Hlavní navigace

Senát vrátil do hry povinnost provozovatelů VoD služeb platit do Fondu kinematografie

13. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

AKTUALIZACE – Senát vrátil Poslanecké sněmovně novelu zákona o audiovizi, ve kterém obnovil povinnost provozovatelů VoD služeb platit do Fondu na obnovu kinematografie. Ta skončila k letošnímu 1. lednu.

Pokud novela v této podobně projde, musí podle české zákonné normy Fond na obnovu kinematografie příspěvky od provozovatelů VoD služeb vybírat a podle evropské legislativy ne. O této situaci víme a trochu ji nechápeme, uvedla pro server DigiZone ředitelka Sdružení pro internetový rozvoj Kateřina Hrubešová. Tuto otázku by podle jejího názoru mělo řešit Ministerstvo financí a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže společně. Svými stanovisky by měly obě zmíněné instituce potvrdit možnost neplatit do kinematografického fondu do roku 2019, jinak vznikne právní nejednoznačnost a ta nikdy situaci nepomůže, dodala Hrubešová. Stanoviska dotčených stran zjišťujeme.

Protože situace v Senátu nastala teprve před dvěma týdny, Státní fond kinematografie vzniklý problém stále řeší. V současné době můžeme říci pouze to, že pokud bude nějaký dopad na zrušené ustanovení v novele, tak bude na Státní fond kinematografie, nikoli na provozovatele VoD, uvedla pro DigiZone jeho ředitelka Helena Bezděk Fraňková.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.