Hlavní navigace

Satelitní Astra předpovídá rapidní nárůst programů v HD do roku 2013

Satelitní operátor SES Astra očekává, že do roku 2013 vzroste počet HDTV kanálů až na 600. Na konferenci DVB World 2010, která se konala do včerejška v portugalském Lisabonu, to řekl zástupce této společnosti Thomas Wrede. V současné době je možné prostřednictvím evropských družicových systémů možné zachytit až 280 programů. Samotné satelity Astra v současné době obývá 112 HD kanálů.

V letošním roce se počítá s tím, že přibude minimálně dvacet nových programů ve vysokém rozlišení a v roce následujícím pak dalších třicet. Wrede upozornil na to, že ne každá stanice je schopna v HDTV vysílat. Co se týká obchodních modelů, šíří takto svůj signál většinou pay-tv, tedy placené stanice. Tato situace také funguje dobře u veřejnoprávních stanic, problém už ovšem je u některých komerčních subjektů, které berou tuto technickou část jako dodatečné náklady. Wrede poukázal například na model placeného baličku HD+ s německými komerčními programy.

Podle zástupce společnosti SES Astra je v současné době k dispozici na 125 milionů HD ready zobrazovačů v Evropě, přičemž jedna pětina z nich umožní vidět obraz v kvalitě 1080p. Celkem jde asi o 60 % evropských domácností. 97 % zobrazovačů prodaných v Evropě už by mělo být podle odhadů HD ready. Již v roce 2008 se ukázalo, že se podařilo překročit předpovědi v oblasti HDTV a na konci desetiletí bylo jasné, že televize ve vysokém rozlišení se stane hlavním proudem, uvedl Wrede a apeloval na vysílatele, že je zapotřebí snížit počet pořad převáděných do HD.

Našli jste v článku chybu?