Hlavní navigace

Seriál Dáma a král: Odlehčená etuda Matěje Hádka

22. 10. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Skupina Nova
UVNITŘ VIDEA – Nový krimiseriál Novy má potenciál. Je to dobrá detektivka s dobrým obsazením a fantastickým hlavním hrdinou.

V seriálu Dáma a král je všechno docela fajn. Příjemný a ne nudný příběh, citlivá kamera, dobré herecké výkony; od Miroslava Donutila v roli majitele advokátní kanceláře se to tak trochu čeká, ale Tereza Hofová, coby jeho partnerka Lenka Braunová, nezůstává dobře nastavené laťce nic dlužna. Mladičká Anna Linhartová coby Klára Horová (dcera hlavního hrdiny) se chová přesně tak, jak se dívky okolo patnácti let chovají – drzá, odmlouvavá, a přitom máte pocit, že stačí jeden neopatrný dotek a rozpadne se na prvočinitele. Nad těmito všemi ovšem jako Eiffelovka ční Matěj Hádek, pro kterého je to naprosto excelentní herecký koncert. Je to jako kdybyste dali Kasparova mezi hospodské hráče šachu. Někteří z nich jsou docela dobří, hrou se baví už desítky let a dokážou o ní zábavně povídat hodiny, ale jak se mezi nimi náhodou ocitne člověk o několik levelů výš, je to prostě poznat na první pohled.

A to je přesně případ životem oprýskaného nepravděpodobného vyšetřovatele Prokopa Krále. Ač to tak zřejmě ani režisér Vladimír Michálek, ani sám představitel hlavního hrdiny Matěj Hádek nečekali, jeho herecký koncert upomíná na typy seriálů, u kterých máte pocit, že jsou napsány hlavnímu hrdinovi na tělo a ostatní mu jen sekundují. Což v tomto případě není vyjádřením kritiky k ostatním rolím, naopak. Jak již bylo řečeno, je radost se na to koukat, ale Matěj Hádek, kterému se už dávno podařilo vystoupit ze stínu svého hezounka bratra, se ve své roli baví takovým způsobem, že tím bezděčně odsouvá své kolegy do role nahrávačů či asistentů. Ať už se jedná o Ivanu Chýlkovou (ve filmu Veronika Müllerová), Miloše Vávru (dědeček Kláry), Jana Cínu (Jiří Mladý), nebo již zmiňovaného Miroslava Donutila.

NAPSALI JSME: Detektivka Dáma a Král má přinést netradiční pohled na oblíbený žánr

Přitom sám Kryštof Hádek bere celý seriál s nadhledem: Nechtěli jsme točit nic ve stylu dramat BBC, chtěli jsme hlavně diváky pobavit, představit krátce nový seriál, který se zřetelně nechal inspirovat detektivkami staré anglické školy. Na což ostatně upomíná i záběr na knihy Agathy Christie.

Téma je jednoduché: před patnácti lety byla spáchána loupež diamantů (dodnes se ale neví, jak to přesně bylo), hlavní podezřelý Prokop Král se po patnácti letech, kdy je zločin již promlčen, vrací do „normálního“ života, ve kterém nalézá svou dceru (Anna Linhartová), kterou nikdy neviděl, tchána, který ho zpočátku nenávidí (Miloš Vávra), a budoucí kolegyni, která jím pohrdá (Lenka Braunová). Ovšem jen do chvíle, než se ukáže, že navrátivší se rebel má IQ a analytické schopnosti vyšší než Sherlock Holmes a zbytek jejich právní kanceláře dohromady.

Jednotlivé díly seriálu tvoří samostatné případy, které jsou pospojovány jednou dějovou linkou, kdy se Prokop Král snaží zjistit, jak to vlastně s těmi diamanty před patnácti lety dopadlo, a mezitím se pokouší začít se normálně bavit se svou dcerou a vytvořit jí alespoň zdání funkční rodiny.

Drobné chyby se samozřejmě najdou. Jako obvykle mluví někteří herci jako Tataři – kdy jste naposledy slyšeli někoho v běžném hovoru říct „na konci devadesátých let byla většina lidí digitálně neviditelná“, „měl jsem skvělého kamaráda, strávili jsme spolu spoustu času v družném hovoru“, případně „rodina je uměle vytvořený konstrukt, něco jako národ“?

Scénáře jsou někdy až příliš urychlené a jak si dávají tvůrci záležet na vykreslování jednotlivých postav, detektivní vrstva příběhu na to někdy doplácí až příliš uspěchaným rytmem. Na to všechno ale při pohledu na českou kombinaci Phila Marlowa a Sherlocka Holmese zapomenete.

Dáma a král je dobrá detektivka s dobrým obsazením, fantastickým hlavním hrdinou a lidsky zajímavým příběhem.

Co chtít v bouřlivé době víc?

První díl uvádí televize Nova už dnes, v neděli 22. října.

Autor článku

Komentátor, fejetonista, milovník dobrého piva, reklamy a world music.