SatoshiLabs začne ještě letos prodávat nový Trezor s bezdrátovou konektivitou

21. 5. 2025
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Štěpán Uherík - CFO SatoshiLabs a CEO Invity
Autor: Martin Drtina
Část firmy se také chystá na evropskou regulaci podle nařízení MiCA a DORA. Finanční ředitel holdingu Štěpán Uherík to považuje za bariéru, která pročistí trh.

Příští hardwarová peněženka Trezor od české firmy SatoshiLabs bude komunikovat bezdrátově. Vybavena k tomu bude rozhraním NFC a Bluetooth. Díky tomu bude možné Trezor používat pro podepisování kryptoměnových transakcí i s telefonem od Applu. Zatímco s operačním systémem Android lze stávající verze Trezoru propojit plnohodnotně kabelem už nyní, s iPhony je to možné pouze v pasivním režimu, kdy se uživatelé mohou na obsah kryptopeněženky podívat, ale nemohou z ní realizovat jakékoliv převody.

To by se už na konci roku mělo změnit. V SatoshiLabs chystají novou verzi Trezoru, která propojovací bariéry operačního systému iOS překonává. „Propojení přes kabel je reálně nemožné, museli bychom se připojit do takzvaného MFI Apple programu, což je svazující, stojí to spoustu peněz a vývoj je složitý,“ vyjmenovává důvody, proč si dosavadní verze hardwarové peněženky s iPhony nerozuměly, CEO Trezoru Matěj Žák.

S bezdrátovým přístupem nový model dostane do vínku jako vůbec první také vestavěnou baterii. A výčet prvenství tím nekončí. Pyšnit se bude moci poprvé i bezpečnostním chipem od Tropic Square, jedné ze společností z holdingu SatoshiLabs, jejíž založení v roce 2020 bylo reakcí na chybějící nabídku secure element čipů s otevřenou architekturou. „Máme už hotové prototypy a teď v Londýně točíme reklamu nového produktu, který plánujeme pustit na trh ke konci roku,“ dodává Žák.

Bezdrátové technologie v novém zařízení si budou moci uživatelé sami vypnout a dál Trezor využívat stejně, jako jsou dosud zvyklí – pouze přes kabel. Toto řešení vychází vstříc těm lidem, kteří by z bezpečnostních obav protokolům Bluetooth nebo NFC nedůvěřovali.

Americká cla a evropská regulace

Firma si od nového produktu slibuje posun v tržním podílu, když jejím největším konkurentem jsou hardwarové peněženky Ledger. Otazník však visí nad tím, jak se jí podaří prosadit na americkém trhu poté, co prezident Donald Trump ohlásil obrat v celní politice Spojených států. V USA se přitom odehrává asi polovina všech prodejů.

„První věc, co jsme udělali, že všechno, co bylo k dispozici, jsme poslali do amerických skladů, abychom riziko cel minimalizovali, co nejvíc to jde,“ vysvětluje Žák s tím, že z hlediska aplikace cel jsou všechna zařízení kompletována v tuzemsku, a vztahují se proto na ně podmínky jako pro zboží z Evropské unie. „Teď vyčkáváme, protože zatím není jasné, co přesně to bude pro nás znamenat,“ doplňuje.

O novinkách u Trezoru mluvil před časem v podcastu serveru Měšec.cz i CEO společnosti Matěj Žák. Podcast si můžete poslechnout přímo zde:

Druhou hlavní výzvu, před kterou skupina stojí, představuje blížící se evropská regulace trhu s kryptoaktivy. Licenci kvůli hned dvěma předpisům – nařízení o kryptoaktivech MiCA a o digitální provozní odolnosti finančních institucí DORA – bude holding potřebovat pro mobilní aplikaci Invity, která nováčkům usnadňuje vstup do světa kryptoměn. Skupina se na to musela připravit, i když svázání evropskými regulačními pravidly bylo proti její filozofii. „Vždycky jsme stavěli svůj byznys na tom, že jsme spíš ti anarchisti, máme neutrální technologii, která nebude regulovaná,“ říká finanční ředitel skupiny a CEO Invity Štěpán Uherík.

Podle něj bylo obtížnější dostát podmínkám nařízení DORA určeného primárně pro banky. Ale ani regulace podle MiCA není nic jednoduchého ani levného. Vyžaduje změnu přístupu k vývoji a precizní dokumentaci ke každému detailu. „Ještě před pár lety jsme se bavili jenom o tom, jak rozvíjet produkt, zajistit peníze na výrobu, a teď trávíme čas a energii interním auditem kybernetické bezpečnosti,“ stýská si Uherík. Náklady na získání licence MiCA firma odhaduje na milion eur.

Žádost připravuje tak, aby byla České národní bance doručena do poloviny července. Firma nyní řeší analýzy dodavatelů a rizik, správné vydefinování takzvaných informačních aktiv, jak jsou chráněna a zda je vše správně popsáno v obchodních podmínkách. O MiCA licenci nebude žádat SatoshiLabs jako celek, ale jen firma Invity. Ta totiž jako jediná, na rozdíl od Trezoru a ostatních součástí holdingu, přichází do styku přímo s kryptoměnami klientů.

„Invity cílí na nováčky, chceme je podchytit, ať snadno nakoupí Bitcoin. Nezatěžujeme je privátním klíčem hned při prvním nákupu. Ale osvětovou činností je chceme navést k tomu, aby pochopili, že nejbezpečnějším způsobem uložení kryptoměn je hardwarová peněženka,“ popisuje filozofii bitcoinové aplikace Štěpán Uherík.

MiCA vyčistí trh, kryptoměnové startupy nepřežijí

Na rozdíl od jiných států, které už licence přímo vydávají, například Německo, na tuzemské scéně panuje nervozita. Podáním žádosti získá firma výjimku, na základě níž může regulovanou činnost vykonávat, ale neví, jak dlouho bude její požadavek posuzován, podle jakých přesných kritérií a kdy bude o žádosti rozhodnuto. Uherík v této souvislosti mluví o absolutní nejistotě, která SatoshiLabs přivedla k úvahám, zda licenční proces neabsolvovat v zahraničí.

„Zvažovali jsme konkrétně Litvu, ale na rovinu, nejen jazyková bariéra nás od tohoto úmyslu odradila. V Německu jsou zase překážkou vyšší náklady, protože advokáti tam mají sazbu docela jinou. Ale víme minimálně o třech subjektech, co tam licenci dostali a už podle ní fungují,“ dodává.

Na druhou stranu ale regulace pročistí trh a těm, kteří se pravidlům podřídí, otevírá dveře. „Překážky jsou od toho, aby zastavily ostatní, a když to prokopneme, dává nám to úplně jiné možnosti,“ nahlíží do budoucna finanční ředitel SatoshiLabs. 

„Projekty, kde byli dva lidi a pes, a takových známe v krypto komunitě hodně, prostě nepřežijí,“ prorokuje s tím, že centrální banka už dává neformálně najevo, že u startupů s méně než osmi zaměstnanci ani nemá cenu o licenci dle MiCA nařízení žádat. Taková firma totiž v očích regulátora nemá personální zázemí a kapacity na to, aby tuto činnost vůbec mohla vykonávat.

„Vezměte si, že začnete podnikat jako startup v tomhle segmentu. První, co na vás dopadne, že musíte mít licenci, což znamená těch devět zaměstnanců. To představuje vysoké vstupní náklady,“ vypočítává Uherík a vyzdvihuje výhodu silného zázemí SatoshiLabs. „Začínat od nuly? Já bych to asi nedělal. Nepustil bych se do toho,“ dodává.

WT100_25_SE

Na druhou stranu úspěšné zvládnutí procesu získání licence vede k tomu, že danou korporaci začnou brát peněžní ústavy vážně. „Bavíme se s některými bankami, že bychom třeba integrovali nákupy Bitcoinu do jejich mobilních aplikací. Jsou velice opatrní, nikdo nám nic neslibuje. A najednou slyší na to, že bude MiCA, vklady mohou být pojištěny, ptají se na AML, zajímá je audit, interní audit, compliance officer, a už se s vámi baví na úplně jiné úrovni. Ale za jakou cenu?“ uzavírá s řečnickou otázkou Uherík. 

Podle něj je třeba si zvyknout na to, že Bitcoin a poskytování služeb s kryptoměnami bude regulovaný, konzervativní a standardizovaný obor, byť tyto představy Amerika, Singapur a Hongkong zatím úspěšně nabourávají.

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Autor článku

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).