Hlavní navigace

Seznam v ostré konkurenci

26. 10. 2007
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: 29
Portál Seznam.cz minulý týden nasadil novou homepage, na níž si každý uživatel může nastavit vzhled i obsah podle svých představ. Tím se dostal mezi novou konkurenci: služby pro personalizované domácí stránky. Nevýhoda Seznamu zde spočívá především v omezeném počtu nastavitelných služeb, jeho zahraniční soupeři však také mají stále co vylepšovat.

Do našeho mírného testu jsme zařadili tři vítězné projekty ankety Web 2.0 Awards 2007, dále My Yahoo, Live.com a Seznam. Jednotlivé projekty jsou v článku seřazeny abecedně.

iGoogle

Internetový obr Google nespí a pokouší se prorazit se svojí koncepcí homepage již nějakou dobu. Opírá se přitom o své nejsilnější zbraně – propojení vyhledávače, e-mailu a dalších služeb, které bude ten který uživatel vyžadovat, ať je to Google Talk, RSS čtečky, nebo přístup k pokročilému kalendáři, zlepšujících se Google Aplikací (jak zní oficiální lokalizovaný název) či různých slovníků a podobných vymožeností.

K plnohodnotnému využívání je nezbytně nutná registrace, kterou získáte nejen přístup k iGoogle, ale také k dalším službám poskytovaným Googlem. Pak se vám již otvírá téměř nekonečně velký svět různých zásuvných modulů od různých poskytovatelů s různou kvalitou. Třeba funkce předpovědi počasí mě však zklamala – když už se mi podaří nastavit Brno, vše funguje jen krátce a za několik málo hodin již žádné počasí nevidím (a to nejen já, stejné zkušenosti má mnoho lidí z mého okolí). V tom je největší přednost i slabina celé koncepce, neboť existuje obrovské množství funkcí, které ovšem nikdo nemůže vyzkoušet a protřídit (ze strany poskytovatele, nikoli uživatele).

Dalším velkým kladem je propojenost s textovým či tabulkovým editorem a kalendářem nesrovnatelných kvalit s jinými webovými službami tohoto typu u personalizovaných domovských stránek. V neposlední řadě možnost užívat GTalk je velmi příjemná, jen trochu zamrzí, že způsobuje druhý reload stránky.

Pokud jde o vzhled, máte možnost zvolit jeden ze šesti motivů pro každou kartu (tedy stránku odpovídající tomu, co předchozí služba nazývala panel), které se většinou různě mění v závislosti na čase během dne. Některé motivy jsou zajímavě a hezky provedeny a pro mě osobně spočíval skoro největší problém ve volbě, zda se vzdát motivu čajovny s oblíbenou liškou (všimněme si zde podobnosti se sponkou v MS Office). Jiné možnosti jemnějšího dolaďování vzhledu nemáte, pozadí zůstává stále bílé, což nemusí být na škodu, ale také asi ani k užitku. Mně osobně vadí zbytečně široké rozestupy mezi jednotlivými „panýlky“ a přílišná šířka jejich okrajů.

Mám-li tento počin Google hodnotit, jistě není nepovedený. Obrovské množství stránek a lidí nabízí obrovské množství služeb, často však nepřiměřeně nízké kvality. Pro uživatele, kteří mají nastavený Google jako domovskou stránku kvůli vyhledávači, je tato služba jistě velkým pozitivem. Pokud však užíváte Google toolbar, pak asi ztrácí na pozitivech. Je vidět, že se jedná spíš o službu navíc pro stávající uživatele, kteří kombinují více služeb Googlu, než pro nové potenciální uživatele. Je otázkou, zda se Google nepokusí dohnat Netvibes, protože jinak se může stát, že iGoogle postupně ztratí krok a skončí v propadlišti dějin. V Česku tomu tak zatím zřejmě není, alespoň podle informace Taťány le Moigne (provozní ředitelka české pobočky Googlu): iGoogle jde rychle nahoru. Je česky lokalizován a řada uživatelů jej objevuje jako ten „druhý Google“, který si mohou sami nastavit. S přibýváním dalších služeb bude smysl iGooglu pro české uživatele narůstat.

igoogle

My Yahoo

Yahoo nabízí svým uživatelům personalizované domovské stránky již velmi dlouho. Pokud chcete užívat všech služeb naplno (například propojení s e-mailem, adresářem atd.), musíte se zaregistrovat. Web působí moderním, ale možná až stísněným dojmem. Jako jediný zobrazuje reklamu a také si neporadí s češtinou. Na druhou stranu u předpovědi počasí dokáže sám nalézt místo vašeho připojení (v mém případě Brno). Je trochu škoda, že si tuto funkci nechá zkazit tím, že neví, že v Čechách a na Moravě se obvykle neužívají stupně Fahrenheita, ale Celsia.

Pokud jde o funkce, tak stejně jako Google nabízí svého komunikačního klienta, propojení s e-mailem, RSS čtečku, úkolovník a podobně. Příjemným překvapením je také fakt, že Yahoo má přímý box pro Gmail a pro ostatní poskytovatele pomocí POP 3. Zajímavou službou je například také výpis výsledků z různých, vámi zvolených, sportovních odvětví v přehledné tabulce – ovšem bez jakékoli české ligy. Další funkcí by mohl být televizní program, bohužel bez českých stanic. Převodník měn sice umí pracovat s korunou, ale není v tom zrovna praktický a šikovný.

Shrnuto podrženo: pokud žijete v USA (ať již fyzicky či virtuálně), je My Yahoo velice dobrá služba, ušitá přímo namíru tamnímu trhu, Pokud však pobýváte v jiné destinaci, může vám spektrum služeb spíše působit problémy. Za další nevýhodu lze považovat ne zrovna přehledné ovládání a ani reklama oblíbenosti zřejmě nepřidá.

Yahoo

Netvibes

Vítěz zmíněné ankety Web 2.0 Awards 2007 není v Česku příliš známý. O to více však překvapí pokročilá lokalizace. Pokud nepotřebujete nahlédnout do technické dokumentace nebo nehledáte vysoce nestandardní služby, většinou narazíte na stále dokonalejší počeštění. Příjemné je, že web sám již při vaši první návštěvě rozpozná jazyk, a celou stránku je tak možno od počátku číst česky. Pokud jde o registraci, je možná, ale není nutná. Pokud této služby chcete využívat jen na vlastním počítači, je zcela nepotřebná, jestliže však budete chtít svoji home page užívat z více míst, umožňuje si vás „zapamatovat“.

Je potřeba předeslat, že Netvibes je stále beta verze, která stále trpí dětskými nemocemi různého druhu – například funkce, která umožňuje přístup do vašeho e-mailu, označuje všechny e-maily přímo ve schránce jako přečtené, vyhledávač čas od času narazí na nekonečnou smyčku, ne každý překlad je optimální. Tyto chybičky však příliš neumenšují dobrý dojem z tohoto projektu.

Mezi základní funkce patří čtečky RSS, možnost číst e-maily od různých serverů (implicitně podporovány jsou Gmail, Hotmail, Yahoo mail, Aol, Meebo či .Mac mail – u těchto stačí vyplnit přihlašovací jméno a heslo. U jakéhokoli dalšího je možnost přístupu přes POP 3 či IMAP 4). Pokud používáte více e-mailů, není problém si je volně rozmístit na pracovní plochu, což je rychlé a velice pohodlné. Další funkce již patří mezi ty obvyklejší – počasí, úkoly, kalendář, poznámky či záložky.

Web podporuje také různé aplikace spolupracující s Flickrem, Digg či MySpace a del.icio.us. Kromě nich můžete využít i různých zásuvných modulů, které si můžete i sami naprogramovat. Zajímavou funkcí je umístění jiné www stránky na vaši start page.

Proti konkurenci bych vyzvedl ještě jednu vlastnost, kterou je přidávání panelů na stránku. Po kliknutí na viditelné tlačítko se vám zobrazí jednoduchý a přehledný průvodce, s jehož pomocí je velice snadné vložit RSS čtečku, prohlížeč e-mailů či cokoliv jiného. Ještě pár slov k vyhledávači, který umožňuje vyhledávat jedno slovo ve více vyhledávačích (které si z nabídky sami vyberete). Drobnou nevýhodou je, že například Google pak již nepozná, zda jste Češi či Švédové, a přicházíte tak o možnosti filtrovat stránky pouze česky. Samozřejmostí je také možnost prohledávat blogy či videa.

Pokud jde o možnosti nastavení vzhledu stránky, je možné nastavit téměř cokoli: od počtu sloupců (implicitně 3, což je asi i optimální počet) přes pozadí horního pruhu a zbylé plochy za „panýlky“ až po barvu jejich lišt. Vše buď pomocí témat nebo pro každou položku zvlášť. U nekomerční beta verze zarazí i možnost zálohy. Samozřejmá je podpora vícestránkového designu (zvaného panely) – každému můžete přiřadit nejen jméno, ale také malý jednoduchý obrázek. Užitečnou funkcí je také výpis počtu nepřečtených RSS zpráv.

Ač tento projekt není v Česku příliš známý, nabízí nejsvěžejší a nejintuitivnější ovládání a asi i nejlépe vytvořené možnosti pro praktickou činnost. Nevýhodou je, že jeho konkurent iGoogle je mnohem známější, takže většina webů vyrábí zásuvné moduly právě pro něj (například typu Image of the Day). Chybí také přítomnost nějakého instant messengera (IM) či návaznost na kancelářské online balíky (kombinace například se Zoho by mohla být zajímavá). Celkově si však Netvibes zaslouží označit za vítěze našeho přehledu (obzvláště pro uživatelskou přívětivost a přehlednost).

Netvibes

Pageflakers

Také tento specialista se snaží nestát opodál a již zmiňovanému Netvibes je silným konkurentem. Pokud tuto stránku chcete používat, je vhodné provést jednoduchou registraci. Po ní se vám zobrazí prázdná stránka bez jakýchkoli funkcí (na rozdíl od té, která je přístupná bez registrace) a všechny „panýlky“ si tak musíte dodat sami. Přidávat funkce či měnit vzhled můžete po kliknutí na logo v pravém horním rohu (což vám nikde neřeknou).

Pokud jde o funkce, jsou podobné jako u prvního projektu, jen je trochu obtížnější je najít. Na ploše můžete mít více e-mailových přehledů (implicitně je podporováno ještě více schránek včetně pro nás exotických jako Bol Brazil a další). I zde je k dispozici přehled počasí, RSS čtečka, kalendář (nápadně podobný tomu u Netvibes), poznámky, záložky, úkolníček, převody jednotek (s nepříliš širokou nabídkou), kalkulačka (s méně funkcemi než ta ve Windows) či adresář.

Pro našince může být problémem absence lokalizace (zatímco Google či Netvibes podporuje většinu počítačově používaných jazyků, zde máte na výběr pouze z angličtiny, němčiny, portugalštiny, čínštiny a bengálštiny).

Pokud jde o možnosti vzhledu, máte na výběr z velkého množství témat (osobně se mi ale žádné nelíbilo) či můžete vytvořit své vlastní. Nastavit můžete také rozložení prvků, které však funguje dosti nešikovně. Chybí možnost změny barvy jednotlivých lišt (stejně jako u iGoogle), což zhoršuje možnost orientace.

Pokud vám však předchozí nedostatky nevadí, pak vám i tato služba může dobře posloužit, v našem minitestu by jí náležela pomyslná třetí příčka. V přímém souboji s Netvibes působila nepříliš esteticky a těžkopádně a v podstatě nenabídla nic navíc. Pokud ji srovnáme s iGoogle, chybí pokročilé kancelářské nástroje, instant messaging či kvalitní kalendář. Rozhodně se však nejedná o službu špatnou či nějaký propadák, jen konkurence je příliš silná. Pokud však jste zvyklí na Seznam, čeká vás i zde znatelné pohodlí, kterého je dobré si užít.

Pageflakers

Seznam

Česká internetová jednička se těší zájmu díky kombinaci freemailu (který není zrovna bezproblémový, ale zato klasický), vyhledávače (umí zobrazovat náhled a pro hledání na české síti je asi jeden z nejlepších) a celé řady užitečných služeb menšího záběru (nedávno jsme psali o slovnících, zajímavý je projekt encyklopedie či map).

Pokud jde o personalizovanou homepage, nabízí Seznam vše, co uměl již dříve  – kromě přehledu počasí, výpisu e-mailů a poznámek zde nalezneme jenom vyhledávač a RSS zdroje (tedy vše, co uměl i dříve). Jedinou podstatnou změnou (a pro mě velmi významnou) je skutečnost, že se všechno velice zvětšilo. Informace a služby, které potřebuji, jsou nabízeny na dvou nebo třech stránkách, což je značně nepohodlné, nehledě na to, že celá řad věcí chybí.

Změna tedy spočívala především v možnosti nastavit si jednotlivé služby do pořadí (či jiné vypnout), které vám bude vyhovovat. Výhodou je také například nastavitelný počet nadpisů z Novinek, což donedávna možné nebylo.

Seznam nabízí také změnu vzhledu pomocí předdefinovaných šablon či pomocí vlastního CSS kódu (což není úplně obvyklá funkce). Novinkou je také možnost sledovat přátele na sesterském serveru Lidé.cz. Seznam se tedy vydal cestou do jisté míry podobnou té Yahoo, jen namísto amerického zvolil trh český. Jak se mu povede, ukáže ale až čas (a funkce, které dokáže přidat). Pravdou zůstává, že není snadné hledat důvody, proč nepřejít na některou jinou start page, která nabídne nesrovnatelně více a ještě v hezčím balení než Seznam.

Seznam

Windows Live

A jak si stojí projekt Microsoftu, kterým se chce dotáhnout náskok Google? Registraci provést můžete i nemusíte, záleží na vás a na tom, jaké služby chcete používat (stačí mít i účet u Hotmailu). S češtinou na závažný problém nenarazíte (pokud se spokojíte s tím, co je vám nabízeno, a nechcete informace navíc jako technická data a podobně). Celý projekt stojí kolem vyhledavače, komunikuje s e-mailem a čtečkou RSS kanálů. Dále je k dispozici předpověď počasí (přijde mi zvláštní, že když v registraci vyplním kraj Jihomoravský, nabízí mi implicitně počasí ze Seattlu) a služba skeneru Live OneCare, což je výborný nástroj, který odstraní viry, nepotřebné nástroje a zvýší výkon počítače (tedy v případě, že používáte Internet Explorer či MSN).

Pravdou je, že Live má slušivý design a působí svěžím dojmem a ani vyhledávání nepatří k nejhorším. Pokud používáte Hotmail a spřízněné služby (kontakty či kalendář), pak nemusí být tato personalizovaná home page krokem vedle, jinak si asi vaše sympatie příliš nezíská, především velmi úzkým spektrem služeb či absencí podpor jiných poskytovatelů e-mailů.

Cloud 22 temata

Live

Kde začínáte vy?

Nedořešenou a otevřenou otázkou je, jakým směrem se tento druh služeb vydá. Osobně si myslím, že se půjde o pokusy integrovat kancelářské balíky a IM (nejen GTalk, ale třeba i podporu ICQ, Skype a dalších), jak se již snaží Google. Další neznámou je otázka, zda zahltit uživatele nekonečným množstvím funkcí, či vytvořit jen ty, které využívá většina a další schovat do různých rolovacích menu.

Jedno je však jisté – i nadále bude jedním z klíčů k úspěchu kvalitní lokalizace, bezpečnost a ochrana osobních údajů. Zbytek bude otázkou profilace jednotlivých služeb. A ještě poznámka na okraj – Netvibes i Pageflakers jsou komunitními projekty, neboť nabízejí sdílení a vyměňování homepages, takže není tak daleko doba, kdy si nebudeme hledat kamarády podle toho, co poslouchají (viz příklad Last.fm), ale podle toho, jakou mají domovskou stránku. Nebo přijde ještě něco jiného?

Anketa

Využíváte možnosti personalizace vámi používaných služeb?

Autor článku

Autor je student PřF MU, publicista. Zajímá se o dění na Internetu, filosofii a fotografii.