Hlavní navigace

Shopexpo 2015: a pak že se nedá uspořádat skvělá konference v Ostravě

8. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shopexpo
Ve vítkovickém Gongu minulý týden proběhla jedna z nejvýznamnějších akcí české e-commerce scény posledních několika let.

Původně se zdálo, že půjde o tuctovou konferenci pro začínající e-shopy, jejíž jedinou přidanou hodnotou budou pořádající organizace: významný tvůrce řešení pro internetové obchody NetDirect a komunikační agentura Dark Side Tomáše Jindříška (dříve Ogilvy). Člověk by si řekl, že ve třech lidech a ještě k tomu v Ostravě se přece žádná pořádná konference uspořádat nedá. 

Tým Shopexpa však dokázal opak, skutečnost výrazně předčila očekávání a Shopexpo 2015 konané minulý čtvrtek a pátek (4.-5. června) ve vítkovickém Gongu byla nakonec jednou z nejvýznamnějších akcí české e-commerce scény posledních několika let. Statisticky vzato: účast více než 2200 návštěvníků, dva konferenční sály a pět učeben, v nichž se vystřídalo přes 50 řečníků zvučných jmen i projektů, na nichž se podíleli. Organizátorům se dle ohlasu účastníků podařilo zajistit uznávané odborníky na problematiku, s níž se e-shopisté potýkají dnes a denně. 


Autor: Shopexpo

Jan Řežáb při úvodní přednášce ShopExpa 2015

Konferenci uvedl svou přednáškou Jan Řežáb ze Socialbakers, který nastínil, jak velkou roli může hrát Facebook, pokud umíme správně pracovat se zákazníkem i propagací obsahu, který je na stránky postován. Na příkladech velkých českých firem (T-Mobile, O2, Vodafone, Kofola, apod.) ukázal rozdílnost jednotlivých skupin fanoušků, jejich reakce, míru sdílení i aktivitu a také to, jaká podpora ze strany značky pro konkrétní kroky musela být vynaložena. Ostatně to, jaký význam má pro e-shopy dobrá analýza dat a práce s Facebookem, naznačovaly přednášky většiny řečníků. 

O tom, jak vést netradiční komunikaci se zákazníky na Facebooku i v e-mailech, získat tak 110 000 facebookových fanoušků a nemuset utrácet za jiné komunikační kanály, pohovořil Daniel Arzt alias Richard Woox, jeden ze zakladatelů značky se sportovním oblečením WOOX. Josef Šlerka pak rozkryl, jak najít a vhodně oslovit nové zákazníky s možnou afinitou k vlastnímu produktu. 

Jak nejvíce vytěžit vyhledávače, respektive jejich zákazníky a efektivně využít PPC reklamu, přijel poradit David Špinar, spoluzakladatel agentury H1, dnes specialista na výkonnostní marketing ve společnosti Google. Ve své přednášce zdůraznil, že neexistuje jediný správný recept na vyhodnocování kampaní, a proto je kromě metrik nutné použít zdravý selský rozum a veškerá čísla dávat do souvislostí. Šéf Seznamu Pavel Zima jej druhý den podpořil přednáškou, ve které zdůraznil další známou pravdu: že na prvním místě stojí vždy zákazník a nesmí se na něj zapomínat ani ve chvíli, kdy už je pro provozovatele e-shopu zejména hromadou peněz.

Matt Lee, jedna ze zahraničních hvězd Shopexpa, mluvil o svých zkušenostech z Booking.com, především o tom, jak vytvořit „cestovatelské“ stránky tak, aby přesvědčily Američany o tom, že se nemusí cestování bát. Adam Hrubý pohovořil o tom, jak posunout svůj brand pomocí pořádání konferencí, a Michal Pastier ze slovenské digitální agentury Zaraguza se blýsknul přednáškou o tom, jak se dělají kampaně pro velké brandy a dal nahlédnout mimo jiné do zákulisí kampaně Fotocihla, kterou jeho agentura realizovala pro společnost Olympus. 


Autor: Shopexpo

Josef Šlerka odpovídá na dotazy návštěvníků zaslané přes službu sli.do

Odbornost přednášek byla hlavní devizou Shopexpa. Problémy se neřešily po povrchu, mnoho řečníků v hlavních sálech je rozebíralo do detailů a návštěvníci mohli zachytit cenné rady, jak vylepšit svůj byznys. Ještě více konkrétních doporučení bylo možné nasát v učebnách, kde přednášeli odborníci na mnoho problematik od reklamy přes uživatelskou tvorbu webu či marketing až po přípravu projektu na vstup investora a hledání kapitálu pro expanzi. 

Že co člověk, to názor, dokázali ve svých doporučeních i samotní řečníci. Petr Matoušek, bývalý marketingový ředitel Mall.cz a jeden z doyenů českého internetu, v přednášce „Proměna malého eshopu ve velký“ apeloval na nutnost investovat peníze primárně do nových zákazníků. Marek Prokop však hned druhý den připomněl, že se většina obchodníků zaměřuje na to, aby získali nového zákazníka, a přitom neumí využít potenciálu vracejícího se stálého klienta. 

Zajímavých přednášek nabídlo Shopexpo celou řadu a vzhledem k tomu, že program probíhal ve dvou sálech a pěti učebnách, nebylo zdaleka v silách jednoho člověka nasát všechny důležité informace, které dvoudenní akce v Ostravě nabídla. Zájem o odborná témata byl navíc tak velký, že učebny, v nichž neprobíhal hlavní program, byly mnohdy plně obsazené a nebylo možné se do nich dostat. 

O významu konference pak svědčí i fakt, že o zvučná jména nebyla nouze ani mezi návštěvníky. Mezi sály a ve foyer bylo možné odchytit Tomáše Čupra z Rohlíku, Václava Lišku z Allegra, Dana Kafku z Fragile, Adama Zbiejcuka, Filipa Drnka z DámeJídlo, Kamila Koupého z Tiscali, Petra Kováčika ze Skrz.cz či Miroslava Uďana ze Shoptetu. 

CIF - osobnosti


Autor: Shopexpo

David Špinar (Google) s Filipem Ročeněm (H1) před vítkovickým Gongem

Ostatně z konkurenčních vývojářů systémových řešení pro e-shopy nechyběl nikdo velký, krom Shoptetu a pořádajícího NetDirectu se zúčastnili i NetDevelo, Shopsys, FG Forrest či Etnetera. Drtivou většinu návštěvníků však tvořili pochopitelně e-shopisté a jejich mediální a komunikační agentury. Na ty měli krom přednášejících políčeno také jestřábi; potenciální akvizice do své stáje přišel okouknout třeba Jaroslav Kábele z vydavatelství Mafra. „Shopexpo byla výborná akce pro networking, protože se na jednom místě sešla ohromná spousta důležitých lidí z e-commerce,“ hodnotil akci. 

Věřím, že letošní ročník nebude osamocenou vlaštovkou a do příštího organizátoři ještě vypilují program tak, aby člověk neměl pocit, že vzhledem k množství přednášek neviděl ani polovinu toho, co vidět chtěl, a znovu nepodcení zájem účastníků o odborné workshopy v učebnách.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je zakladatelem serveru BonusWeb.cz a spoluzakladatelem Stream.cz. Dnes se pohybuje v telekomunikacích, vlastní firmu Kaora podnikající na poli serverhousingu a prodeje IP konektivity a staví lokálního WiFi operátora v okrese Praha - Východ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).