Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Dobrý, ale klávesnici ještě zahazovat nebudu

1. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Amazon
Jak funguje Arduino Uno WiFi, jak BigClown od Jablotronu a jak cloudová technologie na rozpoznávání hlasu a vykonávání příkazů Amazon Alexa?

Minule jsme si představili Arduino Create, tentokrát si pojďme ukázat, co připravila “ta druhá parta”, sdružená okolo Arduino.org. 

Dostalo se mi do rukou jejich nové Arduino s označením Arduino Uno WiFi. Bylo jen otázkou času, než někdo spojí Arduino Uno a ESP8266 do jednoho celku. Uno WiFi je přesně takovéto spojení. Zkoušel jsem s ním pracovat, něco navrhnout, a popravdě mi celá deska připadá jako dvouhlavý pes Orthos (brácha Kerberův). Chvílemi to vypadá jako Arduino, které má u sebe wifi modul a nějak přes něj komunikuje. Chvílemi to vypadá jako ESP8266, který si všechno řídí, s podporou Arduina. Záleží jen na vás, jak k celé desce přistoupíte. 

Pokud “od Arduina”, máte v ruce Arduino s WiFi připojením. Můžete dělat vše, na co jste zvyklí z Arduina, a máte k dispozici knihovny pro komunikaci přes WiFi.

Při pohledu z druhé strany brzy zjistíte, že máte v ruce připojené zařízení a u něho Arduino. Připojené zařízení nejenže je do určité míry autonomní, dokonce nabízí vlastní ovládací panel pro nastavení, ale umožňuje například i vzdálené nahrávání programu do Arduina přes wifi. Zapojení je totiž vyřešeno tak, že umožňuje přepojit UART od ESP8266 buď přes UART-to-I2C konvertor pro normální komunikaci, nebo přímo na UART u Arduina. Pokud vám ale zabudovaný firmware nevyhovuje, není problém jej přeflashovat na vlastní, i to deska umožňuje (a nepřekvapivě k tomu využije zase tu “Arduinskou” část). 

Zkrátka Arduino Uno WiFi nabízí víc než prostá kombinace Uno + WiFi Shield a jde o velmi šťastné spojení. Cena v ČR je lehce přes 1000 Kč a desku nabízí například obchod HW Kitchen, jemuž zároveň děkuji za zapůjčení. 

V tomto sloupku už jsem zmiňoval projekt IQRF jičínské společnosti Microrisc. Ta se rozhodla vystoupit s IQRF trochu mimo průmyslovou oblast a představila minulý týden svůj projekt IQRF.zone. Ten by měl přinést koncept chytrých mesh sítí do domácností a realizovat vizi, kterou před mnoha lety slibovalo například ZigBee, totiž “v každém vypínači, v každé zásuvce bude levný modul a všechno tak bude propojené a bude to komunikovat…” Bohužel to nějak nedopadlo, levné moduly v každém vypínači se stále nekonají, tak uvidíme, jestli se IQRF.zones bude dařit lépe. Minimálně má za sebou průmyslové nasazení a “křest ohněm”. 

ebf - tip do článku - debata

Ještě zůstaneme v České republice. Právě dnes, tedy prvního června, se na konferenci IT16, kterou pořádá CZ.NIC, představuje světu značka BigClown. Přichází se stavebnicovým modulárním systémem pro domácí automatizaci. BigClown založili lidé z Jablotronu (ten je zároveň spoluvlastníkem), a tak je tedy nabíledni, že klíčová témata, která BigClown nebude opomíjet, jsou bezpečnost, autentizace, šifrování… Jablotron má navíc mnohaleté zkušenosti s vývojem vlastní elektroniky a je dostatečně velký hráč na to, aby o jeho spinoffu bylo ještě slyšet. 

A na závěr jedna kuriozitka. Už jsme se tu bavili o přístroji Amazon Echo. Pohání jej cloudová technologie na rozpoznávání hlasu a vykonávání příkazů, nazvaná Amazon Alexa. Pokud si nechcete Echo kupovat, ale rádi byste si vyzkoušeli, jak dnes funguje ovládání známé ze sci-fi, můžete využít online simulátor Echosim. Upřímně řečeno, jediné, co se mi podařilo z Alexy vymámit, bylo, kdy bude mít Barrack Obama narozeniny a kolik je pět krát pět. Na zbytek otázek tvrdošíjně odpovídala, že si není jistá, co na to má říct… Jak se říká: Jo, dobrý, ale klávesnici ještě zahazovat nebudu.

Autor článku

Sleduje, popularizuje a učí moderní webové technologie (HTML5 a podobné). Popularizuje nové nástroje a elektroniku, provozuje weby, sleduje dění na internetu, píše o něm a komentuje ho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).