Hlavní navigace

Senát vrátil do hry povinnost provozovatelů VoD služeb platit do Fondu kinematografie

13. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

AKTUALIZACE – Senát vrátil Poslanecké sněmovně novelu zákona o audiovizi, ve kterém obnovil povinnost provozovatelů VoD služeb platit do Fondu na obnovu kinematografie. Ta skončila k letošnímu 1. lednu.

Pokud novela v této podobně projde, musí podle české zákonné normy Fond na obnovu kinematografie příspěvky od provozovatelů VoD služeb vybírat a podle evropské legislativy ne. O této situaci víme a trochu ji nechápeme, uvedla pro server DigiZone ředitelka Sdružení pro internetový rozvoj Kateřina Hrubešová. Tuto otázku by podle jejího názoru mělo řešit Ministerstvo financí a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže společně. Svými stanovisky by měly obě zmíněné instituce potvrdit možnost neplatit do kinematografického fondu do roku 2019, jinak vznikne právní nejednoznačnost a ta nikdy situaci nepomůže, dodala Hrubešová. Stanoviska dotčených stran zjišťujeme.

Protože situace v Senátu nastala teprve před dvěma týdny, Státní fond kinematografie vzniklý problém stále řeší. V současné době můžeme říci pouze to, že pokud bude nějaký dopad na zrušené ustanovení v novele, tak bude na Státní fond kinematografie, nikoli na provozovatele VoD, uvedla pro DigiZone jeho ředitelka Helena Bezděk Fraňková.

Autor článku

Editor sekce DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.