Hlavní navigace

Sdílení WiFi, které se WiFi velmoci vyhýbá

26. 1. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Podělíte se o své internetové připojení, aby se s vámi někde jinde a někdy jindy o to své zase podělil někdo jiný? Přesně na tomto principu stojí projekt španělské společnosti FON, kterému se dostává podpory od Googlu a eBay a postupně se rozšiřuje do Evropy.

Rozdělte se o svou konektivitu

Španělská společnost FON přišla v roce 2005 s nápadem vybudovat síť uživatelů bezdrátově sdílejících své internetové připojení s ostatními členy otevřené komunity. Funguje to tak, že své vysokorychlostní připojení nabídnete k využití i dalším lidem pohybujícím se v bezprostředním okolí, a to pomocí WiFi. A ti další zase to své připojení nabídnou vám.

Když se tedy ve vašem sousedství vyskytne jiný člen komunity, který je zrovna například na služební cestě, může se připojit zdarma a bezdrátově k Internetu přes váš přístupový bod. Vy samozřejmě můžete využít stejné výhody zase u jiných uživatelů v jiných městech či dokonce v jiné zemi. Stává se z vás uživatel se statusem Linus a odpadá tak hledání restaurací s WiFi či obcházení internetových kaváren. Všechny FON hotspoty jsou vám přístupné.

Člen komunity si bude moci i přivydělat. Pokud bude mít zájem využít jeho přístupového bodu i tzv. Alien, tedy někdo, kdo své vlastní připojení nesdílí a není členem komunity, bude mu to umožněno, ale jen za poplatek. Zaplatí vám přes PayPal a může surfovat. Nebo si můžete nechat připisovat platby za všchny uživatele využívající vašeho hotspotu, ovšem pak nemáte volný přístup na Internet přes hotspoty ostatních členů komunity a patříte mezi uživatele se statusem Bill.

Tip: hledáte hotspoty, ke kterým byste se mohli zdarma či za poplatek připojit? Zeptejte se naší databáze WiFi hotspotů, která jich eviduje přes 3000.

Základním požadavkem pro vstup do komunity je vedle vlastního dobrého připojení k Internetu hlavně koupě speciálního routeru s podporou 802.11b a 802.11g, který obstará vše potřebné a mimo jiné zajistí, abyste při sdílení nedopadli tak, že své vlastní připojení kvůli velkému zájmu a následnému přetížení nebudete moci využít (sdíleno má být maximálně 50 procent pásma). Router zároveň funguje i jako firewall a stojí 5 euro (dotovaná cena), ale můžete také nahrát nový firmware do svého stávajícího routeru. Doposud jsou podporovány tři modely značky Linksys.

Vedle bezdrátového připojení notebooku nebo PDA můžete také využít veřejných WiFi hotspotů FON k telefonování přes Skype. Společnost eBay, která je partnerem projektu, na to poskytuje speciální aparát, který se na první pohled příliš neliší od běžného mobilního telefonu.

Slibné pokrytí, smělé cíle

Aby byl projekt úspěšný, je potřeba husté sítě jeho členů, kteří budou ochotni podělit se o svou konektivitu. Pokud už budete nabízet své připojení zdarma k dispozici jiným uživatelům, jistě také budete chtít mít stejnou možnost i vy, což je nosný pilíř celého projektu. Provozovatel by byl rád, kdyby do roku 2010 bylo po celém světě milion dostupných hotspotů. K tomuto cíli má sice FON ještě dost daleko a osobně pochybuji, že tohoto smělého cíle dosáhne, nicméně v Evropě vypadá pokrytí velmi dobře. Tedy pokud budeme FON hodnotit jako stále se rozjíždějící projekt.

Na dostupné hotspoty se ostatně podívejte sami na http://maps.fon­.com. Technologii pro mapy a mapové podklady dodává Google, který je jedním z partnerů projektu. Na této mapě si můžete zobrazit dostupné hospoty a vyhledávat si je podle ZIP kódu nebo adresy. V případě potřeby máte možnost údaje o dostupných hotspotech stáhnout do svého GPS navigátoru.

Při průzkumu mapy zjistíte, že FON hotspoty se vyhýbají středoevropským a východoevropským zemím. To si lze vysvětlit snad jedině technologickým odstupem dané lokality od přece jen vyspělejších evropských zemí zejména ze západu a severu kontinentu.

FON - Střední Evropa

WiFi velmoc nemá zájem?

Na výše uvedené mapě zřetelně vidíte, že Česká republika, resp. uživatelé z České republiky, nejsou projektu FON příliš nakloněni. Města a obce s FON hotspotem by se daly spočítat na prstech. Dokonce ani Praha nesnese srovnání se západoevropskými metropolemi. Přesvědčte se sami na detailnější mapce:

FON - Česká republika

Na první pohled to může vypadat zajímavě. V České republice je více WiFi přípojek než ve zbytku Evropské unie dohromady a čeští zákazníci mají i značný zájem o mobilní připojení všeho druhu. Dalo by se tedy usuzovat, že čeští uživatelé jsou fanatici do WiFi a vyznavači mobility, což by z nich mělo dělat ideální členy FON komunity. Jenže tak to není.

Důvody nezájmu však není potřeba hledat dlouho. Vedle zatím prakticky nulové publicity projektu FON v tuzemských médiích je problém hlavně v nedostatku kvalitních připojení, které by Češi mohli sdílet. V rozvoji broadbandu stále patříme k nejhorším v Evropské unii a nezdá se, že by se to v nejbližší době mohlo zlepšit. Ostatně WiFi se v České republice rozšířilo zejména jako náhrada za špatně dostupná, cenově nezajímavá nebo příliš omezená pevná připojení.

Pravděpodobně nejdostupnější vysokorychlostní připojení přes ADSL máme sice slušně rychlé, ovšem kvůli datovým limitům a Fair Use Policy kolikrát nestačí ani vyhovět potřebám samotných koncových zákazníků, natož aby je ti ještě dále sdíleli.

Cloud23

Po vyčerpání určitého objemu dat, obvykle ve srovnání s možnostmi přenosové rychlosti velmi nízkého, dojde k citelnému zpomalení připojení na takovou úroveň, že sotva stačí uspokojovat potřeby jednoho uživatele, natož ještě nějakých hostujících členů komunity. O platbě za přenesená nadlimitní data u některých operátorů ani nemluvě.

Dokud v České republice nebude masově dostupné připojení s dostatečnou rychlostí a bez omezování přenesených dat ve všech jeho podobách, nemyslím si, že FON tu má větší šanci na úspěch. Na druhou stranu je to koncept bezesporu zajímavý a s příchodem nových technologií, které nabídnou větší dosah pokrytí než dnešní WiFi, by mohl dostat nový impuls. Nechme se překvapit.

Proč není v České republice zatím o projekt FON zájem?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).