Hlavní navigace

Šéf Rady Slovenské televize rezignoval, odmítá slučování s rozhlasem

15. 10. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
15. 10. 2010

Rada Slovenské televize je bez řádného předsedy. Její šéf Martin Kákoš na dnešním mimořádním zasedání oznámil svou rezignaci. Nelíbí se mu, že ministr kultury Daniel Krajcer viní Radu STV ze současného ekonomického stavu veřejnoprávní televize a že ji chce sloučit se Slovenským rozhlasem. STV je podle radních před finančním kolapsem, nemůže plnit svoje závazky. Krajcer proto oznámil úmysl urychleně spojit STV se Slovenským rozhlasem do společné veřejnoprávní instituce SRTV.

K TÉMATU: Moderátor politických diskusí na Markíze a Joj bude slovenským ministrem kultury

V poslední době se množí obivnění vůči Radě STV, která nejsou podložena fakty, řekl podle serveru Mediálne.sk Kákoš. Politici podle něj vynášení soudy, aniž by znali rozhodnutí rady nebo kompetence, které má ze zákona. Ministr Krajcer radním například vyčítal, že nechali STV uzavřít smlouvu se společností Towercom na provoz veřejnoprávního multiplexu za 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy korun). Sloučením veřejnoprávního rozhlasu a televize a převedením volby ředitele společného média do parlamentu dojde podle Kákoše ke zpolitizování médií veřejné služby.

ČTĚTE TAKÉ: Slovenská televize a rozhlas se sloučí

Takový postup se určitě nesetká s pozitivním ohlasem evropských institucí. Je to návrat zpět, k nesvobodným principům, prohlásil odcházející předseda Rady STV. Evropská vysílací unie (EBU), která sdružuje veřejnoprávní televize a rádia na starém kontinentu, již kritizovala záměr současné slovenské vlády zrušit koncesionářské poplatky a platit veřejnoprávní média přímo ze státního rozpočtu a z výnosů z prodeje reklamních časů.

MM socky3

NAPSALI JSME: Neslučujme Slovenskou televizi a rozhlas tak rychle, žádají poslanci

Ministr Krajcer mezitím jmenoval pracovní komisi, která má projednat plánované sloučení Slovenské televize a Slovenského rozhlasu. Zatímco generální ředitelka veřejnoprávního rozhlasu Miloslava Zemková v ní podle informací webu Mediálne.sk nechybí, generálního ředitele STV Štefana Nižňanského do ní ministr nepřizval. Slovenská média už od červnových parlamentních voleb spekulují o Nižňanského odvolání, a všechny kroky současné vládní koalice tomu nasvědčují.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.