Hlavní navigace

Signály z Ruska, Španělska nebo Řecka? V těchto měsících opět nic neobvyklého

Es-vrstva, označovaná lovci vzdálených signálů také někdy jako plechové nebe, je jev, kdy se signály z VKV vysílačů šíří na neobvykle velké vzdálenosti – stovky a někdy až tisíce kilometrů.
Lukáš Polák
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Lovci vzdálených signálů, kteří se orientují na příjem VKV/FM signálů, budou moci v následujících měsících opět využít jevu zvaného Es-vrstva. Díky němu se mohou do České republiky a na Slovensko dostat signály ze vzdálených zemí, jako je například Rusko, Španělsko, Řecko, Itálie, ale i mimoevropských států – Tunisu, Alžíru, Maroka a dalších. Tento jev je běžný v letních měsících – většinou od května do srpna, velmi vzácný je však i takzvaný mimosezónní příjem. Vzácně se může jev vyskytnout například i na začátku roku. Nejde ovšem o masivní záležitost, kdy by bylo možné zachytit desítky stanic.

K TÉMATU: Příjem rozhlasových VKV stanic až z tisíců kilometrů v Česku opět realitou

MM_K Starous

Es-vrstva, označovaná lovci vzdálených signálů také někdy jako plechové nebe, je jev, kdy se signály z VKV vysílačů šíří na neobvykle velké vzdálenosti – stovky a někdy až tisíce kilometrů. Poslech pomocí Es-vrstvy lze poznat poměrně snadno. Takto zachycené stanice trpí poměrně velkými úniky a nemusí se při nich vůbec dekódovat RDS data (název stanice, radiotext a podobně). Jindy naopak je příjem velmi silný a některé stanice mohou po určitou dobu připomínat až lokální signál. Pro zachycení tohoto jevu není nutné žádné speciální vybavení. Stačí být jen ve správnou dobu na správném místě.