Hlavní navigace

Signály z Ruska, Španělska nebo Řecka? V těchto měsících opět nic neobvyklého

18. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Es-vrstva, označovaná lovci vzdálených signálů také někdy jako plechové nebe, je jev, kdy se signály z VKV vysílačů šíří na neobvykle velké vzdálenosti – stovky a někdy až tisíce kilometrů.

Lovci vzdálených signálů, kteří se orientují na příjem VKV/FM signálů, budou moci v následujících měsících opět využít jevu zvaného Es-vrstva. Díky němu se mohou do České republiky a na Slovensko dostat signály ze vzdálených zemí, jako je například Rusko, Španělsko, Řecko, Itálie, ale i mimoevropských států – Tunisu, Alžíru, Maroka a dalších. Tento jev je běžný v letních měsících – většinou od května do srpna, velmi vzácný je však i takzvaný mimosezónní příjem. Vzácně se může jev vyskytnout například i na začátku roku. Nejde ovšem o masivní záležitost, kdy by bylo možné zachytit desítky stanic.

K TÉMATU: Příjem rozhlasových VKV stanic až z tisíců kilometrů v Česku opět realitou

cif - debata 2

Es-vrstva, označovaná lovci vzdálených signálů také někdy jako plechové nebe, je jev, kdy se signály z VKV vysílačů šíří na neobvykle velké vzdálenosti – stovky a někdy až tisíce kilometrů. Poslech pomocí Es-vrstvy lze poznat poměrně snadno. Takto zachycené stanice trpí poměrně velkými úniky a nemusí se při nich vůbec dekódovat RDS data (název stanice, radiotext a podobně). Jindy naopak je příjem velmi silný a některé stanice mohou po určitou dobu připomínat až lokální signál. Pro zachycení tohoto jevu není nutné žádné speciální vybavení. Stačí být jen ve správnou dobu na správném místě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).