Hlavní navigace

Sdružení proti Telecomu - bez výsledku

14. 1. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včera se měla konat protestní akce členů a příznivců Sdružení proti SPT Telecomu. Protestní akce neměla být vedena rozhodně v rukavičkách, očekávalo se přivazování řetězy a blokování budov, ale kde nic, tu nic. Před budovami SPT Telecomu ani živáček. Proč?

Na webové stránce Sdružení se sice objevily pokyny typu:

Nechte předtím, než uzavřete dveře, vyjít všechny, kteří budou chtít vyjít, NIKOHO Z NICH NENAPADEJTE! a přesuňte se všichni k centrále na Olšanech, kde se odehrával Bojkot (platí pro Pražáky), případně k jiné městské centrále (platí pro ostatní města). Doufáme, že si můžete dovolit alespoň jednu absenci, když je to v zájmu vyšší věci - ostatně, přijďte celé třídy a pracovní kolektivy! Pokud nemáte čas ráno, zapojte se do akce ihned odpoledne, jakmile to bude možné.

Jak se ale zdá, neměly vůbec žádný význam.
Důvodů je několik. Na rozdíl od známého Bojkotu měla tato akce minimální dopad na uživatele Internetu, ti buď o ní nevěděli, nebo ji prostě ignorovali. Celková návštěvnost činící 2730 lidí rozhodně nestačila k tomu, aby vznikl skutečný protest před budovami SPT Telecomu. Jenom pro objasnění, server Bojkot navštívilo řádově několik set tisíc lidí a protestních akcí se jich účastnilo kolem 2000 – 3000 tisíc. To přitom můžeme tuto akci považovat za výborně zorganizovanou, což se nedá říci o Sdružení proti Telecomu, které jenom obecně určilo pokyny akce, žádné konkrétní věci. Navíc podpora Internetových sdělovacích prostředků, které přeci jen částečně formují mínění uživatelů Internetu, byla menší než žádná – pokud se vůbec někde něco psalo, jen navýsost negativně.

Kam až může jít nenávist proti SPT Telecomu, naznačuje následující text z jejich pokynů:

Pokud jste se přesunuli k budově městské centrály, případně přímo k budově ústředního hnízda zmijí na Olšanech, shoufujte se dohromady a postupujte podle pokynů, zmíněných u střediska obvodního (živý řetěz etc.). Skuteční nadšenci se mohou klidně třeba pokusit proniknout do budovy, vyhledat kanceláře vrchních šéfů a pomazat jejich dveře exkrementy (toto NENÍ výzva k podobnému jednání) - mějte ale na paměti, NIKOHO neporanit ani nenapadnout, dokonce ani besslokoky a čuby (víte koho myslíme).

Je potěšující vidět, že uživatelé Internetu jsou inteligentní a rozumní lidé, kteří se nenechají zaslepit populistickými a nicneříkajícími řečmi. Protestní akce proti SPT Telecomu s nádechem násilního odporu nebudou mít nikdy žádný význam – neboť násilí plodí jenom násilí, ale máloco vyřeší. Zpátečnické chování proti firmě, která udělala mnoho zlého, ale i něco dobrého, je už přežité a lidé používající Internet – věc současnosti a budoucnosti – mají svůj vlastní názor.

Ostatně, kam se poděli organizátoři této akce? Protestovali snad alespoň oni sami? O ničem takovém nevím…

Miroslav Kučera
Autor je šéfredaktorem serveru Interval.cz

KL22 hlasovani


Starší, související články:

* Proč zatím ČTÚ nepovolil Internet 99?
* Bojkot 2: přišel a zase odešel
* Přichází Bojkot 2 – pláč na špatném hrobě
* Snaží se SPT TELECOM potopit Internet 99?
* Jaké reálné zdražení přinese Internet 99 – podruhé
* SPT TELECOM pilně jedná o tarifu Internet 99
* Války se vyhrávají drobná vítězství: Bojkot jedno zaznamenal
* SPT TELECOM: Neublížil som, neublížil som…
* Analýza Ministerstvem financí navrženého zdražení telefonních poplatků
* O kolik zdraží Internet 99? O 28, 37 nebo 59 procent?
* SPT TELECOM: Dokonáno jest. Amen.
* Tarif Internet 99 je zdražení o 225 % a zlevnění o 43 %
* Co by přinesl Internet 99?!
* Za kolik budeme telefonovat do Internetu?
* Bojkot v číslech
* Časově neomezený paušál za telefon možná je dobrá cesta
* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!