (to má i varianta jménem F8500). Pokud byste chtěli rozlišení vyšší, museli byste sáhnout po modelu S9 nabízejícím Ultra HD.

Eleganci televizor rozhodně nezapře. Kamera pro Skype je výklopná, rámečky v podstatě zanedbatelné. Jedním slovem – nádhera!

Eleganci televizor rozhodně nezapře. Kamera pro Skype je výklopná, rámečky v podstatě zanedbatelné. Jedním slovem – nádhera!

Při instalaci na podstavec opatrně

Podstavec je elegance sama a televizor na něm vypadá úžasně. Má ovšem jednu vadu – jeho plocha je 1 033×258 mm, takže se například na běžnou osmdesáticentimetrovou skříňku nevejde. Pokud budete podstavec potřebovat, je dobré na to myslet. Ani instalace na dvě nesešroubované skříňky vedle sebe by nemusela být, při dané ceně televizoru, tím pravým ořechovým.

Softwarová instalace je u letošních modelů přehlednější a komplexnější. Vybíráte instalaci pozemních kanálů, následně pak satelitní, nastavíte přístup na bezdrátovou síť a na závěr se vám ještě nabídne možnost aktualizace firmwaru a přihlášení na Skype. Jak vidíte, nechybí nic, snad jen setřídění naladěných kanálů. Samsung, ale i tak zasluhuje jedničku, a to včetně instalace satelitní, kterou má dlouhodobě udělánu velice dobře. À propos setřídění kanálů. To uděláte dvojím způsobem: buď fyzicky nebo přes oblíbené položky. Vždy se to dělá jednoduše a rychle. 

Na jedné straně kompaktní a komplexní dálkový ovladač s velice dobrým rozložením a povětšinou dobře viditelnými popisky, na druhou stranu jednodušší, avšak svým způsobem propracovanější. Mimochodem dotykový ploška zvládá i Enter. Jediné co trochu chybí je přímý skok na kanál. Ten ale uděláte po vyvolání softwarové klávesnice.

Na jedné straně kompaktní a komplexní dálkový ovladač s velice dobrým rozložením a povětšinou dobře viditelnými popisky, na druhou stranu jednodušší, avšak svým způsobem propracovanější. Mimochodem dotyková ploška zvládá i Enter. Jediné, co trochu chybí, je přímý skok na kanál. Ten ale uděláte po vyvolání softwarové klávesnice.

S dvojicí ovladačů

Ovládání je tradiční, ale i trochu netradiční, jak je v poslední době u Samsungu zvykem. Tradiční je menu nastavení (nyní je o něco hezčí a opět se v něm dá kolovat), ale některé funkce včetně třídění kanálů byly – opět – přesunuty. Tentokráte je nenajdete v části Smart Hub, proti čemuž se zvedala vlna nevole, nýbrž hezky nazpět v klasickém menu. Nicméně na dálkovém ovladači stylizované „briliantové“ (nebo chcete-li M) tlačítko nenajdete. Tedy na tom základním, který je poměrně malý, resp. kompaktní, a docela obyčejný. V balení však ještě dostanete exkluzivní ovladač Smart Touch Control s dotykovou ploškou, mikrofonem pro hlasové ovládání a několika tlačítky. Pro běžné operace, resp. běžné ovládání, určitě dostačuje a nadělá i spoustu parády. Navíc se díky tlačítku More nechá vyvolat i dálkový ovladač v softwarové podobě. Jednu vadu jsem však na něm našel – nevyvoláte přes něj seznam naladěných kanálů, což je určitě škoda. A přitom stačilo dát tuto funkci třeba jako reakci na stlačení dotykové destičky. Ta v televizním tuneru nemá (stejně jako Enter na druhém ovladači) žádnou funkci. K seznamu kanálů se dostanete jedině přes More, ale je to zdlouhavé, nebo přes Guide, tedy EPG.

Pokud jde o klasický ovladač, ten je velký jen asi 17 cm, ale je kupodivu přehledný s většinou dobře viditelnými a popsanými tlačítky. I když ze začátku možná budete jednoduchým černým obdélníkem trochu zklamáni, jakmile vybalíte Smart Touch Control tvář se vám určitě rozjasní. Mimochodem tento ovladač funguje bez jakéhokoli dodatečného adaptéru a v mém případě nebylo třeba ho ani instalovat, resp. párovat (pracuje přes Bluetooth). Nicméně párovací tlačítko tu je, hned pod víčkem baterií.

Ovládání webové stránky je díky ovladači Touch Control jedním slovem vynikající, a to i přesto, že se kurzor na odkazech nemění v ručičku, takže je někdy potíž se šipkou správně do odkazu trefit. Pohyb kurzoru jako takový je ale vynikající, bez pozorovatelného zpoždění a pomalu se blíží ovládání myší. Díky dotykové plošce také dobře odstránkujete a u tohoto televizoru se už s webem skutečně dá pracovat. Je to jedno z nejlepších řešení, které jsem kdy viděl. Navíc si snadno můžete uložit oblíbené stránky, takže zapsání odkazu není po čase ani třeba. I to je ale díky dobré softwarové klávesnici snadné a svižné.

EPG je tradičně velice kvalitní, s obrazem i zvukem a výborným popisem u vybraného pořadu.

EPG je tradičně velice kvalitní, s obrazem i zvukem a výborným popisem u vybraného pořadu.

Kvalitní nekonečné EPG

EPG tradičně nemá chybu. Je s obrazem i zvukem a klidně i na dvacet dnů dopředu, i když tady už programová nabídka pochopitelně chybí. Program se stahuje po vstupu na multiplex, což znamená, že na něj musíte fyzicky vstoupit, protože prosté najetí v EPG nestačí.

Na pořad se můžete nechat upozornit, ale televizor se z pohotovostního režimu neprobudil, a dá se z něj i nahrávat, což ovšem vyžaduje přeformátovaný a spárovaný USB disk.

Vyzkoušel jsem i HbbTV na stanici České televize, kde je nově také iVysílání a tudíž i archiv ČT. Fungovalo bezproblémově, ale tady samozřejmě záleží i na kvalitě vaší internetové linky, protože připojení je vyžadováno.

Nastavení obrazu jsou bohatá, jak ostatně odpovídá nejvyšší třídě. V základních nastaveních ještě upravíte mj. barevnost a poměr zelená a červená, což se může hodit i tady.

Nastavení obrazu jsou bohatá, jak ostatně odpovídá nejvyšší třídě. V základních nastaveních ještě upravíte mj. barevnost a poměr zelená a červená, což se může hodit i tady.

Řada možností nastavení, obraz v obraze

Přednastavené režimy jsou čtyři, což je tak akorát, ale obrazově upravíte, co hrdlo ráčí. Včetně podsvícení (tak by to mělo být!), odstínu zelené a červené, teploty barev a mj. i tzv. filmový režim. V pokročilých nastaveních mj. ještě pleťové odstíny, gama korekci, vyvážení na bílou a mj. pro model RGB také odstín a sytost každé barvy.

Zvukových režimů je šest a upravuje se především pětipásmový ekvalizér a virtuální zvuk.

Poměry stran obrazu upravíte přes kontextové menu na tlačítku Tools viditelném občas na obrazovce jako Možnosti. Je jich sedm plus automatický formát, který je nastaven standardně. V Tools povolíte i obraz v obraze, tedy PiP.

Jelikož je výbava špičková, můžete využít i převzetí obrazu na tablet. Musí ovšem být na stejném směrovači jako televizor a mít patřičný software Samsungu.

Díky dvěma tunerům nechybí ani obraz v obraze, tedy PiP.

Díky dvěma tunerům nechybí ani obraz v obraze, tedy PiP.

Měření spotřeby

Televizor jsem měřil hned po instalaci. Obraz byl v režimu Dynamický, zvuk Standardní, úspora energie byla vypnuta stejně jako eko čidlo. Po hodině provozu na ČT 24 (DVB-T) jsem dospěl k 83 W s rozmezím 76–89 W.

Nicméně mi to nedalo a změřil jsem ještě stav po úpravě. Úsporu energie jsem nechal vypnutou, eko čidlo naopak zapnul a obrazový režim nastavil na Standardní, což by měl být základ. V tomto nastavení jsem se dostal k zajímavým výsledkům: 82 W s rozmezím 69–91 W…

V okamžiku, kdy jsem vypnul panel a nechal zapnutý pouze zvuk, dostal jsem se na 27 wattů, což není nijak málo, protože špička je dnes pod dvaceti.

Eko volby se nedají vyvolat tlačítkem, ale najdete je na jednom místě v menu Systém, Eko řešení.

Voyo s půjčovnou filmů a archivem TV Nova se dobře ovládá, a to včetně zadávání názvů pořadů.

Voyo s půjčovnou filmů a archivem TV Nova se dobře ovládá, a to včetně zadávání názvů pořadů.

Excelentní multimédia

Ta jsou tradičně rozdělena do třech oblastí, k nimž tentokráte přistupuje i možnost přehrávat vše a také nahrané pořady. Do multimédií vstoupíte přes Smart Hub , stejně jako na web, widgety či třeba do naposledy přehrávaných souborů.

Souborový manažer je přehledný a dobře ovladatelný, ale například ve filmech pouze s ikonovým náhledem, který se postupně zaplňuje reálným obrazem což je díky vysokému výkonu televizoru velice rychlé. To ostatně platí u tohoto přístroje vždy. Alespoň já jsem na nějaká zdržení či vyčkávání nikdy nenarazil. Ať už to bylo v multimédiích, v ovládání či práci s webem.

Z videí přehrál Samsung briskně všechno, co jsem mu předložil, včetně profesionální nahrávky se zvukem v dts HD i Dolby Digital. Nezaváhal ani před H.264, čistým MP4 či AVCHD ve Full HD. I zde vše nabíhá velice rychle, což platilo i o WMV ve Full HD, kde jsem ani při bočních švencích nepozoroval nějaká obrazová zaváhání. Bez jakýchkoli problémů televizor přehrával filmy s externími titulky v srt s kodeky X.264 či XviD, přičemž výtečně resamploval z nízkého rozlišení či z horší kvality. Výborně zvládal i záznamy resamplované externím multimediálním přehrávačem Eaget Play M17 připojeným přes HDMI a výborně podával i 3D. Včetně nahrávek z amatérské 3D kamery Panasonic HDC-SDT750.

Příjemné navíc je, že si televizor pamatuje pozici několika přehrávaných videí po sobě, a to dokonce i po odskoku do televizního tuneru. To se často nevidí…

Fotografie nabíhají rychle a s přehledem, ať už jde o JPG, PNG či BMP nebo MPO, tedy 3D snímky. Vždy navíc perfektně vidíte dlouhý název v češtině, včetně koncovky. To někdy dělalo problém pouze v hudbě, kde také vypadávaly české znaky. Nicméně přehrává WAV, MP3 i WMA a také FLAC a i zde je k dispozici pouze jeden druh náhledu. Textový se vypsat nedá.

S terabajtovým diskem Freecom Mobile Drive Sq TV  neměl Samsung jedinou potíž a i při zaplnění ze zhruba 85 % strukturu načítal velice rychle a bez zaváhání či zdržování. To ovšem našinec u špičkového přístroje očekává…

Podstavec je nesmírně elegantní, ale nepočítejte s umístěním na tradiční skříňku. Ta by musela být hluboká nejméně 280 mm.

Podstavec je nesmírně elegantní, ale nepočítejte s umístěním na tradiční skříňku. Ta by musela být hluboká nejméně 280 mm.

Živé a bohaté barvy

Na televizoru je příjemná řada doplňkových funkcí, jako třeba kdykoli snadno dostupná historie operací, zabudovaná a lehce vysouvatelná kamera s mikrofony, pohodová práce s webem přes Smart Touch Control atd. atd. Na druhou stranu se některé věci vůbec nedařily. Například převzít obraz na jiné zařízení (Samsung Galaxy S2) a také přepnout kanály v rámci PiP. Zkoušel jsem také nové aplikace Samsungu – Smart View a Allshare Cast. Ty ale buď s telefonem Samsung Galaxy S2 nepracovaly, nebo nebyly kompatibilní. Jak vidíte, využití televizoru může být ve spolupráci s jinými zařízeními komplikovanější, a to i tehdy, když se jedná přímo o firemní výrobek. Osobně bych také přivítal sdružení všeho pod jedinou aplikaci tak, jak to má děláno například Panasonic. To by určitě věci prospělo.

U televizoru bezproblémově fungovaly widgety, například Voyo, které se dobře ovládá, a to včetně softwarové klávesnice pro například zadání přihlašovacího jména a hesla. Jediné, co v něm neuděláte, je správa připojených zařízení, která mohou být maximálně tři. Pokud jste počet překročili, ke svému účtu se nepřipojíte dokud jedno zařízení neodeberete. Například v počítači či v tabletu. Voyo zkouším dlouhodobě a co do přístupu funguje překvapivě spolehlivě, i když je škoda, že nejde nastavit přenosová kvalita.

Samsung UE46F8000ST má samozřejmě vysokou cenu, ale také exkluzivní design v kvalitním provedení příslušejícím nejvyšší třídě. I tak byl pro mě – díky jeho štíhlému designu a hloubce pouhých 35 mm – překvapením kupodivu i po zvukové stránce. Reproduktory vyzařují dolů, což je znát, a dva „basáky“ vskutku tvrdí muziku. Nechybí ani podpora špičkového filmového zvuku, např. v dts, a to i v multimédiích přes USB.

Pokud jde o obraz s někdy až příliš jasnými a živými barvami, což je firemní politika a většině zákazníků se to i líbí, v podstatě není co vytknout. I když vytknout… Pokud vám výrazné, či výraznější, barvy vadí, v menu nastavení to můžete omezit. Ne úplně, ale poměrně hodně. Televizor pak má sklon k přirozenějším a pro mě osobně příjemnějším barvám. Výslednému dojmu napomáhá i výtečné resamplování, jasné podání detailů i úroveň „LCD černé“.

Televizor si velice dobře poradí i s materiály v horší kvalitě, což je typicky vidět na stanici ČT 24 na DVB-T. Je extrémně rychlý a rychlé je i zpracování obrazu, takže dokonce ani ve WMV HD pouštěném přes USB nebylo vidět překreslování, resp. zpoždění při bočních švencích, či tradiční potíže s dokreslováním titulků. Na ČT 24 a zmiňovaném DVB-T televizor zjevně dělá co může a je to také nejspíše faktické maximum, protože kde nic není, ani smrt nebere…

Pokud se ptáte, zda investice odpovídá, řeknu ano. Není to jen o obrazu, který bych si třeba představoval přirozenější, ale to je můj problém. V této kategorii je to o výbavě, vlastnostech a také zejména o designu. To vše je tady na takové výši, jakou uvidíte málokde. A to i v obdobné cenové relaci.

pro: nádherný design, špičková výbava, překvapivě dobrý zvuk, rychlý jako blesk :-), výborná práce s webem atd. atd.

proti: v mém případě potíže se spoluprácí se zařízeními s OS Android.

Televizor z boku nezapře nejvyšší třídu. „Placka“ má v nejširším místě 35 mm!

Televizor z boku nezapře nejvyšší třídu. „Placka“ má v nejširším místě 35 mm!

Rozhraní si na zadní straně můžete nechat schovat pod elegantní kryt a televizor tak prokoukne i z této strany. Jak vidíte, je to už i na solitérní instalaci v prostoru.

Rozhraní si na zadní straně můžete nechat schovat pod elegantní kryt a televizor tak prokoukne i z této strany. Jak vidíte, je to už i na solitérní instalaci v prostoru.

Balení obsahuje

– 2× 3D brýle (aktivní) plus baterie

– 2× dálkový ovladač

– 4× mikrotužkové baterie (AAA)

– adaptér pro CI

– adaptérové kabely (SCART, YUV, A/V)

– prodlužovací kabel IR

– adaptér pro montáž na zeď

– kryt rozhraní

– kryt napájení

– nenatáčitelný podstavec

– napájecí kabel (běžný, dvoužilový)

– uživatelská příručka je přímo v televizoru a v papírové podobě

KL24

záruka: 24 měsíců

foto: autor a Samsung

Design, funkčnost nebo obojí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).