Hlavní navigace

SES Astra hlásí: Těšte se na stovky televizních stanic ve 4K

13. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: archiv autora
Ultra HD není marketing. Je to jasný trend, o kterém pochybuje málokdo. Potvrzuje to například i to, že ve 4K mělo v roce 2015 premiéru přes 200 filmů…

A v roce 2019 má být vyrobeno 74 mil. televizorů s rozlišením Ultra HD (4K), tj. s obrazovkami se 3840 × 2160 body. Daleko důležitější je ale fakt, že za deset let mají být k dispozici stovky a stovky televizních stanic v tomto rozlišení. Alespoň podle společnosti SES Astra…

Pokud bych měl přesně citovat její tiskovou zprávu, byl by trend ještě zřejmější:…1000 Ultra HD kanálů začne vysílat do roku 2025.

Tato společnost ostatně také před nedávnem předvedla ve spolupráci s LG Electronics a Dolby Laboratories jedno z prvních demo vysílání s využitím technologií HDR (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah) a WCG (Wide Colour Gamut – široké spektrum barev).

K TÉMATU: Boom kanálů v Ultra HD začíná

Rok 2015 na satelitu

Satelity jsou prý na Ultra HD plně připraveny

V tiskové zprávě se také říká, že do konce roku 2015 si premiéru odbylo okolo 226 filmů a produkci vlastního obsahu v rozlišení Ultra HD už oznámila řada hollywoodských studií a také velké televizní společnosti jako HBO (Game of Thrones ovšem zatím ve 4K není…).

V září 2015 byly spuštěny hned dva 4K kanály dostupné přes satelity Astra i evropským divákům, včetně těch českých, a to Fashion 4K a teleshoppingový program pearl.tv.

ICTZ23

Oba si také v tomto rozlišení vytvářejí vlastní obsah.

Satelity jsou přitom, podle SES, na vysílání v novém rozlišení plně připraveny, a to bez nutnosti jakékoliv modifikace stávající infrastruktury. Zlepšení kompresního standardu zavedením účinnější technologie HEVC (High Efficiency Video Coding) dovoluje přenášet obsah v Ultra HD (4K)o méně než čtyřnásobném objemu dat v porovnání s rozlišením HD.


Autor: archiv autora

Stručný přehled vysílání v Ultra HD přes družice SES

  • Koncem roku 2014 se uskutečnily živé televizní přenosy skupin Linkin Park a Die Fantastischen Vier v rozlišení Ultra HD (4K). Šlo o první přenosy svého druhu dostupné všem divákům s odpovídajícím televizorem.
  • V prosinci 2014 spustili společnosti SES, Česká televize, Rozhlas a televize Slovenska a České radiokomunikace přes satelit Astra 3B na pozici 23,5 °E první testovací vysílání Ultra HD v regionu střední a východní Evropy.
  • V únoru 2015 spustila SES v Evropě několik Ultra HD demo kanálů.
  • V dubnu 2015 se v USA uskutečnilo první živé lineární Ultra HD vysílání s přenosem do kabelové sítě.
  • V červnu 2015 spustila společnost SES demo program, který umožnil americkým kabelovým společnostem připravit jejich sítě na testy vysílání v Ultra HD.
  • Dne 1. září 2015 spustil vysílání první celosvětově dostupný Ultra HD kanál Fashion One 4K (Fashion 4K), který byl zároveň prvním Ultra HD programem volně dostupným v Evropě, Severní Americe a Latinské Americe.
  • V září také začal přes satelity SES Astra vysílat teleshoppingový kanál pearl.tv, první volně dostupný 4K kanál v Německu.
  • Dalšími Ultra HD stanicemi vysílajícími přes satelity SES Astra jsou High TV v Severní Americe a Insight společnosti Tern.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.