Hlavní navigace

Ředitel Novy: nabízená kompenzační licence není plnohodnotná

16. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

16. 7. 2007

Kompenzační licence, kterou stát nabízí prostřednictvím návrhu digitální novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání současným komerčním televizím za to, že předčasně opustí přidělené analogové kmitočty, není podle generálního ředitele TV Nova Petra Dvořáka plnohodnotná. Ona to není ani jedna licence, protože její platnost skončí v době vypnutí analogu, a nebude tedy platit dvanáct let, řekl Dvořák po dnešním jednání Koalice pro digitální televizi redaktorovi ČT.

VIDEO: Vyjádření Petra Dvořáka pro Události České televize (16.7.2007)

Diginovela doznala podle Dvořáka značných změn, které musí Nova teprve vyhodnotit. Původní návrh počítal s tím, že komerční televize jako Nova nebo Prima budou moci získat až dvě kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání, pokud opustí analogové kmitočty do 9. září 2009. Jednu licenci by dostaly v případě, že by analogové vysílání ukončily k 10. říjnu 2010. Současná verze diginovely počítá už jenom s jednou kompenzační licencí a její platnost omezuje do doby, než Česká republika definitivně ukončí zemské analogové televizní vysílání.

cyber-obecný tip

Myslíme si, že nejlepší cesta je se dohodnout, komentoval finální návrh diginovely, který počítá s kompenzačními digitálními licencemi platnými do ukončení analogového vysílání v ČR také pro šestici původních vítězů licenčního řízení na obsazení programových pozic v digitálních multiplexech B a C, předseda Asociace digitálních televizí a generální ředitel hudební stanice Óčko Jiří Balvín. Podle Pavla Hanuše, vedoucího projektu digitalizace České televize, je majitelem analogových kmitočtů stát a ten by měl rozhodnout, jak s nimi naloží.

Novela asi nepotěší současné provozovatele televizního vysílání, odtušil v Událostech České televize ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.