Hlavní navigace

Seznam dramaticky mění podobu výsledků hledání a uvádí browser pro Android

17. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Novou podobu výsledků hledání nasadil Seznam nejprve v mobilních zařízeních a také na nově spuštěném slovenském webu Seznam.sk. Uživatelé se s ním setkají i v aplikaci Seznamu na Androidu.

Podoba výsledků fulltextového vyhledávání na Seznam.cz se mění k nepoznání. Klasický seznam výsledků, jak ho známe z většiny velkých vyhledávačů, nahrazují dlaždice s velkými náhledy webů. Výsledky nejsou řazeny odshora dolů, ale čtou se po řádcích – zleva doprava. Po najetí myší se screenshot zvětší a „vysune“ i nad název a popisek stránky.

Novou podobu nasadila firma už dnes na mobilních stránkách a také na nově spuštěném slovenském webu Seznam.sk. Část uživatelů (budou vybráni náhodně) také dostane pozvánku, aby testovali nové rozhraní pro desktop. 


Autor: Seznam.cz

Změna se dotkla jen frontendu, backend fulltextu zůstává stejný – ovšem s výjimkou „screenshooteru“, protože jeho stará verze nezvládala pořizovat velké náhledy webů, vysvětlil šéf firmy Pavel Zima. Seznam podle něj chce screenshoty udržovat v co nejaktuálnějším stavu, aby si uživatelé mohli o webech udělat co nejlepší představu, než kliknou na odkaz.

Mezi organickými výsledky hledání jsou v podobě dlaždic zamíchány také placené tipy Skliku. Od ostatních je odlišuje šedý příznak reklama v pravém horním rohu. Bude zajímavé sledovat, jak velké screenshoty a méně výrazné označení rekamních odkazů změní jejich proklikovost – budou na ně uživatelé klikat více, nebo naopak méně? Pro Seznam jde o jednu z klíčových složek příjmů, kterou si určitě nebude chtít ohrozit.

Upoutávky na vlastní služby Seznamu se budou od organických výsledků lišit tím, že screenshoty budou mít oblý tvar. Jak to vypadá se můžete podívat v galerii screenshotů:

Seznam.cz dnes také oznámil spuštění vlastní mobilní aplikace pro OS Android. „Seznam je webová služba a tak jsme se také chtěli v aplikaci prezentovat. Proto jsme vytvořili browser, který naše služby ideálně obalí,“ řekl Zima. Prohlížeč je k dispozici v Google Play a funguje na zařízeních s Androidem 2.3 a vyšším. Seznam pracuje i na verzi pro iOS, která by podle Zimy mohla být k dispozici do konce roku.

ebf - tip do článku - debata

Seznam také oznámil spuštění nového slovenského webu Seznam.sk, na kterém běží pouze vyhledávání – ovšem už v nové podobě. Podle Zimy Seznam slovenský web indexuje od loňského roku. „Seznam.sk chápeme jako jakousi laboratoř. Našim hlavním cílem je vyzkoušet si, jak uživatelé nové hledání přijmou,“ dodal.

Poslední novinkou je zrušení samostatné mobilní verze homepage Seznamu – nahradil ji responsivní web, který se přizpůsobuje podle zařízení, ze kterého na něj uživatel přijde.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).