Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Hledáte operační systém pro IoT zařízení?

9. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Minule se v přehledu deseti důležitých oblastí IoT objevily operační systémy pro IoT. Jak to s nimi vypadá? Co velcí hráči? Co free varianty?

Google už před časem představil Brillo, operační systém, který vychází z Androidu a cílí na low power zařízení s 32 či 64MB RAM. Letos už se nějaká zařízení s tímto OS objevila, ale zatím nelze hovořit o nějakém silnějším nástupu.

Huawei koketoval s LiteOs, což by měl být malý UNIX-Like OS, co se vejde do 19 kB ROM a je zamýšlený jako specifický OS pro senzory… Bohužel, moji verzi jejich webu asi napadla parta opilých dysgrafiků, takže tam nevidím čitelný obsah, ale kilometrovou nudli textu. Zkuste to sami, třeba budete mít víc štěstí.

Od obskurních k zavedeným: pokud hledáte nějaký operační systém pro IoT zařízení, narazíte na dva systémy, které jsou zmiňované nejčastěji. A není to ani Linux, ani Windows 10 IoT Edition…

Contiki je zaměřený především na práci se sítí. Obsahuje dokonce tři TCP/IP enginy: uIP, uIPv6 (pro IPv6) a Rime, který nabízí hned několik protokolů, používaných ve světě IoT.

Riot OS je o něco silnější operační systém, který při stejných omezeních (výkon, paměť) nabízí např. i multithreading či podporu real time aplikací.

Dlouholetým hráčem na tomto poli je RTOS a různé jeho varianty (třeba FreeRTOS). RTOS se, jak název (Real Time OS) napovídá, soustředí především na aplikace, běžící v reálném čase.

U všech těchto OS naleznete varianty pro malé (AVR, PIC24) i větší (ARM) procesory. Všechny umí pracovat v low-power prostředí, vystačí si s omezenou pamětí i omezeným výkonem, a jejich nasazení může přinést výraznou úsporu času při vývoji a usnadnit správu a udržování aplikací.

Ale nejdůležitější zprávou uplynulého týdne je jednoznačně zahájení prodeje nové verze Raspberry Pi s pořadovým číslem 3. Třetí verze přišla jako takový dárek ke čtvrtým narozeninám Raspberry Pi (první verze byla dána do prodeje 29. února 2012).

BRANDstorming tip2

Raspberry Pi 3 má velkou naději stát se hitem v IoT, protože nová verze stojí teď stejně jako verze 2, tedy cca 35 USD, ale přidává některé zajímavé vlastnosti: má 64bitový čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A53 na 1.2GHz, je plně kompatibilní s předchozími Raspberry, ale hlavně má zaintegrované dva moduly: WiFi a Bluetooth. Právě tyto dva moduly pro bezdrátovou komunikaci usnadňují použití RasPi3 v roli připojeného zařízení.

Na závěr mi dovolte upozornit na přehledový článek o IoT platformách. Možná v něm nenaleznete tu svoji oblíbenou, ale určitě vás mohou i ty ostatní inspirovat některými svými vlastnostmi.

Autor článku

Sleduje, popularizuje a učí moderní webové technologie (HTML5 a podobné). Popularizuje nové nástroje a elektroniku, provozuje weby, sleduje dění na internetu, píše o něm a komentuje ho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).