Hlavní navigace

Shoptet varuje e-shopy před vratkami. Konkurence problém nevidí

Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Jan Beránek

Podle Shoptetu roste množství lidí, kteří si kupují věci jen na dovolenou s tím, že je do čtrnácti dnů vrátí. Ostatní servery ale tvrdí opak.

„Možnost vrácení zboží do čtrnácti dnů od zakoupení bez udání důvodu láká mnohé zákazníky k tomu, aby e-shop využili jako bezplatnou půjčovnu. Nejvíce se tento trend projevuje v období dovolených,“ tvrdí zpráva poskytovatele e-shopů Shoptet. 

"V období letních a zimních dovolených dochází k razantnímu nárůstu těchto nákupů. I když se jedná o poměrně nízké procento, pohybuje se kolem 5‒7 % všech nákupů, tak pro menší e-shopy to představuje poměrně citlivou ztrátu. Dle našich informací počet těch, kdo si pletou e-shop s bezplatnou půjčovnou, každoročně roste,“ komentuje situaci CEO Shoptetu Miroslav Uďan.

Konkurence mu ale za pravdu nedává. „Podle našich statistik se podíl vratek pohybuje celý rok pod pěti procenty a dovolené s ním nijak zásadně nehýbou. Navíc čísla vypovídající o letošní sezóně budou známa nejdříve v polovině prázdnin,“ tvrdí například obchodní a marketingový ředitel NetDirectu Marek Krška

Marcom

Využívání e-shopů jako půjčoven techniky na dovolenou zatím podle svých tvrzení v žádné vyšší míře nevysledovaly ani velké e-shopy. „Poměr počtu koupených a vrácených navigací a fotoaparátů je v podstatě celoročně stejný. Nedá se tak říci, že by se v létě něco dramaticky měnilo,“ tvrdí mluvčí Mall.cz Michala Gregorová

Podobně se k tomu staví i další velký e-shop sídlící v pražských Holešovicích. „Případy odstoupení od smlouvy zákazníkem v zákonné lhůtě tvoří u Alza.cz pouze jednotky procent. Období před dovolenými a letní prázdniny dříve patřily k měsícům, kdy zákazníci častěji vraceli sezónní zboží, jako jsou například kamery, fotoaparáty nebo navigace, dnes se s tím ale setkáváme jen velmi omezeně,“ komentuje situaci mluvčí Alza.cz Šárka Jakoubková s tím, že z praxe e-shopu vyplývá, že už se takové akce, vzhledem ke klesajícím cenám, zákazníkům nevyplácí. 

Našli jste v článku chybu?
23. 6. 2015 20:48
Petr (neregistrovaný)

Shoptet se snazi znovu zviditelnit a znovu pomoci lzi a bullshitu. Lupo (!) doufam, ze uz jim to konecne prestanete zrat!

23. 6. 2015 12:59

Mě teď nedávno zklamal jeden prodejce elektroniky - někdo z rodiny se chystal na plánovanou operaci s následným pobytem v nemocnici a rehabilitačním zařízení. I dotyčná osoba se rozhodla, že chce tablet, že jí to trochu zpříjemní čas a ukrátí dlouhou chvíli. Již v únoru jsme tablet zakoupili (operace měla být až někdy v dubnu).

Jenže ouha - už když jsem ho nastavoval se začal zasekávat. Takže reklamace (dnes už vím, že to byla chyba, měl jsem jim to prostě vrátit "bez udání důvodu" a chtít zpět…