Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Hardwaru je dost. Jen aby bylo dost konstruktérů

4. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na trhu vývojových desek se občas objeví velmi zajímavý kousek. Pojďme se dnes na jeden takový podívat trochu podrobněji.

Na trhu vývojových desek se občas objeví velmi zajímavý kousek. Jedním z takových kousků je deska, která je kompatibilní s ARMovým Arduinem a jmenuje se Smart Everything. Výrobce ji nazývá “náš malý IoT drahokam”. Na desce najdete známé konektory, jako na všech Arduinech, ale jen těžko byste našli něco, co na ně budete připojovat. Posuďte sami:

SmartEverything obsahuje procesor SAMD21 od Atmelu – tedy 32bitový Cortex M0+, podobný, jako je v Arduinu Zero. Máte k dispozici 256 kB Flash, 32 kB SRAM, 12 kB low power SRAM a spoustu dalších věcí, z nichž mě zaujal hlavně “True random generator”, ze kterého budou mít radost především kritici nedostatečného zabezpečení Internetu věcí. O další podporu bezpečnosti se stará čip ATSHA204, tedy hardwarový čip pro počítání SHA a pro ukládání klíčů.

Když už máme zprávu zašifrovanou, tak by bylo dobré ji taky nějak poslat. Na desce je proto i modul pro Sigfox (Telit LE51–868S).

A když už tedy víme, jak posílat, pojďme se podívat, co posílat… Deska obsahuje GPS modul (přesněji GPS / GLONASS / QZSS / Galileo ready) i s anténou, takže máme postaráno o lokalizaci. Na desce je dál snímač teploty a vlhkosti (HTS221), tříosý akcelerometr, gyroskop a kompas, snímač tlaku, NFC modul, Low Energy Bluetooth a proximity senzor.

Tedy slušná výbava na leccos, od sledování atmosféry po nějaké jednodušší zabezpečení, včetně mobilních věcí. O mobilitu je postaráno mimo jiné i tím, že zařízení můžete napájet z dvou AA baterií. Na desce je step-up měnič, řízený procesorem, což mimo jiné umožňuje např. zapínat ho jen tehdy, když je potřeba GPS (která vyžaduje alespoň 2.8 voltu).

K tomu všemu jde ale stále o desku, kompatibilní s Arduinem Zero – můžete ji programovat přes Arduino IDE a používat shieldy, kompatibilní s 3.3V logikou. Navíc jsou k dispozici knihovny pro jednotlivé senzory a moduly, a k nim, jak je u Arduina zvykem, i příklady, takže deset minut po připojení sledujete pozici, posíláte zprávy přes Sigfox, měříte teplotu nebo čtete NFC.

Je logické, že taková deska bude o něco dražší než Arduino. Nebojte, není to zase tak strašné: sedmdesát pět liber. Kdybyste to hledali v korunách, naleznete to na webu RS za cenu lehce pod 3000 Kč. To rozhodně není málo, na druhou stranu dostanete odzkoušenou a vyladěnou desku, na které všechny periferie fungují, jak očekáváte, a hned po zapnutí.

ebf - partner 1

Druhá zajímavá novinka je Arduino Uno Wifi. Je to klasické Arduino Uno, jak ho známe, ale na desce je zároveň integrovaný notoricky známý čip ESP8266, který se stará o wifi komunikaci. Tuto desku, alespoň podle informací, které mám, koupíte už brzy na hwkitchen.cz, ale cenu zatím neznám.

Hardwaru je tedy dost… Ještě aby taky byl dostatek nadšených a sebevědomých konstruktérů, kteří z něj něco pozitivního udělají!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Sleduje, popularizuje a učí moderní webové technologie (HTML5 a podobné). Popularizuje nové nástroje a elektroniku, provozuje weby, sleduje dění na internetu, píše o něm a komentuje ho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).