Hlavní navigace

Samsung zaplatí Applu 290 milionů dolarů za kopírování funkcí iPhonu

25. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Patentový spor mezi Applem a Samsungem teoreticky končí. Místo původní 1,05 miliardy dolarů Samsung nakonec zaplatí méně, byť to až tak velký rozdíl není.

Přes rok se vlekoucí spor mezi Applem a Samsungem končí, soud minulý týden v obnoveném procesu rozhodl, že Samsung Applu zaplatí 290 milionů dolarů. Společnost byla shledána vinnou z kopírování částí funkčnosti iPhonu – v zásadě jde hlavně o způsoby zobrazování textu a ikonek, reakce rozhraní na dosažení začátku či konce zobrazovaných informací („bounce back“), řadu způsobů ovládání (zvětšení stisknutím, rozdílné ovládání jedním či dvěma prsty, atd). Porota přitom dospěla k názoru, že Samsung takto činil vědomě.

Na počátku letošního roku soudkyně Lucy Koh dospěla k názoru, že původní kalkulace škod byla chybná a nové řízení soudu dospělo k rozdílné částce – místo původně požadovaných 379,8 milionů dolarů (Samsung navrhoval 52,7 milionu dolarů) nakonec soud dospěl k 290,5 milionům. 

Do celkové náhrady škody je ale potřeba počítat ještě zhruba 640 milionů, které zůstaly ve hře z původního soudního řízení ze září loňského roku. 

Kompletní vyčíslení škody najdete zde (PDF), včetně škod po jednotlivých přístrojích.

Samsung tak nakonec nezaplatí 1,05 miliardy dolarů, ale částku mírně nižší – celkem 929,83 milionu dolarů. Soudní spor ale končí jenom teoreticky, Samsung se může odvolat, a to jak proti tomuto poslednímu, tak proti předchozímu rozhodnutí.

cif 24 - early cena - média

V Applu jsou s výsledkem spokojeni, jak ostatně plyně i z vyjádření pro AllThingsD, ve kterém ale Apple zdůrazňuje, že v tomto procesu šlo „více o patenty než o peníze“. Zdůrazňuje i „inovaci a tvrdou práci věnovanou vynalézání produktů, které lidé milují“. Samsung v prohlášení očekávaně vyjadřuje zklamání a upozorňuje, že rozhodnutí soudu je z velké části založeno na patentech, které americký patentový úřad zneplatnil.

Zdroj: Apple wins $290 million from Samsung in damages following retrial, Apple: Samsung Case About More Than Money (But We’ll Take the Money)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).