Hlavní navigace

Seattle nejspíš nebude budovat městský internet, je to riskantní a drahé

18. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Překvapivě střízlivé, tak nějak by se dalo ohodnotit to, k čemu došlo město Seattle v otázce, zda má vybudovat městskou gigabitovou optickou síť.

Vybudovat gigabitovou optickou síť v Seattlu by stálo mezi 480 až 665 miliony dolarů, zjistila radnice ve studii, kterou si nechala vypracovat. Příliš mnoho na to, aby to město samotné zvládlo, aniž by získalo nějaké financování z vnějšku či vstoupilo do zásadního partnerského stavu s někým dalším.

V Seattlu je otázka vybudování městské optické sítě poměrně důležitá. Pro řadu tamních podnikatelů jde o to, zda si město udrží status špičkového technologického prostředí. Pro jiné by měla takováto síť zajistit dostupnost širokopásmového internetu napříč komunitami.

Studie, dostupná na www.seattle.gov/broadband/broadband-study, je velmi zajímavým studijním materiálem, řeší řadu aspektů, které se budování takto nákladných a velkých projektů týkají. Ať už jde o otázku financování a udržitelnosti, tak toho, zda například nedojde k „válce“ s komerčními poskytovateli. Vedle pečlivého výčtu rizik doporučuje najít silného partnera a spustit pilotní projekt, který by ověřil možnosti.

Jedním z podstatných omezení návratnosti projektu je ale navíc to, že pokud by služba byla poskytována za 75 dolarů měsíčně, bylo by nutné, aby se zákazníky stalo 43 % domácností v Seattlu. Taková míra úspěchu je přitom značně nereálná. Jedna z úspěšnějších a hojně citovaných metropolitních sítí se dokázala vyšplhat na 33 % a lze jenom velmi těžko předpokládat, že by bylo možné dokázat výrazně více.

Studie, kterou si můžete kompletně přečíst na odkazu výše, stála 180 000 dolarů a trvala sedm měsíců, najdete v ní i snahu najít jiné obchodní a cenové modely, ale žádný nevychází tak, aby jej bylo možné uskutečnit s nízkým rizikem.

Na případu Seattlu je zajímavé, že se už jednou neúspěšně pokoušel partnera pro širokopásmové pokrytí města hledat. Snaha o partnerství se společností Gigabit Squared nakonec selhala, protože se nepovedlo sehnat dostatek peněz na rozšíření pokrytí. 

BRANDstorming tip2

Město se poté začalo snažit o zjednodušení podmínek pro budování sítí telekomunikačními společnostmi, včetně změn v legislativě či administrativě. Ale i u řešení, která následně vznikla, je vidět, jak obtížné je udržet nízké ceny.

Zdroj: Seattle officials: Municipal broadband too risky and expensive for city to build alone a Seattle Broadband Study

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).