Hlavní navigace

Šéf Facebooku se loni dostal mezi deset největších filantropů USA

12. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zařadil se tak po bok miliardáře Warrena Buffetta nebo spoluzakladatelů společností Google a Microsoft.

Do top desítky největších filantropů se Mark Zuckerberg dostal na poslední chvíli, když necelé dva týdny před koncem loňského roku oznámil, že věnuje 18 milionů akcií Facebooku meziskové organizaci Silicon Valley Community Foundation. Hodnota akcií a tedy i daru byla v době oznámení necelých 500 milionů dolarů.

Mezi štědrými dárci, ale kromě Zuckerberga figurovali loni také další lidé těsně spjatí s oblastí technologií a Internetu. Více než 300 milionů dolarů daroval na dobročinné účely také spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen. Necelých 223 milionů dolarů přispěl také spoluzakladatel společnosti Google Sergej Brin. Oba patří mezi dvacítku nejbohatších Američanů. Brinův majetek se odhaduje na více než 20 miliard dolarů, Allenovi připisuje Forbes majetek ve výši 15 miliard dolarů.

Zdaleka nejštědřejším dárcem byl ale americký miliardář Warren Buffet, jehož majetek odhaduje Forbes na 46 miliard dolarů. Ten loni věnoval třem různým nadacím celkem 3,1 miliardy dolarů.

UXD

Není to přitom poprvé, kdy Zuckerberg přispěl na dobročinné účely. Už před dvěma lety daroval 100 milionů dolarů v akciích Facebooku na rozvoj dlouhodobě problémového veřejného školství ve městě Newark v americkém státě New Jersey.

Zdroj: The Chronicle of Philantropy

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.