Hlavní navigace

Televizory Sharp 2012: nahrávání a multimédia všude, Quattron stále nejvýše

9. 4. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Od televizorů značky Sharp pro letošní rok můžete očekávat „méně“ Quattronu, ale někdy také výrazně vyšší funkčnost. A také například úhly pohledu 178°.

Pokud jsem v minulém roce napsal, že „v letošním roce budou v ještě větší míře hrát v LCD televizorech této značky roli čtyřbarevné panely typu Quattron“, pak se dá říci, že v tom letošním, tedy 2012, je situace trochu jiná. Rozhodně ne opačná, ale je jich – alespoň u nás – podstatně méně, přičemž ceny začínají o tři tisíce korun výše. Jinak jsou v nabídce stejně jako loni pouze LCD televizory a drtivá většina jich je s podsvícením LED, přesněji řečeno Edge LED, tedy s diodami v rámu.

Plošné podsvícení nenajdete zatím nikde, za to tu máme HD Ready televizory v úhlopříčkách 66, 81 a 102 cm s excelentními úhly pohledu 178° (SH330, SH340) a jeden model kombinovaný s DVD a Full HD obrazovkou (DV510). Quattronu se letos urodilo podstatně méně, než minulý rok a tak je s tímto vybavením k dispozici pouze pět typů televizorů různých úhlopříček úhlopříček oproti devíti. Tím možná chce Sharp říci, že ho určitě neopouští, ale také zřejmě i to, že výrobní náklady nejsou takové, jaké předpokládal. V každém případě i letos jsou to prémiové modely. To je jisté.

Rychlý přehled: Sharp v roce 2012

 • všechny jsou LCD, většinou s tradičními (RGB) obrazovkami, dvě řady používají specialitu Sharpu, panely typu Quattron (RGBY – přidána žlutá)
 • podsvícení LED diodami je vždy v rámu (Edge LED)
 • několik televizorů má excelentní úhly pohledu 178°
 • 3D je vždy aktivní a je k dispozici jak ve verzi Quattron (LE830, LE835), tak v LCD (RGB), kde jde o LE730
 • stejně jako loni, i letos nabízí jeden model integrovaný DVD přehrávač, televizor DV510 je však proveden ve Full HD
 • letos poprvé můžeme od Sharpu očekávat nahrávání přes USB a mají ho – překvapivě – všechny modely; ty dražší k němu navíc přidávají i přehrávání živého televizního vysílání s časovým posunem (Time Shift)
 • všechny tunery jsou i ve verzi HD (MPEG-4 – H.264) a podle Sharpu, letos nejsou žádné výjimky
 • tunery DVB-C jsou kompatibilní s UPC
 • stejně jako ostatní výrobci, Sharp zatím nepočítá s uvedení DVB-T2 (mj. čeká i na růst poptávky)
 • všude, kde je u uveden internet, jde o internet otevřený (Aquos Net+)
 • nadstavba DLNA je nyní podporována u všech televizorů s přístupem na internet
 • všechny přístroje jsou vybaveny alespoň jedním rozhraním USB a také všechny umějí přehrávat multimédia, tj. fotky, hudbu i video
 • u všech televizorů bez ohledu na typ a úhlopříčku je k dispozici tříletá záruka
 • záruční oprava u vás doma je garantována od 94 cm (37") výše

V nejvyšší třídě, což jsou pouze výrobky Quattron, zatím chybí model 935, který zřejmě bude – stejně jako minulý rok – dostupný až na podzim kolem berlínského veletrhu IFA, což by svědčilo o září. Jistou náhradou je za něj momentálně taktéž „prémiový“ LE835, přesněji řečeno LC70LE835E (119.990 Kč) s úhlopříčkou 178 cm, tedy 70". No a pokud by vám to nestačilo, firma právě oznámila, že v řadě LE645E, kterou v tabulce nemáme, uvádí na český trh největší v Evropě prodávanou LCD televizi o úhlopříčce 203 centimetrů, tedy 80 palců. Její energetická spotřeba má být enormně nízká, protože patří do energetické třídy A++ a samozřejmostí bude špičková výbava, včetně DVB-S/S2 či internetu. Sharp ovšem zaujal i tvrzením, že k jejímu sledování stačí vzdálenost pouhé tři metry, což není problém dokonce ani v řadě českých panelákových bytů. Výběrová ovšem bude cena, která myslím nepřekvapí, i není až tak vysoká, jak bychom čekali: 149.990 Kč.

Letem světem, Sharpem

I když se někomu může zdát, že firma u nás od svého vstupu na trh neoplývala přemírou modelů, když si je spočítáte, až tak málo jich zase není. Shrnuto a podtrženo to letos představuje devět řad (plus „podřady“) s bezmála 30 úhlopříčkami s cenovými relacemi od 5.490 (LC19LE510EV, 48 cm) až do 119.990 Kč za zmiňovaný LC70LE835E s úhlopříčkou 178 cm. Mimochodem, Sharp je snad jediným masovým výrobcem, který se dlouhodobě věnuje i levným přístrojům s malými úhlopříčkami. Například těch pod 10.000 Kč nyní v ceníku napočítáte jedenáct…

TABULKA: Přehled LCD televizorů Sharp pro rok 2012 a vzájemné srovnání

Naprosto všechny televizory jsou pak vybaveny HD tunery a v případě DVB-C jde i o tunery kompatibilní s majoritním poskytovatelem digitální kabelové televize – UPC. Všechny také mají zabudováno alespoň jedno rozhraní USB a multimediální kompatibilita by podle vyjádření výrobce měla být stejná. Nahrávání tu máme letos poprvé a už je ve všech modelech i v těch nejlevnějších. U některých dražších (nejlevnějším je LC40LE830E za 24.990 Kč) pak k němu přistupuje i Time Shift, tedy přehrávání živého televizního vysílání s časovým posunem.

Novinkou, na kterou letos narazíme, bude tzv. Time Shift+. Ten má umožnit přechodný záznam i na připojený pevný disk, nicméně s tím, že se po odpojení energie smaže kvůli zabránění kopírování. Zdůrazňuji, že jde o Time Shift, nikoli o nahrávání jako takové. Pokud se díváte po Skypu, najdete ho jen u jediného modelu – LE830. Loni nebyl nikde.

Internet a 3D

Zatím všude, kde je u letošních modelů uveden internet, jde o internet otevřený (Aquos Net+). Sharp počítá s dodáním tzv. widgetového internetu do těchto modelů později v tomto roce. Dřívější modely ho totiž měly – viz recenze Sharp Aquos LC-60LE635E z prosince minulého roku zde.

Zabudované Wi-Fi pro bezdrátové připojení mají tři modely, k dalším třem ale lze dokoupit adaptér pro USB – jde o televizory tzv. Wi-Fi Ready, tedy připravené na Wi-Fi. Jako obvykle je to uděláno tak, že musíte zakoupit firemní adaptér a nebude to právě levná záležitost – za ANWUD630 pro řady 630, 632 a 730 zaplatíte 1.990 Kč.

Levné právě nejsou ani 3D brýle AN3DG20B (2.490 Kč) nabíjené přes USB. Sharp používá vždy technologii aktivního 3D, synchronizační infravysílač je zabudovaný. Zatím ale bohužel firma nedodává jediný přístroj kompletně, tedy včetně brýlí, a to dokonce ani u nejdražšího modelu nabídky. Nicméně od dubna bude po nějaký čas ke všem 3D Ready televizorům s panelem Quattron dodávat dvoje brýle zdarma, u ostatních půjde o jeden kus.

Často až excelentně nízká spotřeba

Pokud jde o spotřebu, je na tom letos Sharp opět výtečně. Stačí nahlédnout do tabulky, protože se už podařilo některou zjistit, i když bohužel nikoli v pohotovostním režimu, což je parametr, který z nepochopitelných důvodů na energetickém štítku EU chybí. Technologie Quattron je velice úsporná, ale i v běžných LCD s podsvícením LED Sharp dokázal s energií někdy doslova zázraky a tak si televizory vezmou někdy podstatně méně, než u konkurence.

KL23 hlasovani

Kupříkladu LC-46LE632 se 117 cm, která se ovšem u nás prodávat nebude, je v momentálně nejvyšší energetické třídě A+ a její spotřeba je podle metodiky EU neuvěřitelných 56 wattů! Ročně si vezme stejně neuvěřitelných 82 kWh a nechybí jí ani tlačítko pro úplné vypnutí. Ve stejné energetické třídě provedený LC-40LE730 se 102 cm si řekne o 48 W, při roční spotřebě 70 kWh a tento televizor už se u nás prodávat bude. Podotýkám, že v obou případech nejde o panely typu Quattron.

Pokud se ptáte, jak je to míněno s onou roční spotřebou energie, je to vždy měřeno výrobcem podle metodiky EU, tj. televizor je v provozu 4 hodiny denně, 365 dnů v roce.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).