Hlavní navigace

Satelitní platforma Digi TV mění kódy na počkání. Kdy změní systém?

28. 5. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
28. 5. 2009

Východoevropská platforma Digi TV, která má desetitisíce diváků v ČR i na Slovensku, v posledních dnech často mění přístupové klíče ke svým programům. Platforma má od předloňského léta problémy s neautorizovaným příjmem protože vysílá v kódovacím systému Nagravision 2, který je již dlouho prolomen. Jelikož provozovatel platformy zatím na situaci nereagoval systémovým opatřením tak jediný způsob, jakým se může bránit vůči neautorizovanému příjmu je častá změna přístupových klíčů.

Podobná změna krátkodobě vyřadí neautorizované přijímače. Nové přístupové klíče ale zkušení diváci najdou rychle na internetu. Provozovatel má však problém uspokojit poptávku i u legálních diváků své platformy. Čekací lhůta na dodání autorizovaného set top boxu nebo odborné instalace se pohybuje v řádu měsíců. Služba tak paradoxně doplácí na svou výhodnou cenu a výrazný zájem diváků, které nedokáže dostatečně obsloužit. Podobný problém se dá očekávat i při přechodu na novější verzi kódovacího systému Nagravision 3, který ale bude vyžadovat plošnou výměnu klientských přístupových karet. Jelikož klientů Digi TV je v Evropě několik milionů, půjde o velice náročný proces jak logisticky tak finančně. Podle dostupných informací je cena za dodání jedné nové klientské karty podstatně vyšší než je měsíční paušál za příjem základní nabídky Digi TV.

UXD

Dalším problémem provozovatele může být fakt, že své přístupové karty váže na konkrétní dotované přijímače. Ty jsou pak s kartami „spárovány“ a není možné kartu nebo přijímač použít samostatně. Konkurenční služby UPC Direct, Skylink nebo CS Link přitom poskytují přístupové karty, které lze použít v libovolném přijímači s podporou příslušného kódovacího systému. To umožňuje poskytovat služby i těm satelitním divákům, kteří nestojí o dotovaný přijímač. UPC tímto způsobem poskytuje například i předplacené karty pro službu Direct, čímž může rozšířit řady svých klientů aniž by jim musela dodat samostatný satelitní přijímač nebo zaplatit odbornou instalaci.

Platforma Digi TV vysílá na družici Intelsat 10–02 na pozici 0.8 st. západně. Cenově patří mezi nejlevnější placené služby nejen na českém a slovenském trhu, ale i ve východní Evropě.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.