Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Už máte projekt na Arduino Create?

25. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Create je místo, které by mělo spojit uživatele Arduina do silné komunity a zároveň jim nabídnout užitečné služby.

Donald Papp ve svém článku Why I Go Through So Many Arduinos vysvětluje důležitost hardwarového prototypování na jednoduché platformě skvělým přirovnáním: Vyvíjet hardware je stejné jako vyvíjet software. Akorát že pokaždé, když kliknete na “Compile”, tak to trvá týdny a stojí klidně tisíce dolarů.

Donald Papp je návrhář hardwaru, za kterým chodí klienti s nápady ve stádiu zrodu, a on je ten, kdo musí postavit “proof of concept”, pak prototyp, testovací zařízení a finální produkt. A Arduino pro něho představuje významnou pomoc v prvním i druhém stádiu. Ve svém článku vysvětluje, že nebýt Arduina, jeho práce by byla výrazně těžší, ale ještě pravděpodobněji by vůbec neexistovala…

Arduino o sobě dalo minulý týden vědět veřejným betatestem služby Create. Create je místo, které by mělo spojit uživatele Arduina do silné komunity a zároveň jim nabídnout užitečné služby.

Create se teď skládá z několika výrazných částí. Kromě obchodu a odkazu na diskusní fóra je to Project Hub, Cloud a Web Editor. Pojďme si je představit podrobněji.

Nejmladší (a také nejvíc skrytou) částí je Web Editor. K přístupu k němu potřebujete stále pozvánku do betatestu. Když ji dostanete (netrvá to dlouho), uvidíte na vlastní oči, že – no, vlastně jen to, že máte k dispozici online IDE pro Arduino, takové, jaké znáte z desktopové verze. Nahrávání přeložených programů na Arduino je řešeno pomocí utility Agent, kterou si musíte stáhnout a nainstalovat. Ta, zjednodušeně řečeno, nabízí webové rozhraní pro avrdude a sériový port, takže webové IDE může jednoduchým AJAXovým dotazem nahrávat programy a spouštět monitor sériové linky. Práce s tímto editorem se pak nijak podstatně neliší od práce s dektopovým IDE. K dispozici máte standardní knihovny i možnost nahrát si svoje vlastní.

Druhá zajímavá část je Arduino Cloud. Tato služba by měla výrazně usnadnit připojení Arduina k internetu tím, že jednak nabízí snadné vytvoření online rozhraní pro vzdálenou “věc”, tedy něco jako svého času Pachube nebo Thingspeak, a také tím, že zároveň vygeneruje potřebné snippety pro Arduino. K dispozici jsou zatím generátory pro desky Yún, MKR1000 a WiFi101 Shield, ale dá se očekávat, že přibydou další.

Třetí, a možná nejdůležitější součást celého Create je místo, nazvané Project Hub. Pokud znáte weby, jako je Hackaday.io, nebo třeba Hackster (který, mimochodem, stojí právě za Project Hubem), tak víte, o co jde: o místo, kam můžete nahrát svůj projekt. Tedy něco jako GitHub, ale pro hardware. To znamená, že kromě nahrání software (přesněji firmware) vás čeká i nahrání fotografií či videa, výkresů, schémat a stavebního návodu.

KL24

Kromě toho, že se pochlubíte, popřípadě že sdílíte se světem svoji konstrukci, můžete zároveň využít práce jiných jako zdroj inspirace (nebo rovnou hotových řešení). Otázkou zůstává, zda se specializovaný hub tohoto typu v konkurenci výše jmenovaných uchytí.

Máte už nějaký vlastní projekt na ProjectHubu? Nebo na Hackaday.io, případně na Hackster? Pochlubte se v komentářích…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Sleduje, popularizuje a učí moderní webové technologie (HTML5 a podobné). Popularizuje nové nástroje a elektroniku, provozuje weby, sleduje dění na internetu, píše o něm a komentuje ho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).