Hlavní navigace

Serge: Podívejte se, kdo a kde vás pomlouvá

9. 8. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Novou službu oznámil minulý týden Computer Press. Pod - na první pohled ne zcela průzračným - názvem Serge se skrývá prohledávač českých diskusních skupin a elektronických konferencí. Odnynějška tak můžete zpětně prohledávat jejich archívy a hledat konkrétní informace.

Elektronické konference – a také diskusní skupiny newsů, ovšem ty se u nás používají relativně méně – jsou jednou z věcí, které si na Internetu cením nejvíce. Jde zpravidla o shromaždiště lidí, kteří spolu mají něco společného, a díky konferencím spolu mohou velmi snadno a pohodlně komunikovat. Může jít o konference soukromé, kde si píše pár kamarádů, anebo veřejné, obvykle zaměřené na určitý konkrétní problém. Ty mohou být velmi cenným zdrojem informací a často tu člověk může hledat i pomocnou ruku, když si s něčím neví rady.

Konkurenci klasických elektronických konferencí představují různé diskusní servery. Ty fungují na stejném principu, ale namísto šíření zpráv e-mailem využívají služeb WWW. Zprávy se tak čtou i píší přímo v browseru na příslušných stránkách. Podle mého názoru se jedná o mnohem méně pohodlný způsob, ale záleží na každém uživateli. Naopak velkou výhodou byla u WWW diskusních skupin možnost velmi snadného prohledávání starších příspěvků, což na WWW není problém. Klasické konference si sice také drží své archívy, ale s prohledáváním je kříž; většinou je nutné si je po jednotlivých měsících stáhnout všechny a prohledat je až na svém počítači.

V tomto ohledu přináší Serge významný přelom. Ve svých analálech má Serge založeno přes 1400 českých konferencí, které rozděluje do různých tématických okruhů. Už to je docela užitečné: řada lidí by se ráda zapsala do konference o nějakém konkrétním problému, ale doposud nevěděli, kdo a kde zrovna takovou provozuje. Nyní si ji mohou najít na Sergovi. Jeho hlavní přínos a úkol však spočívá v něčem úplně jiném: ve sledování toho, co se kde šustne. Jinak řečeno, Serge je už nějaký čas přihlášen do všech uvedených konferencí (za konference na Lupě mohu potvrdit), sleduje jejich provoz a ukládá si příspěvky do databáze. Ta se následně indexuje a díky tomu ji můžete snadno fulltextově prohledávat.

Příkladů použití je celá řada, užitečnost je především v tom, že máte všechno na jednom místě. Můžete tak zadat třeba heslo „modem“ a Serge na vás vysype desítky zpráv z nejrůznějších konferencí, ve kterých v poslední době padlo toto slovo; lepší bude samozřejmě volit přesnější klíčová slova. Tento postup můžete použít třeba při hledání odpovědi na otázky, které si kladete: mnohdy tak získáte odpověď ještě předtím, než se zeptáte. Nejenže vám to přinese větší pohodlí, ale navíc se budete chovat v souladu se síťovou etiketou. Ta předpokládá, že se nejprve zkontroluje archív konference a teprve pokud k dané otázce mlčí, může se vznést dotaz; brání tím otravování účastníků konference stále stejnými otázkami.

Předlohou Serge je americký server DejaNews, který umožňuje prohledávání všech diskusních skupin v Newsech, ovšem pouze v nich. Serge naproti tomu ovládá i klasické elektronické konference, které jsou v českých luzích a hájích mnohem používanější formou – a podle mého názoru právem. Oproti DejaNews má však Serge zatím některé nedostatky, které budou muset programátoři teprve odstranit.

Největší muškou, kterou bych si rád vzal na mušku, je čeština. Ano, problém je opět s těmi nabodeníčky krátkými a dlouhými. V řadě konferencí se už totiž dnes komunikuje s diaktritikou a programy pro jejich administraci a rozesílání podporují i příslušné hlavičky, takže pokud má člověk správně nastavený poštovní program (a nemá počítač ještě od Křižíka, jak právě v jedné diskusi o ne/přípustnosti používání diakritiky v konferencích kdysi poznamenal – tuším – Pavel Satrapa), může bez problému zprávy číst i psát. S českými zprávami z konferencí si však zatím naopak nedokáže poradit Serge, který i přes správné hlavičky diakritiku mrší a svým návštěvníkům tak tyto příspěvky servíruje v poněkud svérázné podobě.

Své mezery má – soudě podle reakcí čtenářů Živě, kde byl Serge oficiálně uveden – také fulltext. Je zřejmě zapotřebí používat rozšířeného vyhledávání, jeho jednoduchý bratříček některá slova vůbec nenajde, přestože se v uložených zprávách prokazatelně vyskytují. Co je však horšího, čert ví proč občas dochází k pomíchání příspěvků z různých konferencí. V archívu jedné konference tak můžete narazit na příspěvky, které se v ní nikdy neobjevily a jsou odjinud.

Drobné potíže jsou i v zařazování konferencí do jednotlivých tématických okruhů a určování jejich popisu. Mám ostatně perličku přímo z Lupy. V okruhu Poskytovatelé připojení je několik konferencí, které běží na Lupě. Jde jednak o isp-l@lupa.cz, která se obecně zabývá poskytovateli připojení, jednak o metodika-l@lupa.cz, což je uzavřená konference, ve které se čas od času diskutuje metodika testů. Obě tyto konference jsou zařazeny správně a mají také správný popis (tedy totožný s tím, který jsme jim v Majorodomovi nastavili my). Vedle nich však ve stejné kategorii najdete také dvě konference z Pandory, které se tématu příliš netýkají („Eutotel vs. Paegas – kdo je lepší“ a „Mobilni telefon Nokia 3210“). A co je vůbec nejlepší, je zde i zborovska­l@lu­pa.cz, navíc chybně se stejným popisem jako metodika-l. Tato konference je přitom – jak napovídá i náš originální popis „Pro ty, kdo prošli tímto ústavem“ – soukromou konferencí pro někdejší abiturenty pražského gymnázia Zborovská, které dnes nese jméno fyzika Christiana Dopplera. S Internetem, a o to méně s jeho poskytovateli, nemá společného vůbec nic.

KL24

Celkově je tedy Serge velmi užitečná služba, která si jistě najde své publikum (a osobně k němu nepochybně budu patřit). Zbývá jen překonat obvyklé porodní bolesti, které začínající projekty často provázejí. Ovšem řekněte sami: takové potíže růstu jsou přeci jen mnohem lepší, než růst potíží.

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).